ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد

اهمیت موضوع:
, ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

ائتلاف محافظه‌کاران روز شنبه در انتخابات استرالیا به طور غیرمنتظره‌ای به پیروزی دست یافت، امری که اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور، خود از آن به عنوان «معجزه» نام برده است.

نتایج نظرسنجی‌ها پیش از این انتخابات حکایت از پیروزی حزب چپ میانه داشت، اما در نهایت این حزب نتوانست اکثریت مجلس نمایندگان استرالیا را از آن خود کند.

آقای موریسون پیروزی حزب خود، حزب لیبرال، در این انتخابات را با تولد دختران خود مقایسه کرد که پس از چهارده سال درمان ناباروری به دنیا آمدند. همسر او به اندومتریوز، بیماری رحم، مبتلاست.

اسکات موریسون خطاب به جمع حامیان خود در سیدنی گفت: «من همیشه به معجزه اعتقاد داشته‌ام. امشب همراهم سه نفرند که بزرگترین معجزه‌های زندگی‌ام هستند. و امشب باز شاهد یک معجزه دیگر بودیم.»

بیل شرتن، رهبر اپوزیسیون، ساعتی قبل از آن شکست را پذیرفته بود در حالی که ائتلاف او توانست اندکی کمتر از ۱۵۱ کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کند که برای در اختیار گرفتن اکثریت این مجلس لازم است. شمارش آرا تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

آقای شرتن به حامیان خود گفت: «من متاسفم برای مردمی که به حزب کارگر دل بسته‌اند، اما در عین حال خوشحالم که آن‌چه را که درست بود مطرح کردیم، نه آن‌چه که سهل الصول بود.»

وی سپس اعلام کرد که دیگر رهبری حزب کارگر را بر عهده نخواهد گرفت.

از تابستان گذشته که مالکوم ترنبول، نخست وزیر پیشین استرالیا در پی رقابت‌های درون حزب لیبرال از سمت خود کناره گرفت، محافظه‌کاران یک دولت اقلیت را تشکیل داده بودند که امری نادر در استرالیا به شمار می‌رفت.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات شنبه حکایت از آن داشت که ائتلاف محفظه‌کاران شکست خواهد خورد و اسکات موریسون یکی از کوتاه‌ترین دوره‌های نخست وزیری در تاریخ استرالیا را تجربه خواهد کرد.

این نظرسنجی‌ها می‌گفت که تغییرات آب و هوایی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بر آرای رای‌دهندگان استرالیایی تاثیر می‌گذارد. بیل شرتن وعده کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را داده بود.

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن
نظرات