رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم

اهمیت موضوع:
, رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, رئیس آرین‌بانک: تمام قوانین افغانستان را رعایت کردیم, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس Irna
Image caption داود مهدیان، رئیس آرین‌بانک

داود مهدیان، رئیس “آرین‌بانک”،، تنها بانک ایرانی در افغانستان پس از لغو شدن جواز فعالیتش در این کشور، به خبرگزاری فارس گفته که بانک مرکزی افغانستان درباره فعالیت این بانک “کلی‌گویی” کرده و این بانک تمام قوانین بانکی افغانستان را رعایت می‌کرده است.

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان، روز گذشته (شنبه، ۲۸ اردیبهشت/ثور) به بی‌بی‌سی گفت که دولت افغانستان به دلیل این که “آرین‌بانک” قوانین بانکداری افغانستان را رعایت نمی‌کرد، جواز فعالیت آن را لغو کرده است. ایمل هاشور، سخنگوی این بانک، همچنین گفت بانک آرین‌ همچنین سهم ناچیزی در “حد صفر” در رشد و توسعه اقتصادی افغانستان داشت.

آقای مهدیان به خبرگزاری فارس گفته است: “ممکن است کاستی‌هایی نیز وجود داشته باشد که در همه بانک‌ها ممکن است اتفاق بیفتد اما همه این عوامل نمی‌تواند توقف فعالیت یا لغو جواز را در پی داشته باشد.”

رئیس آرین‌بانک همچنین گفته که تلاش می‌کنند از طریق “مجراهای قانونی و اداری” این موضوع را پیگیری کنند و امکان از سرگیری فعالیت این بانک را بررسی کنند.

حق نشر عکس Arian Bank
Image caption آرین بانک در سال ۲۰۰۴ با سرمایه ۱۰ میلیون دلار فعالیت خود را آغاز کرد

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان گفته لغو جواز فعالیت آرین‌بانک انگیزه سیاسی ندارد و “تمام تصمیم در پرتو مسایل اقتصادی و به خصوص بخش مالی گرفته می‌شود”.

آقای مهدیان اما افزوده: “با بانک مرکزی و سایر مقامات دولتی افغانستان وارد مذاکره شدیم و به‌دنبال برطرف کردن این موضوع هستیم.”

آرین‌بانک با سرمایه گذاری مشترک بانک‌های ملی و صادرات ایران و با نام مستقل آرین در سال ۲۰۰۴ در افغانستان آغاز به کار کرد.

هدف از ایجاد این بانک در ابتدا حل مشکلات مالی، ‌اقتصادی و بازرگانی موجود میان دو کشور عنوان شده بود و این که بتواند حضور بازرگانان ایرانی در افغانستان را سرعت دهد.

این بانک در ابتدا در شهر کابل فعالیت داشت و سپس شعبه‌ای از آن در ولایت هرات، هم‌مرز ایران، در غرب این کشور نیز باز شد.

بانک مرکزی افغانستان چندی قبل جواز فعالیت شعبه‌ای از بانک حبیب پاکستان را که در افغانستان فعالیت داشت نیز لغو کرد.

دلیل بسته شدن آن نیز سر باز زدن از رعایت قوانین بانکداری افغانستان اعلام شده بود.

نظرات