Loading...

جمعی از معلمان ایران: نتیجه مطالبه‌ی مدارس ایمن و استاندارد برای کودکانمان، زندان، تبعید و اخراج بوده!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

(+عکس، ویدئو) جمعی از معلمان در اعتراض به فقدان مدارس ایمن و استاندارد و وقوع فجایعی چون آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان که به جان باختن دانش‌آموزان منجر شد، اقدام به جمع‌آوری امضا و انتشار بیانیه‌ای کرده‌اند. در این بیانیه ضمن اشاره به سال‌ها مطالبه مدارس استاندارد آمده است که «نتیجه این مطالبه‌گری برای معلمان عدالتخواه زندان و تبعید و اخراج بوده و در مقابل مشتی مدیر غیرمسئول، بی‌کفایت و فاسد هر روز اموال عمومی را بین خود تقسیم می‌کنند و هنگامی که پای منافع مردم و بودجه آموزش و پرورش به میان می‌آید از نبود امکانات و بودجه سخن می‌گویند.»

در حالی‌ که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان از بازداشت معلم و مدیر مدرسه و ۲ کارشناس آموزش و پرورش در رابطه با کشته شدن کودان در آتش‌سوزی مدرسه «اسوه حسنه» خبر می‌دهد، جمعی از معلمان با انتشار بیانیه‌ای نوشته‌اند که «امروز در حالی که لازم است مسئولان بی‌کفایت به پای میز محاکمه کشانده شوند، معلم و مدیر مدرسه اسوه حسنه بازداشت می‌شود تا صورت مسئله پاک شود و وزیر نیز در یک حرکت پوپولیستی برای انحراف افکار عمومی، امتحانات روز شنبه را به خاطر شب یلدا لغو کرده و به فکر بازگوکردن قصه‌ها و خاطرات سنت حسنه شب یلدا افتاده است. غافل از اینکه اکثریت کودکان ایران مانند آقازاده‌های وی اصلا امکان جشن شب یلدا را ندارند.»

همدردی معلمان کرمانشاه با خانواده‌های کودکان جانباخته در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان

دادستان سیستان و بلوچستان گفته که دو کارشناس آموزش و پرورش در ماه‌های گذشته از مدرسه «اسوه حسنه» بازدید کرده بودند. معاون آموزش و پرورش زاهدان قبلا گفته بود که مسئولان این مدرسه پیش از صدور مجوز سازمان نوسازی مدارس اقدام به جابجایی کرده و به ساختمان کنونی نقل مکان کردند.

در جریان مرگ‌آورترین آتش‌سوزی مدرسه در ایران، ۴ کودک دبستانی و پیش‌دبستانی با سقوط بخاری نفتی جان خود را از دست دادند. ولی وزارت آموزش و پرورش بجای پذیرفتن مسئولیت این فاجعه، اقدام به بازداشت کارمندان می‌کند.

اعتراض دانش‌آموزان و دانشجویان در زاهدان به نقض ایمنی در مدارس استان سیستان و بلوچستان

سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در دیدار با خانواده‌های این کودکان وعده داد تا دو سال آینده مدارس سیستان و بلوچستان مجهز به سیستم گرمایش استاندارد ‌شود. این وعده بی‌اعتبار و طولانی‌مدت وزیر با واکنش کاربران فضای مجازی و کارشناسان امور آموزشی روبرو شد و آن را به معنای نادیده گرفتن خطر بالقوه آتش‌سوزی در مدارس این استان و بی‌اعتنایی وزارتخانه مربوطه دانستند.

خانواده یکتا میرشکار دانش آموز جانباخته در حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان نیز به کوتاهی آموزش و پرورش انتقاد کرده و گفته‌اند: «حضور در منزل، دیدار و دلجویی شما برای ما فرزند نمی‌شود. چرا نظارت لازم بر این مدرسه وجود نداشته؟» اما بطحایی نه تنها خود را به عنوان وزیر مسئول این فاجعه دردناک نمی‌داند، بلکه گفته است که «کوتاهی پیش آمده را قبول داریم و با مسببان آن قاطعانه برخورد می‌کنیم!»

