اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد

اهمیت موضوع:
, اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Image caption زنان خواستار حضور رئیس موقت مجلس نمایندگان بودند

اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان امروز با تنش آغاز شد. دیروز، شنبه (۲۸ ثور/ اردیبهشت) ۲۴۷ نماینده در مجلس عمومی مجلس نمایندگان حضور داشتند که ۱۲۳ نفر به میررحمان رحمانی رای دادند و رئیس جدید پارلمان افغانستان نیز او را به عنوان رئیس اعلام کرد.

صبح امروز زمانیکه که قرار بود جلسه به صورت رسمی آغاز شود، شماری از نمایندگان زن با حضور در جایگاه هیأت رئیسه به آقای رحمانی اجازه حضور و نشستن در کرسی ریاست مجلس را ندادند و انتخابات دیروز را غیرقابل قبول خواندند.

یکی از نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت که آقای رحمانی اول صبح کرسی ریاست را اشغال کرده بود ولی سایر نمایندگان با این کار او مخالفت کردند.

این نمایندگان که بیشتر آنان زنان بودند خواستار حضور رئیس موقت مجلس نمایندگان در کرسی ریاست بودند و این روند باعث حضور نیروهای امنیتی مجلس نمایندگان افغانستان در اطراف جایگاه و اختلال در نظم شد.

بعد از آن شماری از نمایندگان به هم درگیر شدند و نظم پارلمان افغانستان بیشتر مختل شد.

Image caption بعد از آن شماری از نمایندگان به هم درگیر شدند و نظم پارلمان افغانستان مختل شد

جنجال بر سر چه است؟

شمار نمایندگانی که در نشست روز گذشته نامشان در فهرست افراد حاضر در مجلس ثبت شده بودند به ۲۴۷ نماینده می‌رسید. با این حساب کسی که برای ریاست پارلمان افغانستان انتخاب می‌شد، بر اساس طرزالعمل داخلی باید رای ۵۰درصد +۱ را می گرفت تا رئیس مجلس می‌شد. براساس این مبنا رای نامزد برنده باید ۱۲۴ رای می‌بود. پس از شمارش آرا، رای میررحمان رحمانی ۱۲۳ رای اعلام شد.

جنجال دیروز بعدا هنگامی بیشتر شد که وقتی تمام رای‌ها از جمله رای باطل و سفید را حساب کردند مشخص شد که ۲۴۴ رای در صندوق‌ها انداخته شده‌است. سرنوشت سه رای مشخص نبود و در صندوق‌ها نبود.

مشخص نیست که این سه نماینده بدون رای پارلمان را ترک کرده و یا اینکه رای نداده‌اند، اما حضور آنان ثبت شده بود. این موضوع باعث اعتراض آقای رحمانی و طرفدارانش شد. استدلال آن‌ها این بود که با توجه به آرایی که در صندوق انداخته شده آقای رحمانی رای پنجاه +۱ را گرفته است.

Image caption نیروهای امنیتی پارلمان برای جلوگیری از تنش در جایگاه حضور یافتند

مخالفان آقای رحمانی استدلال می‌کنند که در لایحه وظایف داخلی آمده که برنده فردی است که آرای پنجاه جمع یک نمایندگان حاضر در مجلس را به دست آورده باشد، که در این صورت آقای رحمانی برنده نیست.

مخالفان آقای رحمانی امروز نیز خواستار حضور رئیس موقت در جایگاه و برگزاری مجدد انتخابات ولسی جرگه بودند.

مشخص نیست که این تنش به کجا خواهد انجامید. براساس طرزالعمل داخلی درصورتیکه تنش ایجاد نمی‌شد، قرار بود که دو نایب رئیس مجلس نمایندگان و دو منشی امروز انتخاب شوند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

انتخاب جنجالی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان
نظرات