آبه قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است

اهمیت موضوع:
, آبه قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آبه قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آبه قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آبه قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آبه قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

نخست‌وزیر ژاپن قبل از ترک توکیو به مقصد تهران اعلام کرد که گفت‌وگوهای صریحی در تهران در پیش روی اوست. آبه اظهار امیدواری کرد که نخستین سفرش به تهران و دیدار و گفت‌وگوی او با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به کاهش تنش در خاورمیانه بینجامد.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در فرودگاه توکیو قبل از سفر به تهران: گفت‌وگوهای صریحی در پیش است

به گزارش خبرگزاری کیودو، شینزو آبه (مرسوم در خود ژاپن: آبه شینزو / Abe Shinzō)، نخست‌وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو به مقصد تهران، در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش سطح تنش‌ها در خاورمیانه در واکنش به تحریم نفتی ایران گفت:

«نگرانی‌هایی از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه وجود دارد. توجه جامعه بین‌المللی به این منطقه جلب شده که صلح و ثبات در آنجا مجدداً برقرار شود. ژاپن می‌خواهد نقشی در این زمینه ایفا کند.»

آبه در ادامه سخنانش در فرودگاه توکیو گفت:

«برای تنش‌زدایی مایلم [در تهران] گفت‌وگوهای صریحی انجام دهم.»

نخست‌وزیر ژاپن دو روز در تهران اقامت می‌کند. شینزو آبه در روز چهارشنبه ابتدا با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کند و سپس پنجشنبه ۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد به دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌رود. این نخستین سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران بعد از پیروزی انقلاب ۵۷ است. تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن آبه را در این سفر همراهی می‌کند.

پیش از سفر آبه به تهران، نزار زکا، شهروند لبنانی – آمریکایی به درخواست میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و با وساطت سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان بعد از چهار سال حبس به اتهام «جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا» از زندان اوین آزاد شد و به بیروت رفت. تبادل زندانیان یکی از درخواست‌های دولت آمریکا در مذاکرات احتمالی است. کاخ سفید از آزادی نزاز زکا تشکر کرد و خواهان آزادی سایر زندانیان آمریکایی شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به ژاپن با میانجیگری آبه در بحران ایران موافقت کرده بود. ژاپن تا پیش از توقف صدور نفت ایران در اثر تحریم‌های آمریکا یکی از مهم‌ترین مشتریان نفتی ایران بود. ترامپ تاکنون چندین بار ایران را به مذاکره دعوت کرده است: تجدیدنظر در بند غروب برجام، برنامه موشکی سپاه و تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی از موضوعاتی است که آمریکا مایل است با ایران به بحث بگذارد. علی خامنه‌ای مذاکره با آمریکا درباره «مسائل ناموسی انقلاب» را ممنوع کرده است.  رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته (به وقت تهران) در فرودگاه ایالت آیووا قبل از سوار شدن به هواپیمای مخصوص خود گفت:

« امیدوارم درباره ایران همه چیز خوب پیش برود. ایران کشوری است که به خاطر این همه تحریم‌ و مسائل دیگر به کشور کاملاً متفاوتی نسبت به زمانی که من اینجا آمدم، تبدیل شده است.»

شامگاه گذشته شینزو آبه قبل از آغاز سفرش به تهران با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین با ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد ابوظبی نیز تلفنی گفت‌وگو کرد. از محتوای این گفت وگوها و همچنین از محتوای گفت‌وگوی بیست دقیقه‌ای آبه با ترامپ در روز سه‌شنبه خبری به بیرون درز نکرده است.

موفقیت دیپلماتیک نخست‌وزیر ژاپن در سفرش به تهران، سبب تقویت جایگاه این کشور در میان ۲۰ کشور صنعتی جهان (جی۲۰) می‌شود و اختلافات بین ژاپن و ایالات متحده آمریکا را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

نزار زکا در لبنان: بازداشتم در ایران خودسرانه بود

نظرات