از شین‌آباد تا زاهدان

اعتراض‌ها به عملکرد ضعیف آموزش و پرورش و بازیچه‌قرار دادن جان کودکان ابعاد وسیعی به خود گرفته، جمعی از دانش‌آموزان زاهدانی و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در اعتراض به وضعیت آموزشی استان و عدم ایمنی در مدارس، امروز یکم دی‌ماه ۹۷ دست به تجمع اعتراضی زدند. همچنین، تعدادی از معلمان کرمانشاه، انجمن معلمان کردستان و معلمان اصفهان با داغدیدگان حادثه آتش‌سوزی مدرسه «اسوه حسنه» در زاهدان همدردی کرده و در تجمعاتی خواستار محاکمه عاملان این حادثه شدند.

معلمانی که در اعتراض به فقدان مدارس ایمن و استاندارد با جمع‌آوری امضا، بیانیه‌ای صادر کرده‌اند از جمله نوشته‌اند: «سال‌هاست در کنار ظلمی که به معلمان با سرکوب معیشت و منزلت رفته است از حقوق دانش‌آموزان می‌گوییم، از فقدان کیفیت در آموزش از مدارس ناایمن و غیراستاندارد که جان معلمان و دانش‌آموزان را تهدید می‌کنند.»

در ادامه این بیانیه درباره مسئولیت‌ناپذیری مقامات آمده که در این زمینه «هیچ تفاوتی بین جناح‌ها و باندهای سیاسی از اصولگرایان تا اصلاح‌طلبان و اعتدالیون با انواع جدید و قدیمش وجود ندارد چون جملگی در سو‌ء استفاده‌های کلان و غارت اموال عمومی ید طولایی داشته و در این زمینه پرونده قطور دارند.»

معلمان معترض در بیانیه خود با اشاره به آتش‌سوزی‌های مدارس از شین‌آباد تا زاهدان آوردند: «آن آتشی که از شین‌آباد تا زاهدان امروز جان عزیزان ما را می‌سوزاند، محصول سال‌ها بی‌توجهی به امر آموزش توسط همین جناح‌های قدرت است که نوبتی قدرت را در دست می‌گیرند. نتیجه عملکرد تمام جناح‌های حاکمیت است. نتیجه عملکرد کسانی که صد درصد مراکز پیش‌دبستانی را خصوصی کرده‌اند و می‌کوشند سیاست‌های ضدآموزشی و پولی‌سازی خود را بر باقیمانده عرصه آموزش عمومی تسری دهند.»

در این بیانیه با اشاره به درخواست ۱۴۰ هزار معلم از دولت، مجلس و قوه قضاییه برای افزایش بودجه و سهم آموزش و پرورش در سال ۹۵ آمده است: «معلمانی که سال ۹۵، صد و چهل هزار امضا برای افزایش بودجه و سهم آموزش و پرورش در راستای ایمن‌کردن مدارس، به دولت و مجلس و قوه‌قضاییه ارسال کرده‌اند، هرگز فریب این سطحی [نگری] را نخواهند خورد. نه بطحایی حق دارد ژست انسان‌های ناراحت را بگیرد، نه نمایندگانی چون حاجی بابایی که این روزها به خاطر نزدیکی انتخابات ژست حامی معلمان و دانش آموزان گرفته‌اند. به راستی که اینها جملگی سر و ته یک کرباس هستند.»

امضا‌کنندگان این بیانیه «ضمن تسلیت به خانواده کودکان در آتش بیداد سوخته»، خواستار «محاکمه عاملان اصلی این فاجعه» شدند و نوشتند: «با بانگ بلند می‌گوییم راهکار لاپوشانی معضلات و پرونده‌سازی و مرعوب و زندانی کردن معلمان عدالتخواه راهکار نیست. وقت حسابرسی به پرونده مسئولان خاطی و فاسد رسیده است.»

آنان همچنین از تشکل‌های صنفی معلمان و سازمان‌های حامی حقوق کودکان خواستند تا «با توجه به ناایمن بودن بیش از نیمی از مدارس کشور، در مقابل این فاجعه سکوت نکنند و به این وضعیت اسفناک اعتراض نمایند.»

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply