انتقاد پومپئو از ایران و چین همزمان با افزایش نگرانی‌ها در مورد ویروس کرونا

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
ضدعفونی کردن "حرم حضرت معصومه" در قمحق نشر عکس AFP
Image caption ضدعفونی کردن “حرم حضرت معصومه” در قم

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید آمریکا “عمیقا نگران” است که ایران اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا را پنهان کرده و از همه کشورها خواست در مورد این اپیدمی حقایق را بگویند.

او به خبرنگاران گفت: “ایالات متحده عمیقا نگران اطلاعاتی است که حاکی از احتمال مخفی کردن جزییات حساس در مورد شیوع بیماری در این کشور توسط رژیم ایران است.”

او همچنین از پکن به خاطر سانسور رسانه ها و ساکت کردن جامعه پزشکی انتقاد کرد.

او گفت: “همه کشورها، از جمله ایران، باید حقیقت را درباره ویروس کرونا بگویند و با سازمان های کمک رسانی بین المللی همکاری کنند.”

چین هفته پیش سه خبرنگار آمریکایی وال استریت ژورنال را اخراج کرد.

آقای پومپئو گفت: “اخراج خبرنگاران ما بار دیگر یک مشکل دولتی به نام سانسور را عیان می کند که به سارس و حالا ویروس جدید کرونا منجر شده، که می تواند عواقب مرگبار داشته باشد.”

او به شیوع ویروس دیگر کرونا یعنی سارس (سندروم حاد تنفسی) در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ آن هم از چین اشاره داشت.

وزیر خارجه آمریکا گفت: “اگر چین به خبرنگاران خود و خبرنگاران خارجی و کادر پزشکی اجازه می داد آزادانه حرف بزنند و تحقیق کنند، مقام های چینی و سایر کشور آمادگی خیلی بیشتری برای رسیدگی به این چالش داشتند.”

حق نشر عکس AFP
Image caption حسن روحانی مردم را تشویق کرد به دستوارت وزارت بهداشت عمل کنند

وضعیت در ایران

در مقابل حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز سه شنبه پس از شرکت در اولین جلسه “ستاد ملی مبارزه با کرونا” در اظهاراتی که به طور مستقیم از تلویزیون ایران پخش می شد گفت “توطئه دشمنان ماست که با هراس افکنی زیاد در جامعه کشور را به تعطیلی بکشند”.

مقام های ایرانی آمار کل قربانیان در این کشور در اثر ویروس جدید کرونا را ۱۵ نفر اعلام کرده اند.

پیشتر در این روز اعلام شد که ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران و یک نماینده مجلس، محمود صادقی، به این بیماری مبتلا شده اند.

ایران یکی از سه کشور به غیر از چین است که بیم آن می رود به بدل شدن کووید-۱۹ به یک همه گیری جهانی دامن بزند. دو کشور دیگر کره جنوبی و ایتالیا هستند.

آقای حریرچی روز دوشنبه پنهانکاری در مورد ابعاد شیوع این بیماری در کشورش را تکذیب کرده بود. او درحالی که با خبرنگاران صحبت می کرد کمی ناخوش به نظر می رسید و پیوسته عرق صورتش را پاک می کرد.

پیشتر احمد امیرآبادی-فراهانی نماینده قم در مجلس ادعا کرده بود که ویروس جدید کرونا سه هفته پیش وارد قم شد و تاکنون جان ۵۰ نفر را در این شهر گرفته است، آماری که آقای حریرچی رد کرد.

آقای فراهانی حتی گفت که فهرست اسامی ۴۰ نفر از کسانی که جان خود را از دست داده اند را تسلیم وزیر بهداشت کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption مقام ها تاکنون ۹۵ مورد ابتلا در ایران تایید کرده اند

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه گفت از دادستان کل خواسته است اعتبار این ادعا را محک بزند.

در تحولی دیگر قاسم رضیعی قاری بین المللی قرآن که در بیمارستان “شهدای تجریش” کار می کند از مبتلا شدن پنج نفر از همکارانش در این بیمارستان و همسرانشان به ویروس کرونا خبر داده است.

از طرف دیگر علی ربیعی٬ سخنگوی دولت ایران در واکنش به شایعات مربوط به ابتلای او به ویروس کرونا گفته علایم بیماری ناشی از این ویروس را ندارد اما تست کرونا داده است که هنوز نتیجه آن نیامده.

