انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده

اهمیت موضوع:
, انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, انتخابات اسرائیل؛ بنی گانتس تنها یک درصد جلو افتاده, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس Reuters
Image caption بنی گانتس (راست) گفته حاضر نیست با کسی که به اتهام رشوه و باج قرار است به دادگاه برود ائتلاف کند. رسیدگی به پرونده اتهام فساد مالی آقای نتانیاهو (چپ( تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

با ادامه شمارش آرای انتخابات روز گذشته اسرائیل، دو رقیب اصلی یعنی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و حزب سپید و آبی به رهبری بنی گانتس همچنان شانه به شانه پیش می‌روند. آخرین نتایج در شامگاه چهارشنبه از پیش افتادن ۱.۶ درصدی حزب آقای گانتس حکایت دارد.

۶۳ درصد آراء تا حدود نیمه شب چهارشنبه به وقت اسرائیل شمارش شد اما فاصله دو حزب رقیب به قدری کم است که گمانه‌زنی درباره پیروز نهایی را غیرممکن کرده است.

خبر مرتبط

انتخابات اسرائیل؛ نتانیاهو و گانتس شانه به شانه هستند

این نتایج از شکل‌گیری یک بن‌بست دیگر بر سر راه نخست‌وزیر آینده اسرائیل خبر می‌دهد چرا که هیچ کدام از دو حزب نتوانسته ۶۱ کرسی لازم از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان) را کسب کند.

آقای نتانیاهو امیدوار است که در صورت پیروزی حزب لیکود دولتی ائتلافی تشکیل دهد اما تا شامگاه چهارشنبه، ۱۸ سپتامبر، حزب او تنها موفق به کسب ۳۲ کرسی شد. این در حالی بود که حزب سپید و آبی به رهبری بنی گانتس فعلا ۳۳ کرسی را تصاحب کرده است.

هر دو رقیب در اظهاراتی جداگانه از پیروز شدن در انتخابات سخن گفته‌اند اما هر دو از تصاحب ۶۱ کرسی لازم باز مانده‌اند. عصر چهارشنبه هم حزب لیکود و هم حزب سپید و آبی مدعی شدند که هر کدام ۵۶ کرسی کسب کرده‌اند؛ این نتایج هنوز از سوی کمیسیون انتخابات تایید نشده است.

آقای نتانیاهو، ۶۹ ساله، که از سال ۲۰۰۹ (۱۰ سال پیش) در پست نخست وزیری کشورش باقی مانده، ماه ژوئیه گذشته موفق شد رکورد طولانی‌ترین دوران نخست‌‍وزیری اسرائیل را به خود اختصاص دهد.

او وعده داده که در صورت پیروزی بخشی از سرزمین‌های اشغالی در کرانه باختری رود اردن را ضمیمه خاک اسرائیل کند.

وعده‌ای که فلسطینی‌ها را خشمگین کرده است. مقام‌های فلسطینی هشدار داده‌اند که هر اقدامی در این باره “میخ آخری بر تابوت مذاکرات صلح خاورمیانه” خواهد بود.

در مقابل، بنی گانتس، رهبر حزب سپید و آبی وعده‌ای در زمینه انضمام خاک سرزمین‌های اشغالی به اسرائیل نداده است.

هر چند او هم چون آقای نتانیاهو گفته تقسیم بیت‌المقدس به دو شهر جداگانه را نخواهد پذیرفت. با وجود این موضع آقای گانتس درباره تشکیل کشور مستقل فلسطینی کاملا مشخص نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption بنی گانتس در انتخابات ماه آوریل هم تا لحظه آخر شانه به شانه آقای نتانیاهو پیش آمد

نتایج شمارش آرا

بنابر اعلام کمیسیون انتخابات اسرائیل تا حدود ساعت ۱۰ شب به وقت محلی حدود ۶۳.۴ درصد آرا شمارش شده بود.

بنابر این گزارش از میان این تعداد آرای شمارش شده حزب سپید و آبی با ۱.۶ درصد از حزب لیکود پیش است.

از شگفتی‌های انتخابات روز گذشته این است که ائتلاف احزاب عرب اسرائیلی توانسته اکنون در رتبه سوم قرار گیرد و حزب شاس که متعلق به یهودیان فوق ارتدکس است را به رتبه چهارم بفرستد. حزب اسرائیل خانه ما که اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق، رهبر آن است در رتبه پنجم قرار گرفته است.

با وجود این، کمیسیون انتخابات اسرائیل هنوز مشخص نکرده که نتایج فعلی چه طور بر چینش کرسی‌های کنست (پارلمان) تاثیر خواهد گذاشت.

آن طور که رسانه‌های اسرائیل تحلیل کرده‌اند هیچ کدام از دو حزب لیکود یا سپید و آبی قادر نخواهد بود بدون ائتلاف با حزب اسرائیل خانه ما، کابینه تشکیل دهد و به همین علت هم رسانه‌ها آقای لیبرمن را “شاه‌خوان” این انتخابات خطاب کرده‌اند چرا که تصمیم او تعیین‌کننده نخست وزیر بعدی اسرائیل خواهد بود.

اما آقای لیبرمن گفته با دولتی که هر دو حزب لیکود و سپید و آبی در تشکیل آن مشارکت نکنند ائتلاف نخواهد کرد. تلاشی برای ایجاد وحدت ملی که تاکنون آقای نتانیاهو و رقیبش بنی گانتس به آن روی خوش نشان نداده‌اند.

اخبار مرتبط

انتخابات اسرائیل؛ گرهی که به‌دست لیبرمن باز می‌شود؟

انتخابات اسرائیل؛ کاندیداهای کلیدی چه کسانی هستند؟

نظرات