ایران به فهرست سیاه FATF بازگشت؛ جمهوری اسلامی بار دیگری بر دوش ملت ایران گذاشت!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) بار دیگر ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد و به همه کشورها توصیه کرد به اجرای کامل اقدام‌های احتیاطی در ارتباط با ایران بازگردند.

آخرین روز نشست گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) جمعه دوم اسفندماه ۱۳۹۸ برابر با ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ در پاریس برگزار شد در بیانیه‌ای اعلام کرد ایران را دوباره به فهرست سیاه خود بازگردانده است.

در بیانیه صادر شده از سوی این نهاد درباره ایران از کشورهای جهان خواسته شده برای مصون نگه داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم در نقل و انتقالات مالی ایران، «اقدامات مقابله‌ای» به کار بگیرند.

به گزارش رویترز در این بیانیه آمده است که جمهوری اسلامی نتوانست از هنجارهای بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم پیروی کند و علت قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه نیز همین موضوع است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است «کشورها باید قادر باشند خودشان اقدامات تقابلی را مستقل از هر گونه درخواست از سوی FATF اجرا کنند.»

گفتنی است همزمان با قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه، پاکستان که پیشتر مانند ایران در فهرست خاکستری این نهاد قرار داشت، از فهرست خاکستری خارج شد!

روزنامه وال‌ استریت‌ جورنال در گزارشی که شامگاه پنج‌شنبه اول اسفند‌ماه منتشر شد، پیشاپیش خبر از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF داده و به‌ نقل از منابع خود نوشته بود این تصمیم در پی همراه شدن کشورهای اروپایی با سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران انجام خواهد شد.

قرار گرفتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی در شرایط تحریم از یکسو موجب محدود شدن بیشتر فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسته شدن دست مقامات جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی خواهد شد و از سوی دیگر برای شهروندان ایران نیز محدودیت‌هایی در دادوستدهای مالی در خارج از ایران در بر خواهد داشت.

ایران که پیش از برجام در فهرست سیاه FATF قرار گرفته بود پس از امضای برجام به فهرست خاکستری منتقل شد تا فرصتی برای هماهنگ شدن با قوانین و کنوانسیون مبارزه با پولشویی این نهاد داشته باشد. این فرصت شش بار در نشست‌های گذشته گروه اقدام ویژه مالی علیه پولشویی تمدید شده بود. هر چند مقامات جمهوری اسلامی برخی از اقدامات مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی را انجام دادند اما لوایح پالرمو و CFT ماه‌ها که در مجلس تصویب شده بود در شورای نگهبان رد شد و پس از ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ماه‌ها آنجا معلق ماند تا مهلت قانونی برای تصویب آن به اتمام برسد.

نشست پیشین گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی اکتبر ۲۰۱۹ برگزار و در این اجلاس طی بیانیه‌ای آخرین مهلت به جمهوری اسلامی داده شد تا لوایح پالرمو و CFT را اجرایی کند. در بیانیه اکتبر این نهاد آمده بود که چنانچه ایران تا قبل از فوریه ۲۰۲۰ کنوانسیون‌های تامین مالی تروریسم و پالرمو را مطابق استاندارد‌های FATF تصویب نکند، این نهاد تعلیق اقدامات تقابلی را کاملا متوقف خواهد کرد و از همه اعضا و حوزه‌های قضایی درخواست خواهد کرد که اقدامات تقابلی موثر را اجرا کنند.

اکنون با قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی مقامات جمهوری اسلامی تلاش دارند بی‌توجهی خود به اجرای قوانین مبارزه با پولشویی را به گردن ایالات متحده و اسرائیل بیاندازند.

نخستین واکنش از سوی مقامات جمهوری اسلامی را عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی نشان داد و نوشت: «بار دیگر، دشمنی آمریکا و رژیم اشغالگر قدس با مردم ایران، خود را در قالب مخالفت با توصیه کارشناسان مجموعه FATF در مورد گام‌هایی که ایران در زمینه عمل به تعهدات خود در مورد مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پولشویی انجام داده است نشان داد. این رفتار سیاسی و غیر فنی از تابستان ۱۳۹۵ تا امروز ادامه داشته است. گاه بصورت بهانه‌جویی‌های غیر فنی درجریان مجمع FATF توسط نماینده آمریکا و کشورهای هم پیمانش و گاه نیز بصورت تلاش برای اخلال در گزارش‌های کارشناسی. در حالی که در تمام بیانیه‌های مجمع گروه ویژه اقدام مالی، مشخص بود که کشور ما گام‌های بلندی در این مسیر برداشته است.»

رئیس کل بانک مرکزی که در هفته‌های گذشته مواضع متناقضی درباره قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه این نهاد گرفته بود، در ادامه یادداشت اینستاگرامی خود آورده که «مردم عزیزمان خوب می‌دانند که در این دوران سخت تحریم‌های ظالمانه و فشار حداکثری، نظام پولی و مالی کشورمان توانسته است ارتباطات تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوب FATF، برقرار کند که تا حد زیادی تهدیدهای ناشی از سنگ اندازی و دشمنی آمریکا را مهار کرده است.»

همتی در پایان این یادداشت مدعی شده است که «بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخشهای اقتصادی، مسیر خود را در جهت برآورده ساختن نیازهای تجاری کشور، بدون وقفه انجام خواهد داد. عملکرد بانک مرکزی در طول یکسال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم عزیز ایجاد کرده است، که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.»

عبدالناصر همتی مانند دیگر مقامات جمهوری اسلامی در حالی تلاش کرده علت قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه را «دشمنی آمریکا و رژیم اشغالگر قدس با ملت ایران» عنوان کند که نشست FATF با حضور ۸۰۰ نماینده از ۲۰۵ کشور و حضور نماینده‌های ویژه سازمان ملل و بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول تشکیل شده که تنها یکی از موضوعات مورد بحث در طی سه روز نشست فشرده، ایران بوده است!

کلیدواژه‌های مورد استفاده عبدالناصر همتی پیش از اعلام رسمی قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه و در ظهر جمعه دوم اسفند از سوی محمد جواد ظریف نیز تکرار شده بود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که هنگام شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفته بود: «دو کشور و یک رژیم حامی تروریسم و کشوری که خودش تروریسم است و با اقدام علیه سردار سلیمانی تروریسم دولتی خود را نشان داد و با تحریم‌ها تروریسم اقتصادی خود را نشان داده به اضافه عربستان که نمونه خاص و عام برای تروریسم است و رژیم اسرائیل که اساسا تروریسم دولتی به نام آن رژیم ثبت شده است، مانع شده‌اند. باید ببینیم امروز چه می‌شود.»

محمدجواد ظریف قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در فهرست سیاه FATF را بطور تلویحی تأیید کرد

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF گفته است: «انگ پولشویی و انگ تامین مالی تروریسم وصله نچسبی است که قطعا به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد.»

موسوی در ادامه افزوده است: «بردن ایران در لیست سیاه FATF علیرغم همه تلاشها در داخل کشور و همه قوانین و مقرراتی که سعی کردیم مراعات کنیم، صورت گرفته است.»

سخنگوی وزارت خارجه نیز از کدواژه‌های مورد استفاده ظریف و همتی استفاده کرده و گفته است: «این هم از سیاسی‌کاری هایی است که در مکانیسم‌های بین‌المللی وجود دارد و کشورهایی مثل آمریکا و رژیم عربستان سعودی و حتی رژیم صهیونیستی با توجه نفوذهایی که در مکانیسم‌ها دارند، سعی می‌کنند با سیاسی‌گری جهت‌دهی کرده و این اتفاقات بیافتد.»

این در حالیست که نه تنها اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح پالرمو و CFT را تصویب نکردند بلکه برخی از آنها از جمله محسن رضایی اخیرا گفته بودند که این لوایج ضد امنیت ملی است و از عدم تصویب این دو لایحه توسط شورای نگهبان دفاع کرده بودند!

نظر متفاوت مقامات اقتصادی دولت درباره نتیجه نشست FATF؛ ارز و طلا بر مدار افزایش قیمت

Loading...
نظرات