رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد

اهمیت موضوع:
, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزLoading...
, رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار ‘ادامه آرامش’ و گفتگو برای خروج از بحران شد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس Getty Images
Image caption لم خواستار حفظ آرامش شد و امکان گفتگو با معترضان را مطرح کرد

رئیس اجرایی هنگ‌کنگ نسبت به بازگشت آرامش به این سرزمین و گفتگو برای خروج از بحران کنونی ابراز امیدواری کرده است.

امروز سه‌شنبه، ٣١ مرداد (٢٠ اوت)، کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ گفت که امیدوار است تظاهرات آرام ضد دولتی اخیر نشانه تلاش برای بازگشت آرامش به این سرزمین باشد و زمینه گفتگو با “معترضان مخالف خشونت” جهت برون رفت از بحران کنونی را فراهم آورد.

روز یکشنبه، ده‌ها هزار تن از مردم هنگ‌کنگ با برگزاری راهپیمایی در زیر باران شدید از آنچه که نظام سیاسی و قضایی آزاد در این سرزمین می‌خواندند حمایت کردند و خواستار خودداری چین از تلاش برای تسلط بر حیات سیاسی خود شدند. پلیس هنگ‌کنگ گفت حدود یکصد و سی هزار نفر در یکی از پارک‌ها تجمع کردند اما سازمان‌دهندگان تظاهرات شمار راهپیمایان را بیش از یک میلیون نفر گزارش کرده‌اند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

برخلاف برخی از تظاهرات طی یازده هفته اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ، این تظاهرات بدون خشونت و درگیری برگزار شد. در هفته‌های اخیر، بین تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس و افراد لباس شخصی درگیری‌های خشونت‌آمیز روی داده بود. معترضان گفته بودند که ماموران پلیس یا افراد لباس شخصی با حمله به معترضان، عامل آغاز خشونت بودند. پلیس حضور “آشوبگران” در میان معترضان را عامل این خشونت‌ها معرفی کرده بود. هفته گذشته، یک زن تظاهرکننده در اثر اصابت گلوله لاستیکی، بینایی یک چشم خود را از دست داد و به نماد خشونت پلیس تبدیل شد.

خانم لم گفته است: “من صمیمانه امیدوارم که آرامش این تظاهرات نشانه بازگشت صلح و آرامش به هنگ‌کنگ و پایان خشونت باشد.” وی افزود “ما فورا کار برای ایجاد شرایط لازم جهت گفتگو را آغاز می‌کنیم و من امیدوارم که این گفتگو براساس تفاهم و احترام متقابل صورت گیرد و به یافتن راهی برای خروج هنگ‌کنگ از وضعیت کنونی منجر شود.”

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حالیکه در هفته‌های اخیر اعتراضات به خشونت گراییده بود راهپیمایی روز یکشنبه با آرامش برگزار شد

تظاهرات هفته‌های اخیر با واکنش تند دولت جمهوری خلق چین مواجه بود که حتی دولت‌های خارجی از جمله ا یالات متحده را به برانگیختن آشوب و ناآرامی در هنگ‌کنگ متهم کرده است. مقامات دولت چین همچنین با برگزاری تمرین‌های نظامی در نزدیکی مرز با هنگ‌کنگ، هشدار داده بودند که در صورت لزوم، برای “استقرار نظم و آرامش” در امور داخلی این سرزمین دخالت خواهند کرد.

همچنین، برخی منابع نسبت به تلاش تشکیلات دولتی چین برای تضعیف حرکت اعتراضی هنگ‌کنگ و حتی زمینه‌سازی دخالت در این اعتراضات ابراز نگرانی کردند.

روز گذشته، توییتر و فیسبوک گفتند که برای مسدود کردن “کمپین مورد حمایت دولت چین برای انتشار اخبار گمراه کننده” در مورد اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ اقداماتی را صورت داده‌اند که از جمله شامل بستن چند صد حساب توییتری بوده است. به گفته توییتر، منشا ایجاد این حساب‌ها سرزمین اصلی چین بوده و دارندگان آنها با انتشار اطلاعات نادرست “در پی تضعیف مشروعیت و مواضع سیاسی واقعی جنبش اعتراضی” هنگ‌کنگ بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بعضی راهپیمایان با در دست داشتن نماد زنی که چشم خود را از دست داده به خشونت پلیس اعتراض کردند

نگرانی معترضان

تظاهرات جاری در هنگ‌کنگ در ماه مارس سال جاری آغاز شد اما با فرارسیدن ماه ژوئن شدت گرفت. دلیل تظاهرات مخالفت با ارائه لایحه‌ای از سوی رئیس اجرایی این سرزمین به پارلمان محلی بود. این لایحه شامل معاهده بین هنگ‌کنگ و جمهوری خلق چین برای استرداد مظنونین به ارتکاب جرایم است و در صورت تصویب، افرادی که پلیس چین به ظن ارتکاب جرم در تعقیب آنان است در صورت ورود به هنگ‌کنگ به چین بازگردانده می‌شوند.

معترضان به این لایحه گفته‌اند که نظام قضایی چین با نظام و عرف قضایی هنگ‌کنگ تفاوت اساسی دارد و به خصوص شامل تمهیدات لازم برای حمایت از حقوق متهمین نیست و همچنین این احتمال وجود دارد که دولت چین مخالفان و منتقدان سیاسی خود را که به هنگ‌کنگ می‌گریزند به بهانه ارتکاب جرم جنایی، تحویل بگیرد و مجازات کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مراسم بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت چین – مردم هنگ‌کنگ حفظ نظام سیاسی و قضایی خود را بخشی از توافق بازگشت به چین می‌دانند

با وجود اینکه کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ بعدا این لایحه را “تعلیق” کرد اما معترضان خواستار لغو کامل آن و همچنین استعفای رئیس اجرایی هستند. به گفته آنان، خانم لم به عنوان عامل دولت کمونیستی چین در صدد از میان بردن استقلال داخلی و نظام دموکراتیک هنگ‌کنگ است.

سرزمین هنگ‌کنگ در سال ١٨٩٨ طی معاهده‌ای از سوی دولت چین به مدت ٩٩ سال به دولت بریتانیا اجاره داده شد. در این مدت، هنگ‌کنگ به یکی از مراکز عمده تجاری و اقتصادی منطقه و جهان تبدیل شده بود.

با انقضای مدت اجاره در سال ١٩٩٧، بریتانیا حاکمیت این سرزمین را به چین بازگرداند اما براساس توافق سه جانبه، قرار شد هنگ‌کنگ اجازه داشته باشد نظام سیاسی، قضایی و اقتصادی خود را کمابیش حفظ کند. دولت چین این ترتیبات را “یک کشور با دو نظام” خوانده و از هنگ‌کنگ به عنوان “منطقه اداره ویژه چین” نام می‌برد.

هنگ‌کنگ دارای یک پارلمان محلی است که نمایندگان آن را مردم این سرزمین انتخاب می‌کنند. ریاست قوه مجریه را رئیس اجرایی برعهده دارد که توسط یک مجمع انتخاباتی متشکل از ١٢٠٠ عضو، از میان فهرستی از نامزدهای طرفدار چین برگزیده می‌شود. اعضای این مجمع را شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین نمایندگان نهادهای معینی تشکیل می‌دهند.

تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی نگران آن هستند که رئیس اجرایی به خواست دولت جمهوری خلق چین در صدد از میان بردن تدریجی استقلال داخلی، ساختار سیاسی، قضایی و اقتصادی و شیوه زندگی در این سرزمین باشد. آنان بر حفظ روش زندگی خود تاکید دارند.

Loading...
نظرات