ترامپ: برای دیدار با ظریف خیلی زود است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ترامپحق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ بارها گفته است که خواهان مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق به جای برجام است

یک روز بعد از سفر غیرمنتظره محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به محل برگزاری نشست گروه هفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت “خیلی زود است” که او با آقای ظریف دیدار کند.

آقا ترامپ بار دیگر تاکید کرده است که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست بلکه خواهان ایرانی “قدرتمند” است.

آقای ظریف روز یکشنبه سوم شهریور (۲۵ اوت) در سفری غیرمنتظره به محل برگزاری نشست گروه هفت در فرانسه رفت و با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور در حاشیه اجلاس دیدار کرد.

آقای ترامپ که در این نشست حضور دارد امروز گفت که با مذاکره آقای مکرون با وزیر امور خارجه ایران موافق بوده است.

در ایران علی ربیعی، سخنگوی دولت، گفته است که سفر آقای ظریف که به درخواست فرانسه صورت گرفته “مخفیانه نبوده و آمریکایی‌ها نیز مطلع بوده‌اند”.

به گفته آقایی ربیعی فرانسه به ابتکار خود گفت‌گوهایی را با آمریکا انجام داده است. او گفت: “ما از این حسن نیت استقبال می‌کنیم اما نقشی در این گفت‌وگوها نداریم.”

روحانی: بدانم به جلسه با کسی بروم که مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم

هم‌زمان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با دفاع از مذاکرات قبلی جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور گفته است که اگر بداند مذاکره “با کسی” باعث حل مشکلات می‌شود این کار را انجام خواهد داد.

آقای روحانی امروز دوشنبه در سخنرانی در مراسم افتتاح پروژه‌های روستایی در هفته دولت گفت: “معتقدم برای منافع ملی کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که مشکلات مردم حل خواهد شد و کشور من آباد می‌شود، دریغ نخواهم کرد؛ اصل منافع ملی است.”

در هفته‌های اخیر و با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا آقای ترامپ و وزیر خارجه‌اش بارها گفته‌اند که حاضر به “مذاکره بدون پیش‌شرط” با ایران برای رسیدن به توافقی دوجانبه به جای برجام هستند.

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به صراحت هر گونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفته است که آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

آقای روحانی امروز گفت ایران در کنار عقب‌نشینی از تعهدات خود در قبال برجام همچنان در حال مذاکره است.

آقای روحانی گفت: “حتی اگر احتمال موفقیت ۱۰ یا ۲۰ درصد هم است باید تلاش کنیم و پیش رویم و نباید فرصت ها را از دست دهیم.”

او به دو سفر وزیر امور خارجه ایران طی چند روز به فرانسه هم اشاره کرد.

آقای روحانی از کسانی که “می‌گویند مذاکره چه خاصیتی داشته” انتقاد کرد و گفت: “برخی انگار در گوششان پنبه است و ‌بیرون نمی‌آید.”

او گفت که ایران قبل از مذاکره (و توافق هسته‌ای) روزانه یک میلیون بشکه نفت می‌فروخته اما بعد از آن فروش نفت به دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده است.

این درحالی است که بازگشت تحریم‌های آمریکا بعد از خروج این کشور از برجام فروش نفت ایران را دوباره به شدت کاهش داده است.

Loading...
نظرات