استیضاح ترامپ؛ دمکرات‌ها مبادله شاهد در جریان محاکمه را رد کردند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
آدام شیفحق نشر عکس Getty Images
Image caption آدامه شیف جمهوری خواهان را ترغیب کرد “برای حفاظت از دمکراسی ما” به برکناری آقای ترامپ رای دهند

دمکرات ها در مجلس سنای آمریکا “مبادله شاهد” با جمهوری خواهان در جریان محاکمه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، را رد کرده اند.

قانونگذاران دمکرات که آقای ترامپ را پیشتر در مجلس نمایندگان استیضاح کردند، امیدوارند بتوانند جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، را به عنوان شاهد فراخوانند.

اما آنها هرگونه معامله ای برای فراخواندن پسر جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری، به عنوان شاهد را رد کردند.

محاکمه استیضاح آقای ترامپ می تواند هفته آینده به پایان برسد اما بعید است جمهوری خواهان که کنترل سنا را در اختیار دارند او را برکنار کند.

دمکرات ها در مصوبه استیضاح آقای ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در کار کنگره متهم کردند.

او استفاده از کمک نظامی آمریکا به عنوان اهرم فشاری برای واداشتن اوکراین به اعلام تحقیقات جنایی در مورد آقای بایدن را رد می کند. جو بایدن هم اکنون در نظرسنجی ها پیشتاز کسب نامزدی حزب دمکرات در انتخابت ۲۰۲۰ است و می تواند در انتخابات رقیب آقای ترامپ باشد.

آقای ترامپ جو بایدن را متهم به فساد می کند، ادعایی که قبلا رد شده. پسر آقای بایدن، جو، در زمان معاونت پدرش در دولت باراک اوباما عضو هیات مدیره یک شرکت گاز در اوکراین بود.

پیشنهاد مبادله شاهد چیست؟

دمکرات ها می خواهند آقای بولتون را فراخوانند. شاهدان عینی در جریان تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان گفتند که آقای بولتون فشار سیاسی مقام های کاخ سفید بر اوکراین را به “مبادله مواد مخدر” تشبیه کرده بود.

با این حال آقای بولتون گفته است فقط در صورتی در سنا شهادت خواهد داد که احضاریه رسمی دریافت کند.

متحدان جمهوری خواه آقای ترامپ استدلال کرده اند که هانتر بایدن هم باید احضاریه دریافت کند و در سنا شهادت دهد.

اما چاک شومر سناتور دمکرات از نیویورک در جریان تنفسی در روز چهارشنبه گفت: “چنین مبادله ای مطرح نیست…. محاکمه محل تبادل شاهد نیست.”

جو بایدن چهارشنبه گفت که او هرگز در چنین مبادله ای شرکت نخواهد کرد. او گفت: “ما قصد نداریم این محاکمه را به نمایشی مضحک یا تئاتر سیاسی بدل کنیم.”

او در دفاع از پسرش گفت: “هیچ کس نیست که فقط از یک عمل نامناسب یا خطا از سوی او (هانتر) نام ببرد – به جز ظاهر مساله. این که او آنجا (در اوکراین) کار می کرده صورت خوبی ندارد.”

حق نشر عکس EPA
Image caption میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه (نفر وسط) نمی خواهد شاهدان عینی شهادت دهند

روند محاکمه چطور پیش می رود؟

محاکمه روز سه شنبه شروع شد و دمکرات ها سه روز وقت دارند دلایل خود را مطرح کنند. پس از آن تیم وکلای مدافع آقای ترامپ هم سه روز وقت خواهد داشت این استدلال ها را رد کند.

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان که هدایت تحقیقات استیضاح را به عهده داشت و اکنون در جریان محاکمه نقش دادستان را ایفا می کند روز چهارشنبه جمهوری خواهان را ترغیب کرد “برای حفاظت از دمکراسی ما” به برکناری آقای ترامپ رای دهند.

آقای شیف اخطار داد که اگر سنا آقای ترامپ را برکنار نکند “منزلت جهانی آمریکا را تضعیف خواهد کرد.”

شواهد عرضه شده در محاکمه سنا کم و بیش همان شواهدی است که به تفصیل در جریان تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان مطرح شده بود. مجلس نمایندگان در ماه دسامبر رای به استیضاح داد.

براساس مقررات قدیمی، سناتورها حق نوشیدن قهوه در صحن سنا را ندارند و فقط می توانند آب یا شیر بنوشند.

چندین نفر از آنها در جریان محاکمه درحال چرت زدن مشاهده شدند.

روز اول محاکمه تا ساعات نخست چهارشنبه ادامه یافت.

Loading...
نظرات