انتخابات کانادا در هفت نمودار

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
انتخابات کاناداحق نشر عکس Getty Images

انتخابات سراسری کانادا ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) برگزار می‌شود، درست چهار سال بعد از انتخاباتی که جاستین ترودو و حزب لیبرال را به قدرت رساند.

اما این بار نتیجه به سرراستی چهار سال پیش نیست. چند حزب دیگر هم در نظرسنجی‌ها بالا آمده‌اند. در گزارش زیر سعی کرده‌ایم چند نکته سرنوشت ساز این انتخابات را در چند نمودار بیان کنیم.

شکل انتخابات

انتخابات سراسری کانادا در حقیقت انتخابات پارلمان این کشور است. هرچند تمرکز کارزار بیشتر روی رهبران حزب‌های بزرگ است، کسانی که قرار است نخست‌وزیر شوند.

رأی‌گیری در ۳۳۸ حوزه جغرافیایی انجام می‌شود که از هر کدام یک نماینده به مجلس عوام کانادا راه می‌یابد. اگر حزبی نصف بعلاوه یک کرسی را ببرد (۱۷۰ کرسی)، دولت تشکیل می‌دهد.

در انتخابات ۲۰۱۵، حزب لیبرال کانادا به رهبری جاستین ترودو ۱۸۴ کرسی را برد.

اگر هیچ حزبی نصف بعلاوه یک کرسی‌های مجلس را نبرد، معمولا حزبی که بیشترین کرسی را برده دولت تشکیل می‌دهد – که در این حالت برای تصویب قوانین نیاز به حمایت حزب‌های دیگر خواهد بود.

رکوردشکنی زنان

در انتخابات امسال ۶۵۱ زن از احزاب مختلف برای نمایندگی مجلس عوام کاندیدا شده‌اند. این رقم حدود ۹ درصد از کاندیداهای زن انتخابات قبل بالاتر است.

گروه صدای برابر کانادا که برای پررنگ‌تر کردن نقش زنان تلاش می‌کند، از دوره‌های مختلف مجلس عوام این کشور آمار گرفته و نشان داده که “اگر همه زنانی را که در تاریخ کانادا به مجلس عوام راه پیدا کرده‌اند جمع بزنیم به اندازه ۳۳۸ کرسی مجلس نمی‌شود.”

این فعالان و بسیاری کانادایی‌ها امیدوارند این گزاره با انتخابات ۲۰۱۹ نقض شود.

دغدغه تغییرات اقلیمی

مهم‌ترین مسئله رأی‌دهندگان کانادایی خدمات درمانی است. اما تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین هم از جمله مسائلی است که به تبع بالا گرفتن این بحث در دنیا، در انتخابات کانادا مهم شده.

آقای ترودو در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۵ وعده داده بود هدف‌های تعیین‌شده در پیمان پاریس را محقق کند. انتخابات امسال نشان خواهد داد که قضاوت مردم در باره وعده چهار سال پیش او چیست.

دولت آقای ترودو یک خط انتقال نفت در غرب کانادا را خریده که ظرفیتش را سه برابر کند. و این اقدام با انتقادهای بسیاری روبرو شده.

افزایش قیمت مسکن، کاهش رشد دستمزد

کانادایی‌ها به رغم رشد قابل‌قبول اقتصادی و نرخ پایین بیکاری، نگران آینده اقتصاد کشورشان هستند.

هزینه زندگی یکی از محورهای مهم این کارزار است و همه احزاب فدرال وعده‌هایی داده‌اند که بار مالی خانواده‌ها را کم کنند، از معافیت مالیاتی گرفته تا کمک به کسانی که می‌خواهند برای اولین بار خانه بخرند – به ویژه در شهرهای روبه‌رشد مثل تورنتو و ونکوور.

حوزه‌های انتخاباتی مهم

نتیجه انتخابات کانادا عمدتا در سه منطقه پررأی رقم خواهد خورد: کبک، محدوده تورنتوی بزرگ، و محدوده شهر ونکوور (که به لوئر مین‌لند بریتیش کلمبیا معروف است). در این گزارش فقط به استان کبک می‌پردازیم که نوسان رأی آن در سال های اخیر زیاد بوده – و به نظر می‌رسد در این انتخابات هم به همین ترتیب باشد.

آخرین نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان می‌دهد که بلوک کبک، از احزاب فدرال کانادا که مسئله اصلی‌اش خودحاکمیتی کبک است، به حزب لیبرال بسیار نزدیک شده. گویی رأی‌دهندگان کبکی دوباره به این حزب که فقط در کبک کاندیدا معرفی می‌کند و در دو انتخابات قبلی به حاشیه رفته بود رو آورده‌اند.

حزب محافظه‌کار که در نظرسنجی‌های کشوری با حزب لیبرال برابر است، در کبک سوم است.

از سوی دیگر، حزب دموکراتیک نو که به چپ متمایل است و در بخش‌های دیگر کانادا سیر صعودی داشته، در کبک وضع خوبی ندارد و ممکن است بیشتر کرسی‌هایی را که در چهار سال پیش در این منطقه به دست آورد (۱۴) از دست بدهد.

معضلات تبلیغ خانه‌به‌خانه

کانادا سرزمین پهناوری است که بخش‌های بزرگی از آن طبیعت وحشی است. از این جهت شیوه سنتی خانه‌به‌خانه رفتن و با رأی‌دهندگان صحبت کردن – که در بریتانیا بسیار رایج است – در کانادا دشوار است.

در نظر داشته باشید که نوناووت، بزرگ‌ترین حوزه انتخابی کانادا، هفت برابر بریتانیا است. این در حالی است که کوچک‌ترین حوزه انتخابی یعنی تورنتوی مرکزی چند کیلومتر مربع بیشتر نیست و به راحتی می‌شود از یک سو تا سوی دیگرش را پیاده رفت.

Loading...
نظرات