‘انفجار و آتش‌سوزی’ در دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران

اهمیت موضوع:
, ‘انفجار و آتش‌سوزی’ در دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ‘انفجار و آتش‌سوزی’ در دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ‘انفجار و آتش‌سوزی’ در دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ‘انفجار و آتش‌سوزی’ در دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ‘انفجار و آتش‌سوزی’ در دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

دو نفتکش در آب‌های ایران در دریای عمان دچار حادثه شده‌اند.

روز پنجشنبه، ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن)، منابع خبری گزارش کردند که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مشغول بررسی گزارش های حاکی از وقوع حادثه در دو فروند نفتکش است. براساس این گزارش‌ها این کشتی‌ها دچار آتش‌سوزی شده‌اند. برخی منابع خبری احتمال حمله به این نفتکش‌ها را گزارش کرده‌اند اما این گزارش‌‌ها هنوز تایید نشده و جزئیاتی در این مورد در دست نیست.

براساس برخی گزار‌ش‌ها در پی ارسال پیام کمک‌خواهی این کشتی‌ها، خدمه آنها تخلیه شده‌ و همگی سالم هستند. خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – به نقل از “یک منبع آگاه” گزارش کرده است که ۴۴ ملوان دو فروند کشتی نفتکش خارجی که در دریای عمان دچار حادثه شده بودند با هماهنگی مرکز جستجو و نجات دریایی هرمزگان از آب گرفته شدند و توسط شناور ناجی ایرانی به بندر جاسک منتقل شده‌اند.

این خبرگزاری می‌افزاید که اولین شناور ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح امروز ۲۳ خرداد در فاصله ۲۵ مایلی جاسک دچار حادثه شد و ساعت بعد، نفتکش دوم در ساعت ۹ و۵۰ دقیقه در فاصله ۲۸ مایلی جاسک دچار حریق شد. به گزارش ایرنا، یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از یکی از بنادر عربستان عازم سنگاپور بود.

پمپئو: ایران برای افزایش بهای نفت به نفتکش ها حمله کرد

حملات فجیره؛ گزارش اولیه به شورای امنیت یک ‘عامل دولتی’ را مسوول دانست

بولتون ‘مین‌های به احتمال زیاد متعلق به ایران’ را عامل انفجار نفتکش‌ها در خلیج فارس دانست

منابع خبری مختلف جزئیات متفاوتی از این حادثه و نجات سرنشینان آن گزارش کرده‌اند.

به گزارش منابع کشتیرانی، یکی از دو نفتکش به نام “جبهه آلتر”متعلق به نروژ و با پرچم جزایر مارشال، و نفتکش دیگر با نام کوکوکا متهور با پرچم پاناما حرکت می‌کرد.

پیشتر سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، وابسته به نیروی دریایی این کشور، گفته بود که گزارشی از وقوع یک حادثه در دریای عمان دریافت کرده و همراه با نیروهای متحد این کشور مشغول بررسی حادثه است. منطقه وقوع این حادثه نزدیک تنگه هرمز واقع شده که از مسیرهای اصلی حمل و نقل دریایی نفت خام است.

روزنامه تریدویندز از اصابت اژدر به یکی از دو نفتکش خبرداده و خبرگزاری رویترز به نقل از یک کارگزار بیمه کشتیرانی گفته است که در یکی از نفتکش‌ها “انفجار ناشی از حمله از خارج” به وقوع پیوسته است. گزارش‌های دیگر احتمالات دیگری را مطرح کرده‌اند اما این گزارش‌ها از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

روز ۱۲ مه، در چهار نفتکش متعلق به عربستان سعودی، نروژی و امارات متحده عربی در آب‌های ساحلی امارات انفجارهایی روی داد و به آنها آسیب رساند اما تلفاتی نداشت و باعث نشت نفت یا سوخت کشتی‌ها به دریا نشد. مقامات امارات این انفجارها را به عوامل یک دولت خارجی نسبت داده و عربستان سعودی گفته است که ایران مسئول این حادثه بوده است. مقامات جمهوری اسلامی هرگونه ارتباطی با این انفجارها را تکذیب کرده و خواستار تحقیقات مستقل در باره آن شده اند.

حادثه امروز در حالی گزارش می‌شود که در پی تشدید تحریم نفتی ایالات متحده علیه ایران، هشدار برخی منابع جمهوری اسلامی در مورد واکنش به این تحریم و تقویت حضور نظامی آمریکا، منطقه خلیج فارس دستخوش تنش بوده است. در روزهای اخیر، تشدید حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به خاک عربستان سعودی اوضاع منطقه را متشنج‌تر کرده است.

با انتشار این خبر و احتمال افزایش تنش در منطقه خلیج فارس، بهای نفت خام در بازار جهانی که در هفته‌های اخیر رو به کاهش گذاشته بود تا ۴ درصد افزایش یافت.

نظرات