اروپا نسل بعدی مقامات اتحاديه را چگونه انتخاب خواهد کرد

اهمیت موضوع:
, اروپا نسل بعدی مقامات اتحاديه را چگونه انتخاب خواهد کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اروپا نسل بعدی مقامات اتحاديه را چگونه انتخاب خواهد کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اروپا نسل بعدی مقامات اتحاديه را چگونه انتخاب خواهد کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اروپا نسل بعدی مقامات اتحاديه را چگونه انتخاب خواهد کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اروپا نسل بعدی مقامات اتحاديه را چگونه انتخاب خواهد کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

هر چند انتخابات پارلمانی اروپا که اواخر این هفته برگزارخواهد شد مقامات ارشد نهادهای اجرایی این اتحادیه را مشخص نخواهد کرد ولی زمینه را برای انتصاب آنها فراهم می کند.

برخلاف انتخابات کشوری در انتخابات پارلمانی اروپا حزب برنده انتخابات لزوما نمی تواند رییس نهاد اجرایی را تعیین کند. رییس کمیسیون اروپا را روسای دولت۲۴ کشور عضو اتحادیه حداقل پس از دو اجلاس انتخاب خواهند کرد. آنها دراین انتخاب ممکن است گزینه های پیشنهادی پارلمان اروپا را در نظر بگیرند.

در هر حال به نظر می رسد که هر دو فراکسیون فراکشوری اصلی در پارلمان اروپا (فراکسیون راست میانه و فراکسیون سوسیال دمکرات ها) در این انتخابات تضعیف شوند و در نتیجه تعیین فرد مورد نظر برای ریاست کمیسیون از سوی فراکسیون راست میانه به نسبت قبل دشوارتر خواهد شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرده که از مانفرد وبر نامزد پیشنهادی فراکسیون راست میانه و سیاستمدار آلمانی حمایت خواهد کرد ولی امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه با این روند انتخاب رییس کمیسیون اروپا به طور کلی مخالف است.

انتصاب مانفرد وبر و یا هر فرد دیگری نه براساس انتخابات بلکه بر مبنای مذاکرات رهبران کشورهای عضو در پشت درهای بسته صورت خواهد گرفت. اولین اجلاس رهبران کشورهای عضو روز سه شنبه و پس از اعلام اولین نتایج انتخابات پارلمانی برگزار می شود.

گام بعدی تنظیم فهرستی از نامزدان این مقام توسط دونالد توسک، رییس شورای اروپاست و سران کشورهای عضو به احتمال زیاد اواخر ماه ژوئن تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و رییس کمیسیون اروپا را تعیین خواهند کرد.

روسای کشورهای عضو در عین حال رییس بانک مرکزی اروپا، مسئول سیاست خارجی، رییس پارلمان و رییس شورای اروپا را تعیین خواهند کرد.

امانوئل مکرون و اکثر رهبران کشورهای اتحادیه اروپا به واگذار کردن حق خود در انتخاب مشاغل اصلی نهادهای اجرایی که در معاهدات اتحادیه اروپا منظور شده تمایلی ندارند. با این وجود هنوز یک اصل دمکراتیک در این زمینه وجود دارد و آن لزوم تایید تمامی این مقامات از سوی۳۷۶ عضو از مجموع ۷۵۱ عضو پارلمان اروپاست.

اگر رهبران کشورهای عضو در اجلاس اواخر ژوئن در مورد گزینه های مورد نظر به توافق برسند پارلمان اروپا می تواند در ماه ژوئیه آنها را به رای بگذارد.

باوجودیکه انتظار می رود در انتخابات امسال نیز فراکسیون احزاب راست میانه بیش از سایرین رای بیاورند ولی دوران احاطه کامل آن بر مشاغل کلیدن اتحادیه اروپا ممکن است به پایان برسد. این فراکسیون تاکنون بر سر تقسیم مشاغل کلیدی با فراکسیون سوسیال دمکرات ها و فراکسیون دمکرات ها در پارلمان اروپا یک نوع توافق ضمنی داشته است.

ولی با توجه به اینکه انتظار می رود پوپولیست ها، احزاب سبز و لیبرال ها در انتخابات سهم قابل توجهی از کرسی های پارلمان را به دست بیاورند به احتمال زیاد دو فراکسیون اصلی اکثریت را از دست خواهند داد. به این دلیل ناگزیر خواهند شد وارد ائتلاف شوند و احزاب سبز و یا لیبرال در این چانه زنی ها و ائتلاف ها ممکن است نقش تعیین کننده ای پیدا کنند.

اگر پارلمان درماه ژوئیه نامزد پیشنهادی برای ریاست کمیسیون اروپا را تایید کند او اعضای کمیسیون را برگزیده و پارلمان در ماه اکتبر جلسه رای اعتماد به آنها را برگزار می کند. در صورت طی تمامی این مراحل طبق زمانبندی موجود کمیسیون جدید اروپا از ماه نوامبر رسما کار خود را آغاز خواهد کرد.

سه مقام کلیدی اتحادیه اروپا ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی، آنتونیو تاجانی، رییس پارلمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی در حال حاضر ایتالیایی هستند و دوره کار آنها به پایان خواهد رسید.

انتصاب این سه مقام یکی از محورهای اصلی چانه زنی های رهبران اتحادیه اروپا خواهد بود هر چند شروط سیاسی مشخصی برای این انتصاب ها وجود دارد.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا که او نیز دوره کارش به پایان خواهد رسید با صراحت اعلام کرده که حداقل یکی از این مشاغل باید به یک زن سپرده شود.

کشورهای کوچکتر و اعضای جدید اتحادیه اروپا نیز خواهان رعایت تنوع جغرافیایی بیشتری در انتخاب مقامات ارشد این اتحادیه هستند.

نظرات