تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در نیویورک محدود شد

اهمیت موضوع:
, تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در نیویورک محدود شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در نیویورک محدود شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در نیویورک محدود شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در نیویورک محدود شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در نیویورک محدود شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
Image caption محدوده ای که دیپلمات های ایرانی و خانواده هایشان اجازه تردد دارند شامل شش خیابان مجاور مقر سازمان ملل است

دولت آمریکا با ارسال یادداشتی به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، محدودیت‌های تازه‌ای را که برای تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک وضع کرده، به آنها اطلاع داده است.

پیش از این مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا از تصمیم کشورش برای اعمال این محدودیت ها خبر داده بود.

خبرگزاری رویترز می گوید نسخه‌ای از این نامه رسمی را دیده که در آن دولت آمریکا محدودیت تردد دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران و خانواده هایشان را به اطلاع نمایندگی جمهوری اسلامی ایران رسانده است.

بر اساس این نامه، دیپلمات های مقیم جمهوری اسلامی ایران و اعضای خانواده هایشان فقط مجاز به تردد در محدوده دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی، اقامتگاه یا منزل رسمی نماینده ایران و ساختمان سازمان ملل متحد هستند که شامل شش خیابان می شود. جز این مسیر، دیپلمات های ایرانی و اعضای خانواده شان اجازه دارند برای ورود یا خروج از خاک ایالات متحده، به فرودگاه جان اف کندی نیویورک هم بروند.

ایالات متحده آمریکا همین محدودیت ها را از هفته جاری علیه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به اجرا گذاشته است. آقای ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل متحد از چهار روز پیش در نیویورک به سر می برد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا همزمان با شروع این سفر گفته بود که وزیر خارجه ایران تنها اجازه دارد بین دفتر سازمان ملل و نمایندگی ایران در آمریکا و محل اقامت نماینده ایران در سازمان ملل تردد کنند.

آقای پومپئو گفته “دیپلمات های ایالات متحده در ایران حضور ندارند، بنابراین ما هم دلیلی برای اینکه دیپلمات های ایرانی آزادانه در نیویورک چرخ بزنند نمی بینیم”.

حق نشر عکس mfa.ir
Image caption دفتر نمایندگی ایران و اقامتگاه رسمی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک در نزدیکی مقر سازمان ملل قرار دارد

دیپلمات های ایرانی قبل از این اجازه خروج از شعاع ۴۰ کیلومتری ساختمان سازمان ملل را نداشتند.

تنش میان ایران و ایالات متحده آمریکا در ماه های اخیر افزایش یافته اما هر دو کشور می گویند علاقه ای به درگیری نظامی با یکدیگر ندارند.

پس از سرنگونی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین ارتش امریکا از سوی جمهوری اسلامی ایران، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده گفته بود که ده دقیقه پیش از حمله به نقاطی در ایران از این تصمیم منصرف شده بود.

محمدجواد ظریف در سفر اخیرش به نیویورک به بی بی سی گفته است که زمانی که آقای ترامپ، دستور حمله به چند هدف را در پاسخ به سرنگونی هوایپمای بدون سرنشین آمریکایی داد، به او گفته شد ایران هم در دفاع از خود اقدام خواهد کرد.

آقای ظریف در سفرهای خود به نیویورک در برخی از اندیشکده ها در این شهر حاضر می شد و درباره سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران، سخنرانی می کرد اما در سفر تازه خود به هیچ موسسه ای نرفته و صرفا با رسانه ها مصاحبه کرده است.

او در توییتر خود در پست های مختلفی، لینک اینترنتی مصاحبه هایش را منتشر کرده و توضیح داده که هریک از گفت‌وگوها را یا در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران یا در دفتر نمایندگی انجام داده است. این دو ساختمان، از سه اماکنی است که آمریکا اجازه داده وزیر خارجه یا دیپلمات های ایرانی در آن حضور داشته باشند.

نظرات