بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد

اهمیت موضوع:
, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزLoading...
, بحران اکوادور؛ در پایتخت مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
حق نشر عکس AFP
Image caption گروهی از معترضان به ساختمان یک شبکه تلویزیونی در پایتخت اکوادر حمله کردند

در پی تشدید تظاهرات ضد دولتی در اکوادور، لنین مورنو، رئیس جمهوری این کشور در کیتو، پایتخت و نواحی اطراف آن، مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام کرده و از ارتش خواسته که برای برقراری نظم وارد عمل شود.

آقای مورنو طی یک نطق تلویزیونی به مردم گفت: “ما نظم را در سراسر اکوادور مجددا برقرار خواهیم کرد.” او از ستاد مشترک نیروهای مسلح خواست که تدابیر لازم را اتخاذ کند.

در پی چند هفته درگیری مخالفان و پلیس ضدشورش، بخش هایی از پایتخت دچار هرج و مرج شده است.

لنین مورنو در عین حال گفت که معترضان – که گروه های بومی آن را رهبری می کنند – برای گفتگو اعلام آمادگی کرده اند.

محدودیت آمد و رفت از ساعت سه بعد از ظهر شنبه (۱۲ اکتبر) به اجرا گذاشته شده است. ارتش اکوادور می گوید عبور و مرور در سراسر کشور به مدت ۲۴ ساعت محدود خواهد شد.

روز شنبه، گروهی از معترضان به ساختمان یک شبکه تلویزیونی و دفتر یک روزنامه حمله کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات زنان که خواهان حل و فصل مسالمت آمیز بحران شدند

برخی مخالفان خواهان کناره گیری لنین مورنو هستند که در سال ۲۰۱۷ میلادی به قدرت رسید و حدود یک هفته پیش برای مقابله با اعتراضات دو ماه وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد تا از اختیارات امنیتی بیشتری برخوردار شود.

خواسته اصلی معترضان بازگشت یارانه های سوخت است چرا که با حذف آن انتظار می رود بهای بنزین و گازوئیل در اکوادور دو برابر شود.

معترضان در ظرف چند هفته گذشته در سراسر این کشور آمریکای لاتین با آمدن به خیابان‌ها حمل و نقل را مختل کرده‌اند. پلیس برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک‌آور و خودروهای آب پاش متوسل شده اما تا به حال از مهار آنها ناکام مانده است.

دولت اکوادور می‌گوید یارانه سوخت سالانه حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار هزینه لازم دارد و دیگر برایش مقدور نیست که این یارانه را که سابقه ۴۰ ساله دارد تامین کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خواسته اصلی معترضان بازگشت یارانه های سوخت است چرا که با حذف آن انتظار می رود بهای بنزین و گازوئیل در اکوادور دو برابر شود.

برنامه حذف یارانه سوخت – که در دهه ۱۹۷۰ میلادی وضع شده است – با این هدف صورت گرفته که دولت اکوادور به اقتصاد رو به رکود کشور کمک کند و از میزان کسری بودجه و بدهی دولت بکاهد.

کاهش یارانه‌ مذکور همچنین بخشی از تعهد دولت اکوادور در برابر وامی است که از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده است. بنابر توافقی که ماه مارس گذشته بین اکوادور و صندوق بین‌المللی پول امضا شد این کشور چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وام گرفته است.

اخبار مرتبط:

+ با ادامه ناآرامی‌ها اکوادور اعلام وضعیت فوق‌العاده کرد

+ یکی از فرماندهان سابق فارک خواهان ازسرگیری ‘مبارزه مسلحانه’ شد

Loading...
نظرات