جمعی از اهالی حرفه هنر و ادبیات ایران خواستار لغو برنامه‌های دو هنرمند ایتالیایی در جشنواره تئاتر فجر شدند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
B61C0D48 FE31 4C92 8509 1EEAC9653510 w1200 r1 s جمعی از اهالی حرفه هنر و ادبیات ایران خواستار لغو برنامه‌های دو هنرمند ایتالیایی در جشنواره تئاتر فجر شدند

وزیر خارجه هند که به تهران سفر کرده و با همتای ایرانی خود دیدار کرده، گفته دو طرف برای سرعت بخشیدن به روند پروژه بندر چابهار به توافق دست یافته‌اند.

محمد جواد ظریف و سوبرِمانیام جـِیشـَنکار، وزیر خارجه هند، روز اول دی ماه در تهران و در ۱۹مین نشست کمیسیون مشترک دو کشور دیدار کردند.

سفر آقای جیشنکار به تهران تنها اندکی پس از سفر او به واشینگتن صورت می‌گیرد.

رسانه‌های هندی می‌گویند ایالات متحده در اقدامی کم‌سابقه برخی معافیت‌های تحریمی داده‌شده به هند در قبال بندر چابهار را تمدید کرده‌است.

روزنامه تایمز هند می‌گویند برای واشینگتن ارسال کمک‌ها و صادرات به افغانستان از طریق هند و از مسیر بندر چابهار اهمیت دارد، و در نتیجه معافیت‌ها تمدید شده‌اند.

پیشتر البته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز گفته بود این بندر احتمالا از معافیت‌های آمریکا، با هدف توسعه افغانستان، بهره خواهد برد.

بندر چابهار یکی از راهبردی‌ترین بنادر ایران، در عین حال تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه اقیانوس هند قرار دارد.

این بندر برای هند که می‌تواند پاکستان را دور بزند به افغانستان و نیز دیگر کشورهای آسیانه میانه دسترسی پیدا کند نیز از اهمیت مشخصی برخوردار است. اوپراتوری چابهار به هند سپرده شده‌است.

سوبرمانیام جـِیشـنکار در حساب کاربری خود در توئیتر گفته دیدار «سازنده‌ای» با محمد جواد ظریف داشته و «تمامی زمینه‌های همکاری بین دو کشور مرور شده‌است».

او افزوده «برای تسریع پروژه بندر چابهار به توافق دست یافته‌ایم».

نظرات