تیراندازی در مرز ترکیه و سوریه با وجود توافق آتش بس

اهمیت موضوع:
, تیراندازی در مرز ترکیه و سوریه با وجود توافق آتش بس, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تیراندازی در مرز ترکیه و سوریه با وجود توافق آتش بس, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تیراندازی در مرز ترکیه و سوریه با وجود توافق آتش بس, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تیراندازی در مرز ترکیه و سوریه با وجود توافق آتش بس, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, تیراندازی در مرز ترکیه و سوریه با وجود توافق آتش بس, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
حق نشر عکس AFP
Image caption بامداد جمعه صدای تیراندازی از راس‌العین شنیده و برخاستن ستون دود از نقاطی در شهر مشاهده شد

با وجود اینکه ترکیه با آتش‌بس موقت در عملیات نظامی در مرز با سوریه موافقت کرده است، گزارش‌هایی از تیراندازی پراکنده از منطقه مخابره شده است.

صبح جمعه، ٢٦ مه (١٨ اکتبر)، خبرنگاران اعزامی به مناطق مرزی ترکیه با سوریه گزارش کردند که صدای شلیک پراکنده تیربار و انفجار توپ از نقاطی در نزدیکی شهر راس‌العین در داخل خاک سوریه شنیده می‌شود و دود از بعضی نقاط شهر برخاسته است.

این گزارش‌ها کمتر از یک روز پس از آن منتشر می‌شود که ترکیه در بیانیه مشترکی با آمریکا اعلام کرد که عملیات خود علیه مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه را به مدت پنج روز به حالت تعلیق در می‌آورد. اعضای این تشکل عمدتا از شبه‌نظامیان کرد سوریه تشکیل یافته که دولت ترکیه آنان را به ارتباط با حزب کارگران کردستان – پ‌ک‌ک – متهم می کند.

پ‌ک‌ک خواستار جدایی مناطق کردنشین ترکیه است و دولت های ترکیه و آمریکا آن را گروه تروریستی تلقی می کنند.

عملیات ترکیه علیه مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه از روز ٩ اکتبر آغاز شده و براساس بیانیه مشترک با آمریکا، دولت ترکیه انتظار دارد در طول آتش‌بس، شبه‌نظامیان کرد از نوار مرزی مورد نظر آن کشور خارج شوند. در صورت اجرایی شدن این بیانیه، ترکیه به هدف خود که ایجاد یک منطقه حایل بین این کشور و مناطق تحت اختیار نیروهای کرد دست خواهد یافت.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس AFP
Image caption پنس (راست) و پومپئو پس از دیدار با مقامات ارشد دولت ترکیه دستیابی به آتش‌بس را اعلام کردند

دولت ترکیه گفته است در نظر دارد پناهجویان سوری را در این منطقه مستقر کند و برخی ناظران گفته‌اند که احتمالا حفاظت از این منطقه به نفرات ارتش ملی سوریه سپرده می‌شود که یک گروه مخالف دولت بشار اسد است که ترکیه از آن حمایت می‌کند.

نیروهای دموکراتیک سوری هنوز رسما اعلام نکرده‌اند که آیا به آتش‌بس پایبند خواهند بود یا نه و مقامات آمریکایی نیز در این زمینه توضیحی نداده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال عدنان احمد، معاون رئیس ستاد ارتش ملی سوریه – بعضی ناظران احتمال داده‌اند در صورت ایجاد نوار حایل مرزی، نفرات ارتش ملی سوریه در آن مستقر شوند

روز گذشته متن نامه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که روز ٩ اکتبر ارسال شده بود انتشار یافت. در این نامه، آقای ترامپ ضمن توصیه به رئیس جمهوری ترکیه برای خودداری از دست زدن به اقداماتی که آن را “حماقت” توصیف کرده، گفته است که نامه‌ای از ژنرال مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه دریافت کرده که گفته است حاضر است امتیازاتی به ترکیه بدهد.

معلوم نیست آیا ایجاد منطقه حایل می‌تواند بخشی از این امتیازات باشد.

هنوز منابع دولتی ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه نسبت به تیراندازی‌های بامداد جمعه واکنشی نشان نداده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ گفته است که ژنرال مظلوم آماده دادن امتیازاتی به ترکیه بود اما ماهیت این امتیازات را فاش نکرده است

ترامپ و “نزاع کودکانه” ترکیه و کردها

آتش‌بس در درگیری مرزی پس از ملاقات مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، با رئیس جمهوری و مقامات ارشد دولت ترکیه اعلام شد و رئیس جمهوری آمریکا، از آن استقبال کرده است.

پس از اعلام آتش‌بس، آقای ترامپ که در یک گردهمایی حزبی در دالاس، تگزاس، شرکت داشت درگیری نظامی بین ترکیه و نیروهای کردها را به کینه ورزی و نزاع کودکانه تشبیه کرد. وی گفت: “کردها و ترکیه مثل دو بچه محله هستند، باید بگذارید دعواشان را بکنند اما به موقع آنها را از هم جدا کنید. آنها چند روز جنگ کردند که جنگ خشونت‌آمیزی هم بود.”

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ و اردوغان – رئیس جمهوری آمریکا درگیری ترکیه و کردها را به نزاعی کودکان تشبیه کرده است

عملیات نظامی ارتش ترکیه و متحدان سوری آن به مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه پس از اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به خارج کردن نظامیان این کشور از مناطق تحت کنترل کردها آغاز شد و منتقدان آقای ترامپ او را مسئول این درگیری دانسته‌اند. به گفته آنان، بیانیه مشترک آقایان اردوغان و پنس به معنی آن است که ترکیه به تمامی خواسته‌های خود دست یافته و آمریکا به همه خواست‌های ترکیه گردن نهاده است.

با وجود اعلام آتش‌بس، برخی اعضای کنگره آمریکا گفته‌اند که در نظر دارند در ادامه تحریم‌های وضع شده توسط رئیس جمهوری، تحریم‌های دیگری را علیه ترکیه تصویب کنند تا آن کشور مجبور شود از مناطقی که در خاک سوریه اشغال کرده است خارج شود.

در عین حال، در بخشی از بیانیه مشترک آمریکا و ترکیه آمده است که “به محض اینکه عملیات بهار صلح به حالت تعلیق درآید، ایالات متحده توافق می‌کند که از وضع تحریم‌های بیشتر … خودداری ورزد و در صورت لزوم، با کنگره همکاری و مشورت خواهد کرد تا براساس قطعنامه ٢٢٥٤ شورای امنیت، صلح و امنیت در سوریه تحقق یابد.” این بیانیه می‌افزاید “پس از توقف کامل عملیات بهار صلح” تحریم‌هایی که تا کنون در این ارتباط علیه ترکیه وضع شده لغو خواهد شد.

قطعنامه ٢٢٥٤ شورای امنیت مصوب دسامبر ٢٠١٥ خواستار توقف هرگونه درگیری نظامی در جنگ داخلی سوریه و حل و فصل این مساله از راه‌های سیاسی است.

عملیات بهار صلح عنوانی است که دولت ترکیه به حملات جاری به سوریه داده است.

نظرات