مقام های ایرانی می گویند ۹۵ نفر در این کشور مبتلا هستند، اما تصور می شود رقم واقعی بالاتر باشد.

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) گفت که افزایش ناگهانی موارد ابتلا در سایر کشورها غیر از چین “عمیقا نگران کننده است.”

از زمان ظهور این ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹ در چین تاکنون بیش از ۸۰ هزار مورد ابتلا به بیماری تنفسی کووید-۱۹ در جهان گزارش شده که عمدتا مربوط به چین است. همچنین در حدود ۲۷۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند که این آمار هم عمدتا مختص چین است.

اما وضعیت در ایران – که زیارتگاه های آن سالانه میلیون ها زائر جذب می کند و در منطقه ای واقع است که نظام های بهداشتی بعضی کشورهای آن شکننده است – باعث نگرانی زیاد درباره شیوع بالقوه انبوه بیماری در خاورمیانه شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی ربیعی و ایرج حریرچی

دکتر ناتالی مکدرموت متخصص بیماری های مسری در “کینگز کالج لندن” می گوید در میان کشورهایی غیر از چین که شاهد گسترش سریع بیماری هستند، وضعیت ایران به دلیل فقدان وجود تصویری روشن از ابعاد واقعی گستردگی بیماری، از همه نگران کننده تر است.

او گفت بیشتر موارد گزارش شده به افراد مسن و در حال فوت مربوط می شود: “به نظر می رسد ما فقط نوک کوه یخ را می بینیم و بخش زیرین آن که ممکن است جوانتر و خیلی ناخوش نباشد را نمی بینیم.”

سایر تحولات جهانی

  • تردد در هتلی در تنریف، در جزایر قناری اسپانیا، مسدود شده است. این پس از آن است که آزمایش کرونا به روی پزشکی از ایتالیا که در این هتل به سر می برد مثبت بود
  • در ایتالیا – با بیشترین موارد ابتلا در اروپا – مرگ چهار فرد مسن دیگر تایید شد که کل آمار مرگ در این کشور را به ۱۱ می رساند
  • این ویروس به مناطق توسکانی، سیسیل و لگوریا، رسیده اما نخست وزیر ایتالیا گفت که کشورش همچنان برای گردشگری امن است
  • چندین کشور – اتریس، کرواسی، سوئیس و الجزایر – اولین موارد ابتلا را گزارش دادند که همگی مربوط به کسانی است که از ایتالیا آمده اند
  • هرچند برخی از همسایگان اروپایی ایتالیا با باز نگه داشتن مرزها موافقت کرده اند، بعضی از آنها مسافران ورودی را چک می کنند
  • مقام های بهداشتی آمریکا اخطار می دهند که مردم این کشور باید برای گسترش ویروس کرونا و اختلال بالقوه شدید آماده باشند
حق نشر عکس EPA
Image caption کارشناسان بهداشتی می گویند خطر همه گیری جهانی واقعی است

خطر انتشار در خاور میانه؟

به نظر می رسد ایران مبدا اولین موارد ابتلا به کووید-۱۹ که در افغانستان، بحرین، عراق، کویت و عمان گزارش شده باشد. این کشورها اکنون محدودیت هایی بر سفر از مبدا و به مقصد ایران اعمال کرده اند.

با این حال این نگرانی هست که بسیاری از زائران شیعه و کارگران مهاجر که در هفته های اخیر میان ایران و بخش های دیگر منطقه تردد کرده اند ویروس را منتشر کرده باشند.

کارشناسان می گویند در صورت انتشار ویروس در کشوری جنگ‌زده مثل افغانستان – که تاکنون فقط یک مورد از بیماری را گزارش کرده – مقام های بهداشتی برای ردگیری و تست کردن افراد مبتلا با موانع جدی روبرو خواهند شد.

سازمان بهداشت جهانی درحال ارسال تدارکات پزشکی و کیت های آزمایشی به ایران است و قصد اعزام تیمی فنی به این کشور را دارد.

فرودگاه دوبی – از کانون های مهم ترانزیت هوایی در سطح جهان و میزبان خطوط هوایی امارات – کلیه پروازهای مسافربری و باری به ایران را برای یک هفته معلق کرده است.

در امارات متحده عربی ۱۳ مورد ابتلا گزارش شده که شامل یک زوج ایرانی می شود.

همزمان وزارت بهداشت بحرین شمار بیماران در این کشور را ۱۷ نفر اعلام کرد و گفت کلیه آنها از طریق امارات به ایران سفر کرده بودند.

Loading...
نظرات