حمایت آمریکا از اقدامات نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای کاهش تنش‌ در منطقه

اهمیت موضوع:
, حمایت آمریکا از اقدامات نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای کاهش تنش‌ در منطقه, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, حمایت آمریکا از اقدامات نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای کاهش تنش‌ در منطقه, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, حمایت آمریکا از اقدامات نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای کاهش تنش‌ در منطقه, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, حمایت آمریکا از اقدامات نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای کاهش تنش‌ در منطقه, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, حمایت آمریکا از اقدامات نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای کاهش تنش‌ در منطقه, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

مورگن اورتگاس،سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ خرداد با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به تهران گفته است که از تلا‌ش‌های وی جهت کاهش تنش در منطقه حمایت می‌کند.

شینزو آبه،نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه وارد تهران شد و با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت وگو کرد. آقای شینزو آبه قرار است روز پنجشنبه با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار کند.

خانم اورتگاس اظهار داشت: از هر آنچه که نخست وزیر ژاپن و یا هرکس دیگری بتواند انجام دهد، حمایت می‌کنیم. ما چند هفته پیش در اوج تنش‌ها هم گفتیم که جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها توسط حکومت ایران این پیام را منتقل کنند که مقابله جویی نظامی تحمل نخواهد شد و این پیامی است که امیدواریم متحدان ما به ارسال آن ادامه دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: همانطور که روز دوشنبه گفتیم، ما مطمئنیم که وزیر امور خارجه آلمان این پیام را منتقل کرد و مطمئن هستیم که نخست وزیر ژاپن هم این پیام را منتقل خواهد کرد.

اشاره خانم اورتگاس به سفر هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به تهران در روز دوشنبه است. هایکو ماس گفته بود، وضعیت در منطقه بشدت انفجاری و بی‌نهایت جدی است.

ضرورت توقف «اقدامات مخرب ایران »

مورگن اورتگاس بابیان این که متحدان آمریکابه طور کامل با این کشور موافقت دارند،به عنوان نمونه به دیدارهای اخیر وزیر امور خارجه ایالات متحده با مقام‌های اروپایی از جمله وزیر امور خارجه آلمان اشاره کرد.

وی گفت: من خودم از نزدیک شاهد بودم متحدان‌مان با ما موافق هستند که فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و مخرب ایران می‌بایست متوقف شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: رئیس جمهوری ترامپ اخیرا با نخست وزیر آبه دیدار کرد. همانطور که دیروز اعلام کردیم دو هفته دیگر رئیس جمهوری در نشست سران گروه ۲۰ (در ژاپن) حضور خواهد یافت.

شینزو آبه در نشست خبری روز چهارشنبه از ایران خواست تا نقشی سازنده را در جلوگیری از درگیری‌های احتمالی ایفا کند و گفت که ژاپن قصد دارد در این زمینه هر کاری انجام دهد.

با این حال، حسن روحانی در کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر ژاپن گفت، «اگر ما شاهد برخی از تنش‌ها هستیم، ریشه این تنش‌ها بر می‌گردد به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران».

تنش بین ایران و آمریکا در یک ماه گذاشته وارد مرحله تازه‌ای شده است. از یک سو آمریکا از اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های استراتژیک بی- ۵۲ به خلیج فارس خبر داد و در مقابل ایران نیز از کاهش برخی تعهدات برجامی خود سخن گفته است.

با استفاده از وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا و رادیو فردا؛ ح
نظرات