امرالله صالح: اولویت دولت جلوگیری از قحطی در جریان بحران کرونا است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
amrullah salehحق نشر عکس 1tv

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان میگوید اولویت دولت در حال حاضر جلوگیری از گرسنگی عمومی ناشی از کمبود و گرانی مواد غذایی (قحطی) در جریان بحران کرونا است.

آقای صالح در مصاحبه ای با تلویزیون یک افغانستان گفت که برنامه رساندن غذا به ۱۲۵ هزار خانواده را در کابل روی دست داریم که به دلیل ممنوعیت ناشی از شیوع کرونا درآمد روزانه خود را از دست داده اند. از والیان نیز خواسته شده که خانوادههای نیازمند را معرفی کنند.

او گفت برای نخستین بار به والیان تمامی ولایات افغانستان صلاحیت داده شده تا شیوه مصرف بودجه ولایتی را خودشان تعیین کنند و همه والیان امکان شرکت در جلسات کابینه را بدست آوردهاند. حکومت تلاش کرده که مانع بسته شدن گذرگاههای مرزی شود.

تازه ترین آمار اعلام شده از سوی وزارت صحت افغانستان حاکیست که شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۴۸۴ نفر رسیده و ۱۵ نفر در نتیجه این بیماری جان خود را از دست دادهاند.

نگرانی های وجود دارد که ممکن به دلیل محدودیت آزمایش کرونا در افغانستان، شمار مبتلایان به مراتب بیشتر از آنچه تشخیص شده باشد.

در حال حاضر محدودیت های شدید در کابل پایتخت، در هرات که مرکز شیوع این ویروس در افغانستا ن است، وضع شده است.

برعلاوه کابل و هرات، بیماران کرونا تاکنون در ولایت های سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا، بغلان، قندوز، غور، پکتیا، تخار و فاریاب شناسایی شدهاند.

آقای صالح هشدار داد که تلفات ناشی از کرونا در افغانستان افزایش خواهد یافت و اگر حتی دولت بتواند تلاشهای کنونی را ادامه دهد، پیشبینیها حاکی از مرگ ۳۰۰ هزارنفر است.

او همچنین گفت که برای دسترسی به محصولات ضدعفونی کننده به چهار شرکت داخلی وظیفه داده شده تا از انگور افغانستان این محصولات را تولید کنند.

‘از طریق توییت ها میخواهند روحیه ما را بشکانند’

آقای صالح گفت: انتقادهای وزارت خارجه آمریکا از طریق توییت ها و بیانیه ها تلاشی است برای اینکه ما را مجبور بسازند تا کار خلاف قانون اساسی انجام بدهیم.

او گفت مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر به کابل “توصیههای اخلاقی داشت که ما آن را خیر مقدم میگوییم.” آقای صالح تاکید داشت که آمریکا کمک یک میلیاردی را “کاهش نداده، بلکه تهدید به کاهش کرده”

از طرف دیگر، به گفته آقای صالح “کمک جهانی قطع شود نه دریای هلمند خشک میشود و نه دریای پنجشیر و نه کمر هندوکش میشکند.”

در روزهای اخیر وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد کشورش به دلیل آنچه ناتوانی رهبران سیاسی افغانستان در “ایجاد یک دولت فراگیر” خواند، یک میلیارد دلار کمک واشنگتن به کابل را قطع میکند و تهدید کرد به قطع کمکهای بیشتر به افغانستان کرد.

آقای صالح درباره ناکامی میانجیگری برای حل اختلاف سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله نیز گفت که “دکترعبدالله با شرکت پنج ساله درحکومت چی عرضه کرد؟”

او افزود که قانون اساسی درباره سطح پایین مشارکت “سکوت” کرده و “ما سر اصل انتخابات معامله نمیکنیم.”امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان میگوید اولویت دولت در حال حاضر جلوگیری از گرسنگی عمومی در جریان بحران کرونا است.

نظرات