Loading...

انتصاب دو فرمانده سپاه پاسداران با حکم آیت الله‌خامنه‌ای

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
دریادار فدویحق نشر عکس TASNIM

آیت‌الله علی خامنه‌ای، فرمانده کل قوا و رهبر ایران دریادار علی فدوی، فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران را به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران برگزید. او همچنین محمدرضا نقدی، فرمانده پیشین بسیج را به سمت معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب منصوب کرد.

در حکمی که روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت صادر شد، آیت‌الله خامنه‌ای از آقای فدوی خواست تا با “ایفای نقش جهادی و انقلابی سطح آمادگی‌های عملیاتی و پیشرفت مقتدارانه مأموریت‌های سپاه” را ارتقا دهد.

دریادار علی فدوی متولد ۱۳۴۰ اردستان است و از سال ۱۳۸۹ تا شهریور ۱۳۹۷که به عنوان معاون هماهنگ کننده سپاه منصوب شد، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران بود.

سه سال پیش آیت الله خامنه ای به خاطر بازداشت ۱۵ ساعته ۱۰ نظامی آمریکایی به علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه نشان “فتح ۱” داد؛ فتح ۱، بالاترین نشان نظامی ایران محسوب می شود.

او مواضع تندی علیه حضور کشتی های آمریکایی در خلیج فارس داشته و هشت سال پیش از موضوع بستن تنگه هرمز صحبت کرده بود.

آقای فدوی بارها گفته است که سپاه پاسداران توان بازدارندگی مقابل آمریکا را دارد و حتی با کنایه به حسن روحانی گفته بود: “کسانیکه گفتند فلان کار را کردیم که جنگ نشود، توبه کنند.”

حق نشر عکس TASNIM
Image caption محمدرضا نقدی، فرمانده پیشین بسیج مستضعفان

آیت الله خامنه‌ای در حکم دیگری سرتیپ محمدرضا نقدی، فرمانده پیشین بسیج را به سمت “معاون هماهنگ کننده سپاه پاسدران ایران” منصوب کرد.

محمد رضا نقدی متولد ۱۳۴۰، از ابتدای انقلاب عضو سپاه پاسداران بوده است. او از سال ۱۳۸۸ تا یک سال پیش با حکم آیت الله خامنه ای ریاست بسیج مستضعفین سپاه پاسداران را بر عهده داشت.

سازمان بسیج که پیش از اعتراضات سال ۱۳۸۸ عنوان رسمی آن نیروی مقاومت بسیج بود، مجموعه‌ای از نیروهای شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران است.

آقای نقدی پیش از آن سمت های مختلف نظامی و سیاسی و انتظامی داشته است اما مشهور ترین دوره مسئولیت او سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در دهه ۷۰ خورشیدی و همزمان با ماجرای بازداشت غلامحسین کرباسچی، شهردار وقت تهران و برخورد با چند تن از مدیران شهرداری تهران بود.

آقای نقدی از سوی جناح اصلاح طلب در ایران به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شد. او چندی بعد در دادگاه نظامی به اتهام شکنجه متهمان به ۸ ماه حبس قطعی محکوم شد اما حکم او به اجرا درنیامد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۰۸ میلادی محمدرضا نقدی را در فهرست تحریم قطعنامه ۱۸۰۳ این شورا قرار داد و او را متهم کرد که برای نقض تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش می کند.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply