تلاش برای دروغگویی و تحریف درباره «دختر‌ آبی» توسط تریبون‌های نظام

اهمیت موضوع:
, تلاش برای دروغگویی و تحریف درباره «دختر‌ آبی» توسط تریبون‌های نظام, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تلاش برای دروغگویی و تحریف درباره «دختر‌ آبی» توسط تریبون‌های نظام, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تلاش برای دروغگویی و تحریف درباره «دختر‌ آبی» توسط تریبون‌های نظام, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تلاش برای دروغگویی و تحریف درباره «دختر‌ آبی» توسط تریبون‌های نظام, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تلاش برای دروغگویی و تحریف درباره «دختر‌ آبی» توسط تریبون‌های نظام, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز (1 رای)
Loading...

(+عکس، ویدئو) واکنش‌ها پس از گذشت چند روز از خودسوزی و مرگ سحر خدایاری که با نام «دختر آبی» شناخته می‌شود، همچنان ادامه دارد. رسانه‌های رسمی حکومت از جمله صداوسیمای جمهوری اسلامی در پی گل‌آلود کردن آب هستند و با مصاحبه‌های اجباری با پدر سحر سعی می‌کنند تا خودسوزی وی را به دلیل ابتلای وی به بیماری جلوه دهند!

تصویری از سحر خدایاری «دختر آبی» که گفته می‌شود توسط خانواده‌اش تایید شده

آنگونه که یکی از نزدیکان خانواده سحر به شبکه «منوتو» گفته بود، پیکر سحر خدایاری بدون اطلاع خانواده‌اش به خاک سپرده شده و از حضور خانواده و فامیل وی در مراسم خاکسپاری جلوگیری به عمل آمده است.

در مصاحبه‌ی پدر «دختر آبی» با رسانه‌ها وی درباره نوع پوشش و «قهرمان‌سازی» از دخترش انتقاد کرده و گفته که دخترش تندمزاج بوده و خیلی زود عصبانی می‌شده است.

در این گفتگوها، حتی تلاش شد تا از زبان پدر سحر، موضوع حکم شش ماه زندان را که منجر به خودسوزی و مرگ وی شده، کتمان کنند و اینگونه عنوان شود که اصلا حکمی برایش صادر نشده بود! پدر «دختر‌ آبی» در برنامه ۲۰:۳۰ که به دروغ‌پراکنی و برنامه‌ای مختص پخش اعترافات اجباری معروف است، جلوگیری از حضورشان در مراسم خاکسپاری را تکذیب کرده است.

حتی انتشار تصاویری غیرمستند از چهره سحر، توسط رسانه‌های حکومتی مورد سوء استفاده قرار گرفت تا ارتباط وی با ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها را اساسا زیر سوال ببرند. در اخباری که توسط رسانه‌های داخلی و وابسته منتشر می‌شود موضوع دستگیری «دختر‌ آبی» به دلیل «تلاش برای ورود به ورزشگاه» سانسور می‌شود. چنانکه تسنیم به نقل از یک شاهد «آگاه» در دادگستری استان تهران نوشته، که سحر اسفندماه ۹۷ «در حالی که پوشش نامناسب داشته است، با مأمورین نیروی انتظامی درگیر می‌شود و به آنها توهین می‌کند که مستندات لازم در همین رابطه از ناحیه مامورین تهیه و به دادسرای تهران تحویل می‌شود.»

وی گفته که سحر به اتهام «جریحه‌دار کردن عفت عمومی» و «توهین به مأمورین» بازداشت شده بود.

به گزارش تسنیم همچنین، تعدادی از مسئولان قوه‌قضاییه نیز در مراسم ترحیم سحر خدایاری در شهرکرد شرکت کرده و از خانواده‌ وی «دلجویی» کردند. غلامحسن اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضاییه نیز در تماس تلفنی با  پدر سحر «از مواضع هوشمندانه او در گفتگو با رسانه‌ها که مانع از تحقق اهداف بیگانگان و برخی دنباله‌های داخلی‌شان شده است، قدردانی کرد.»

محمود واعظی: حضور زنان در ورزشگاه‌ به مصلحت نیست!

واکنش دولت روحانی به مرگ «دختر آبی»، در بحث ورود زنان به ورزشگاه‌‌ها متناقض بوده است و با اینکه سخنگوی دولت حتی از طرح‌ریزی و تلاش برای ورود زنان در بازی‌های لیگ‌ داخلی خبر داده ولی مشاور حسن‌ روحانی حضور زنان در ورزشگاه‌ها را با شرایط نامناسب کنونی، به صلاح ندانسته است.

و اما واکنش حسن روحانی به مرگ این دختر جوان از همه وقیحانه‌تر بود. رئیس دولت «تدبیر و امید» مدعی شده که اگر زنان و کارگران مشکلی دارند، این مشکلات فقط از طریق شرکت در «انتخابات مجلس و ریاست جمهوری» حل می‌شود!

پیوند وقیحانه‌ی موضوع مرگ «دختر آبی» با انتخابات استصوابی و مهندسی شده‌ در جمهوری اسلامی در حالی توسط رئیس دولت مطرح شده که وعده‌های پوچ وی در کوران انتخابات ریاست‌ جمهوری برای باز کردن درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان تا کنون نه تنها عملی نشده بلکه قربانی نیز گرفته است!

افکار عمومی سخنان تند روحانی را در ورزشگاه مشهد هنوز به خاطر دارد که وعده‌ی آزادی موسیقی و ورزشگاه‌ها را به زنان و جوانان می‌داد ولی پس از ماندن در مقام خود به «احترام» نظر حوزه علمیه قم همه را از دستور کار دولت خارج کرد!

اینک موج‌سواری با فاجعه‌ی خودسوزی «دختر آبی» طوری شده که امروز حتی غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیرعامل هم با انتشار بیانیه‌ای خودسوزی سحر خدایاری را ماجرای تلخی خوانده و نوشته: «ماجرای خودسوزی سحر خدایاری معروف به دختر آبی برای همه ما تلخ بود. تلخ‌تر از همه موج‌سواری شارلاتانیسم رسانه‌ای ضدانقلاب از داغ یک خانواده عزادار که خود را فدایی ولایت می‌دانند!»

وی از عملکرد سلبریتی‌ها نیز در مرگ «دختر‌ آبی» انتقاد کرد: «کم‌کم و با تکرار این قبیل حوادث، مداخله بدون بررسی و احساسی سلبریتی‌های بی‌سواد به شاخصی ناحق تبدیل شده است که کذب بودن این مدل شاخص‌ها در ماجرای اخیر هویدا شد.»

جلالی به رسانه‌ها توصیه کرده: «در دام دوقطبی دروغین رسانه‌های معاند اسیر نشده و بیش از همه مراقب زخمی باشند که امروز بر دل یک خانواده نشسته است.»

در این بین، کمپین‌های مختلفی هم برای جلب نظر فدراسیون جهانی فوتبال در تحریم فوتبال ایران و آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها شکل گرفته است. آنگونه که فیفا به خبرگزاری فرانسه اعلام کرده، قرار است گروهی از کارشناسان این نهاد بین‌المللی فوتبال برای بررسی آماده‌سازی استادیوم‌ها جهت حضور زنان به ایران سفر کنند.

واکنش‌های وسیع داخلی و بین‌المللی به خودسوزی فجیع و مرگ سحر خدایاری همچنان ادامه دارد.

شهبانو فرح پهلوی و شاهزاده رضا پهلوی نیز در پیام‌های جداگانه‌ای نسبت به خودسوزی و مرگ دختر آبی واکنش نشان داده‌اند. شهبانو مرگ «دختر آبی» را نماد سوختن آرزوهای نیمی از جمعیت ایران دانست که «۴۰ سال است برای به دست آوردن کمترین حقوق حقه خود می جنگند و چه با شهامت ایستاده‌اند.»

وزارت امور خارجه آمریکا ۱۹ شهریورماه در پیام توئیتری از درگذشت سحر خدایاری ابراز تاسف کرد و آن را شاهد دیگری بر این حقیقت دانست که «بزرگترین قربانیان این رژیم خود مردم ایران هستند.»

واکنش به مرگ سحر خدایاری حتی منجر به بازداشت صبا کمالی بازیگر تئاتر و تلویزیون به اتهام «توهین به امام حسین» شد! صبا کمالی در صفحه اینستاگرامش خطاب به امام سوم شیعیان به وقایع دلخراشی که در ایران به وقوع می‌پیوندد اشاره کرده و آن را فجایعی بزرگتر از آنچه ۱۴۰۰ سال پیش برای این امام رخ داده، دانست.

این بازیگر در متنی خودمانی نوشته بود: «غذا نذری گرفتم؟ آرزو کنم برآورده کنی؟ شوخی می‌کنی… ببین امام‌حسین من مثل سابق دیگه حوصله این پارتی‌های شبانه رو ندارم. خیلی وقته مشکلات بزرگتر از مراسم تو، توی مغزمه… فکر می‌کنی خودت و یارانت شهید شدین، ما فوری آزاده شدیم؟… عدالت و خداپرستی و انسانیت بر جهان حاکم شد؟!… تازه کلی جوونای از تو و یارانت جوونتر و زیباتر و رشیدتر هم دادیم رفت، بازم جهان آباد نشد. الانم فرصت ندارم بیشتر از این باهات مکالمه کنم… باید برم برای مراسم دختر آبی؛ دختر آبی کیه؟ آه… بماند… فقط بدون از تو مظلومتره… امام‌حسین فعلا خداحافظ…. بعدا بهت میگم این روزها چه خبره».

بازیکنان تیم‌های استقلال (تاج)، که سحر طرفدار آن بود، و پرسپولیس نیز در تمرین‌های خود یک دقیقه به احترام «دختر آبی» سکوت کردند. اما حضور این بازیکنان در تمرین و عدم تحریم شرکت در تمرین‌ها و احتمالا مسابقات پیش‌ رو، با انتقاد بسیاری از کاربران فضای مجازی مواجه شده است.

این درحالیست که فایل صوتی منتسب به یکی از دوستان سحر  در فضای مجازی منتشر شده، که می‌گوید او عاشقانه تیم استقلال و بازیکنانش را دوست داشت و حتی یکبار این موضوع مطرح شده بود که وقتی مردیم چه می‌شود که فرهاد مجیدی سر خاکمان بیاید!

در فضای مجازی حتی این موضوع مطرح است که هنگام بازداشت سحر خدایاری پس از شناسایی در ورزشگاه آزادی چه وقایعی بر او گذشته است که پس از شنیدن حکم شش ماه زندان، دست به خودسوزی زده است.

نظرات