Loading...

استرالیا درخواست پناهندگی دختر سعودی را بررسی خواهد کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
رهف محمد القنونحق نشر عکس EPA/THAI IMMIGRATION BUREAU
Image caption رهف محمد القنون در فرودگاه تایلند پس از خروج از هتل

سخنگوی وزارت کشور استرالیا روز سه‌شنبه ۸ ژانویه/۱۸ دی، اعلام کرده است در صورت بررسی و تصمیم کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، درخواست پناهندگی رهف محمد القنون شهروند ۱۸ ساله سعودی، که در تایلند مانده است را بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک سخنگوی وزارت کشور استرالیا از اینکه پرونده خانم محمد القنون تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل است،ابراز خشنودی کرد و گفت که در صورت تصمیم کمیساریای عالی پناهندگان، درخواست ویزای انساندوستانه او بوسیله استرالیا بررسی خواهد شد.

روز دوشنبه (۷ ژانویه) مقامات اداره مهاجرت تایلند تلاش کرده بودند تا خانم رهف محمد القنون را با پروازی به کویت و به نزد خانواده‌اش بازگردانند، اما او خود را در اتاق هتل محبوس کرد تا نتوانند او را بازگردانند. او سرانجام تحت حفاظت ماموران کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و مسئولان اداره مهاجرت تایلند از اتاق هتل خارج شد.

این مقام دولت استرالیا همچنین از اینکه تایلند این شهروند سعودی را بازنگردانده “استقبال” کرد و تاکید کرد که روند بررسی پناهندگی او ممکن است “روزهای زیادی” طول بکشد.

خانم القنون که با خانواده‌اش به کویت سفر کرده بود، در آنجا تصمیم می‌گیرد بگریزد و از طریق تایلند خودش را به استرالیا برساند.

او به بی‌بی‌سی گفته که از اسلام روی برگردانده و در صورت بازگردانده شدن به عربستان به جرم “ارتداد” کشته خواهد شد.

اکانت توییتر خانم القنون ظرف چند روز گذشته نزدیک به صد هزار فالوور پیدا کرده است و واکنشهای زیادی را به دنبال داشته است.

او روز سه‌شنبه توییت قبلی خود را که در آن از کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا و بریتانیا درخواست کمک و پناهندگی کرده بود را بازنشر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفارت عربستان سعودی در تایلند، برخی گزارشها مبنی بر اینکه دولت سعودی از مقامات تایلند درخواست استرداد این شهروند سعودی را کرده است، رد کرد.

پس از انتشار خبر تلاش برای استرداد وی به کویت، رییس اداره مهاجرت در پلیس تایلند اعلام کرد که این کشور “رهف محمد القنون” را مجبور به ترک این کشور نخواهد کرد و از این زن جوان “به بهترین شکل ممکن حفاظت” خواهد کرد.

این مقام ارشد پلیس گفته بود القنون “اکنون در قلمرو کشور تایلند است و هیچ شخص یا کشوری نمی‌تواند او را برای رفتن به جایی مجبور کند.”

تایلند جزو امضاکنندگان کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل نیست و بر همین اساس امکان دادن حفاظت به پناهجویان را ندارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption رهف محمد القنون

واکنش‌ها به این ماجرا چه بوده؟

خبرگزاری رویترز به نقل از سفارت عربستان در بانکوک گزارش داد که درخواست استرداد این شهروند سعودی از طرف دولت عربستان سعودی مطرح نشده است.

پیشتر عربستان سعودی اعلام کرده بود که زنی که مقام‌های این کشور را به توقیف گذرنامه‌اش متهم کرده در واقع به دلیل نداشتن بلیت بازگشت به کشورش در فرودگاه بانکوک نگه داشته شده است.

بیانیه سفارت عربستان در تایلند می‌گوید که این زن همچنان گذرنامه‌اش را در اختیار دارد و دلیل نگه‌داشته شدنش در فرودگاه این است که بلیت بازگشت ندارد.

پلیس تایلند اما ماجرای سفر خانم القنون را طور دیگری تعریف می‌کند. به گفته ژنرال سوراچات هاپکارن، این زن از یک ازدواج از پیش تعیین شده گریخته است.

او می‌گوید که هیچ اطلاعی از ماجرای گذرنامه توقیف شده ندارد و دلیل بازپس فرستادن این زن به کویت را این طور شرح می‌دهد که چون او روادید ورود به تایلند را نداشته باید با همان پروازی که آمده به مبدا پروازش بازگردد.

پیشتر معاون دیدبان حقوق بشر در آسیا، گفته بود که تایلند با عربستان همداستان شده تا این زن را به خانواده‌اش بازگردانند. فیل رابرتسون می‌گوید که این زن می‌خواسته به استرالیا برود و اصلا قصد ورود به تایلند را نداشته که بخواهد روادید داشته باشد یا نه.

دیدبان حقوق بشر خواهان جلوگیری از استرداد این زن به کویت شده است.

خانم القنون مشخصات خود و پروازش را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است. کاری که می‌گوید پدرش را به سرحد جنون رسانده است: «من در کشور خودم نمی‌توانم درس بخوانم و کار کنم. برای همین می‌خواهم آزاد باشم و درس بخوانم و کاری را انجام دهم که می‌خواهم.»

او گفته که همه‌چیزش را باخته و برای همین است که ابایی از انتشار مشخصاتش ندارد.

زن دیگری در سال ۲۰۱۷ به سرنوشت مشابهی دچار شده بود. او از فیلیپین عازم استرالیا بود که در فرودگاه مانیلا او را به عربستان بازگرداندند.

او از تلفن یک گردشگر کانادایی برای ارسال پیامی در توییتر استفاده کرد. دینا علی السلم، که ۲۴ سال سن داشت در فیلمی که از خود گرفت، مدعی شد که درصورت بازگشت به عربستان خانواده‌اش او را خواهند کشت.

از سرنوشت او خبر دیگری در دسترس نیست.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply