ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد

اهمیت موضوع:
, ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, ایران عکس نفتکشی که ‘هدف حمله’ قرار گرفته را منتشر کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس National Iranian Tanker Company
Image caption ایران می گوید عکس های نشان می دهد نفتکش هدف حمله قرار گرفته

ایران عکس هایی از یک نفتکش این کشور که می گوید در آب های نزدیک سواحل عربستان هدف حمله قرار گرفت را منتشر کرده است.

این عکس ها دو حفره بزرگ را در بدنه نفتکش سابیتی که به گفته ایران روز ۱۱ اکتبر دو بار از سوی مهاجمی ناشناس هدف حمله اصابت قرار گرفت نشان می دهد.

ایالات متحده قبلا ایران را به خاطر یک رشته حملات به کشتی ها در دریای عمان و تنگه هرمز که پیشتر در سال جاری اتفاق افتاد مقصر شناخته است، اتهامی که ایران رد می کند.

اگر ادعای ایران در مورد سابیتی تایید شود، این اولین حمله از این نوع به یکی از کشتی های ایران خواهد بود.

شرکت ملی نفت ایران گفته که انفجارهای هفته پیش در سابیتی نشان می دهد که احتمالا “هدف اصابت موشک قرار گرفته است.”

میزان خسارات

تصاویر تازه که توسط شرکت ملی نفتکش ایران منتشر شده و تاریخ آنها ۱۳ اکتبر است دو حفره را در کنار خط آب کشتی نشان می دهد. این شرکت گفت حمله باعث نشت نفت در دریای سرخ شد.

دکتر سیذارت کاشال محقق در موسسه “خدمات رویال یونایتد” بریتانیا به بی بی سی گفت عکس ها “احتمالا ثابت می کند” که “نفتکش هدف حمله قرار گرفته، اما روشن نیست با چه سلاحی.”

او گفت حفره های قابل مشاهده در عکس ها بیشتر به خسارات ناشی از مین های مغناطیسی دریایی (یا لیمپت) شباهت دارد. ادعا می شود در حمله ماه ژوئن علیه نفتکش هایی در نزدیکی تنگه هرمز از این مین ها استفاده شده بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روزهای آخر هفته نسبت به رویدادهای اخیر در منطقه ابراز “نگرانی” کرد و خواستار راه حلی سیاسی شد.

او افزود تحقیقات درباره حمله به نفتکش ایرانی ادامه خواهد یافت.

او افزود: ” اشتباه خواهد بود اگر کشوری فکر کند می تواند باعث ناامنی در منطقه شود بی آنکه پاسخ آن را دریافت کند.”

حق نشر عکس AFP
Image caption در ماه مه چهار نفتکش در دریای عمان هدف خرابکاری قرار گرفتند از جمله کشتی امجد متعلق به عربستان

تنش ها در خلیج فارس

تازه ترین حادثه در میان تنش های شدید ماه های اخیر در منطقه میان ایران و عربستان سعودی روی می دهد.

ماه پیش با ۱۸ پهپاد و هفت موشک کروز به یک پالایشگاه عمده عربستان حمله شد.

شورشیان حوثی یمن فورا مسئولیت آن حملات را به عهده گرفتند اما آمریکا و عربستان و سپس آلمان، بریتانیا و فرانسه ایران را مسئول آن دانستند.

مقام های آمریکایی همچنین می گویند ایران مسئول حمله به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز در ماه ژوئن و خرابکاری در چهار نفتکش دیگر در ماه مه در دریای عمان بوده است.

ایران دخالت در کلیه این حملات را رد می کند.

نظرات