ترامپ؛ خوشحالم كه آقای اوباما شغل جدیدی یافته است!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
trump%20bayden ترامپ؛ خوشحالم كه آقای اوباما شغل جدیدی یافته است!

مشاور عالی اقتصادی ترامپ در واکنش به اظهار نظر أوباما در باره «خلاء رهبری» برای مقابله با بحران در ایالات متحده گفت: «خوشحالم كه آقای اوباما به عنوان دبیر مطبوعاتی جو بایدن شغل جدیدی یافته است».

اوباما پیش تر در انتقادی تند از ترامپ، دولت او را به ندانم‌کاری متهم کرده بود.

گفته می شود اوباما تلاش دارد جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در رقابت انتخاباتی آینده آمریکا را به انواع گوناگون حمایت کند. برخی معتقدند که حمله لفظی و غیرمستقیم اوباما به دولت ترامپ هم در همین راستا است.

اوباما روز شنبه در یک سخنرانی ویدیویی بدون اینکه نام افراد را ذکر کند گفت، بحران کرونا نشان داده است که بسیاری از مسئولان کشورش «نمی‌دانند، چه باید کرد».

این در حالیست که در ایالات متحده این سنت وجود دارد که روسای دولت‌های پیشین در باره سیاست‌های رییس جمهور وقت موضع گیری نمی‌کنند و دولت وقت هم معمولا سیاست‌های قبلی را زیر سئوال نمی‌برد.


برگ برنده ترامپ چیست؟ نظرسنجی‌ تازه

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تعدادی ایالت وجود دارند که معمولا از کاندیدای خاصی حمایت نمی‌کنند و در هر انتخابات ممکن است به یکی از کاندیدا‌های دمکرات یا جمهوریخواه رأی بدهند. در ادبیات سیاسی آمریکا، به ایالت‌هایی که گرایش سیاسی‌شان چندان مشخص نیست، «ایالت پرنوسان» (Swing state) گفته می‌شود و از آنجا که این نوع ایالت‌ها، میدان اصلی رقابت میان دو کاندیدای جمهوریخواه و دمکرات هستند، به آن‌ها «ایالت آوردگاه» (Battleground state) نیز اطلاق می‌شود.

پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ مدیون برتری وی در آرای الکترال کالج تعدادی از ایالت‌های آوردگاه بود. بسیاری از این ایالت‌ها، از جمله ویسکانسن، میشیگان، پنسیلوانیا و فلوریدا، دو بار به اوباما رأی داده بودند. اما در سال ۲۰۱۶، موضع خود را تغییر داده و به ترامپ رأی دادند.

اما این ایالت‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ به چه کسی رأی خواهند داد؟ برای پاسخ دادن به این سوال، چاره‌ای جز بررسی نظرسنجی‌ها وجود ندارد. هم اکنون، ناظران به دقت نظرسنجی‌ها در ایالت‌های آوردگاه را دنبال می‌کنند. خصوصا که اوضاع سیاسی آمریکا، در اثر بحران کرونا به شدت پرنوسان شده است.

محبوبیت ترامپ در ماه آوریل، به طور گسترده متزلزل شد. نتایجی که وبگاه «فایو ثرتی ایت» منتشر کرده است، نشان می‌دهند در همه نظرسنجی‌هایی که در ماه آوریل در ایالت‌های کارولینای جنوبی، ویسکانسن، فلوریدا، پنسیلوانیا و میشیگان انجام شده اند، ترامپ از بایدن محبوبیت کمتری داشته است. در همین ماه، محبوبیت ترامپ در نظرسنجی‌های ملی ۴۲ درصد و محبوبیت بایدن ۴۸ درصد بوده است که با نظرسنجی‌ها در ایالت‌های آوردگاه همخوانی دارد.

اما اخیرا موقعیت ترامپ و بایدن در آوردگاه‌ها تغییر کرده است. طبق یک نظرسنجی جدید سی ان ان که روز چهارشنبه منتشر شد، بایدن در نظرسنجی‌های ملی هنوز از ترامپ جلوتر است، اما وضعیت در آوردگاه‌ها به نفع ترامپ تغییر کرده است. بر اساس این نظرسنجی، ۵۱ درصد رأی‌دهندگان ثبت شده در سراسر آمریکا از بایدن و ۴۶ درصد از ترامپ حمایت می‌کنند. اما در آوردگاه‌ها، ۵۲ درصد از ترامپ و ۴۵ درصد از بایدن حمایت می‌کنند. همچنین، ۵۰ درصد مستقل‌ها از ترامپ و ۴۶ درصد مستقل‌ها از بایدن حمایت می‌کنند.

به گفته سی ان ان، بزرگترین امتیاز ترامپ در مقابل بایدن در نظرسنجی‌ها، مدیریت اقتصاد آمریکاست. ۵۴ درصد رأی دهندگان گفته اند به ترامپ اعتماد دارند که اقتصاد کشور را بهتر مدیریت خواهد کرد. اما ۴۲ درصد مدیریت اقتصاد توسط بایدن را ترجیح داده اند. نظرسنجی سی ان ان بین هفتم تا دهم ماه مه جاری انجام شده و یکی از جدیدترین نظرسنجی‌ها در این زمینه است.

نظرات