احمد خاتمی: «هزار» طلبه‌ جهادی در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها حضور پیدا کردند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری، حضور طلبه‌های جهادی در «صحنه مبارزه با ویروس کُرونا» را «بسیار ستودنی» خواند و گفت که هزار نفر از این طلاب در بیمارستان‌ها، آرامستان‌ها و تجهیز اموات حضور داشتند. وی همچنین تشکیل ستادی برای پیگیری «مسائل معنوی و مدیریت امور معنوی و روانی» را «لازم و ضروری» دانست.

talabeh corona احمد خاتمی: «هزار» طلبه‌ جهادی در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها حضور پیدا کردند

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران حضور طلبه‌های جهادی «خواهر و برادر»، «در صحنه مبارزه با ویروس منحوس کُرونا» را «بسیار ستودنی» ارزیابی کرده و گفته است: «همه گروه‌های جهادی و حدود هزار طلبه هم از آقایان و هم از خواهران چه در بیمارستان‌ها و چه در آرامستان‌ها و تجهیز اموات به صحنه آمدند و انصافا جای تشکر و سپاس فراوان است.»

این در حالیست که حضور این طلبه‌ها در اماکن درمانی و حتی مراکز مذهبی و دینی، با واکنش‌های منفی مردم در شبکه‌های اجتماعی روبروست و حضور یک آخوند بر بستر بیماران مبتلا به کُرونا در استان گیلان و تجویز سرخود محلولی به نام «عطر پیامبر» با مرگ یکی از بیماران همزمان شد. این فرد با اینکه از سوی دادسرای طلاب احضار گشت ولی پس از یک روز آزاد شد.

امروز نیز ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی حاکی از حضور طلبه‌های حوزوی در بیمارستان‌ها منتشر شده است. در این ویدئو طلبه‌ها بر بستر بیماران مبتلا به کُرونا حاضر شده و «تربت کربلا» بین آنها توزیع می‌کنند.

حالا، در مصاحبه‌ای که احمد خاتمی عضو هیأت رئیسه‌ی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام داده، «همراهی نهادهای دینی، حرم‌های مقدس و حوزه‌های علمیه» را در هماهنگی با پروتکل‌های ستاد مبارزه با کُرونا خواند و آن را «همراهی دین و علم» و «همراهی حوزه و نهادهای دینی با نظام اسلامی» توصیف کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری از ماجرای ورود کُرونا به قم و مقاومت در برابر قرنطینه‌ی آن به عنوان «هجمه ناجوانمردانه به قم و حوزه علمیه» نام برد، «هجمه‌ای که زمینه‌اش کینه از دین بود. در حالی که این ابتلا توجیهات خودش را داشته و تمام دنیا را در برگرفته است، داشتند قم را مقصر تلقی می‌کردند. قرنطینه قم را مربوط به حوزه می‌دیدند، اهانت‌ها کردند در حالی که دروغ بود.»

وی مخالفت حوزه‌ علمیه با قرنطینه‌ی قم را نیز تکذیب کرد و گفت: «مسئولان تصمیم نگرفتند آن زمان قرنطینه کنند الان تصمیم گرفتند. آن نکته‌ای که گفتم بعضی‌ها در این عرصه هم می‌خواستند ناجوانمردی کنند همین بود.»

احمد خاتمی همچنین تشکیل ستادی برای پیگیری «مسائل معنوی و مدیریت امور معنوی و روانی» را «لازم و ضروری» دانست و تصریح کرد: «کار دومی که باید می‌شد، تشکیل ستادی برای پیگیری مسائل معنوی بود. این ستاد امور معنوی، امور روانی را مدیریت می‌کرد، نمی‌گویم تشکیل نشد، همین ستاد مبارزه بخشی و  کمیته‌ای را برای این کار تشکیل داد، اما اولا قدری دیر بود و ثانیا به قوت کمیته‌های دیگر نبود.»

به گفته‌ی وی، در این ستاد باید «همه نهادهای فرهنگی، حوزه علمیه، دفتر تبلیغات، سازمان تبلیغات» نقش داشته  باشند و «به موازات کارهای درمانی و بهداشتی که آن ستاد مبارزه با کُرونا دارد، این ستاد نیز در این عرصه معنوی فعال باشد.»

امام جمعه موقت تهران، این ستاد را دارای چند کمیته از جمله شامل «کمیته پاسخگویی به شبهات اعتقادی» معرفی کرد و گفت: «به هر حال برای مردم سوالات اعتقادی پیدا شده، نقش بلاها و شرور و نقش اینها در نظام احسن هستی و توضیح اینها که واقعا ما تمام اسرار جهان هستی را نمی‌دانیم، ما ظاهری را می‌بینیم و البته باید تحلیل شود. نقش آدم‌ها هم در این عرصه تبیین شود.»

«کمیته مدیریت نهادهای معنوی و دینی» دومین کمیته مورد نظر عضو مجلس خبرگان رهبری است که وظیفه‌ی «گرم نگه داشتن فروغ زمزمه‌های مناجاتی» را بر عهده دارد و با همکاری صداوسیمای جمهوری اسلامی با هدف «بالا آوردن فاز دینی و اعتقادی مردم» در فضای مجازی و رسانه کار می‌کند.

احمد خاتمی همچنین کمیته سوم این ستاد را نظارت بر برنامه‌های رسانه‌ها اعلام کرد و با انتقاد از صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت که «بعضی از مدیران می‌خواهند به هر قیمتی مردم را شاد نگه دارند ولو با برنامه‌های غفلت‌زا. برنامه‌هایی که بوی غفلت از خدا می‌دهد. در این شرایطی که باید همه توجه به خدا داشته باشیم، سم است، رسانه‌ای بیاید برنامه‌های غفلت زا پخش کند. اینجاست که به نظر می‌رسد این ستاد باید نظارت کند، اگر دید در فضای مجازی غیر از فضای مجازی برنامه غفلت‌زایی از خدا هست تذکر بدهد که تکرار نشود.»

نظرات