Loading...

راهبه‌ای که نقاش شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
کوریتا کنتحق نشر عکس korita kent at house of illustration
Image caption نمایشگاهی از آثار کوریتا کنت با عنوان”Power up” در شهرلندن برپا بود که هفتاد اثر او با تکنیک چاپ دستی و سری گرافی را نمایش می داد. چاپهای دستی او با رنگهای شاد و متفاوت و در اعتراض به تبعیض نژادی، زن ستیزی و جنگ هستند که کلیسای کاتولیک را نیز به چالش میکشد

نمایشگاهی از آثار کوریتا کنت با عنوان”Power up” در شهرلندن برپا بود که هفتاد اثر او با تکنیک چاپ دستی و سری گرافی را نمایش می داد.

چاپهای دستی کنت با رنگهای شاد و متفاوت و در اعتراض به تبعیض نژادی، زن ستیزی و جنگ هستند که کلیسای کاتولیک را نیز به چالش می کشد.

این آثار از کارهای کمتر دیده شده وی هستند؛ از اوایل ۱۹۵۰میلادی تا آثار نمادینش در سالهای ۱۹۶۰و کارهای متاخرش پس از آنکه دیگر راهبه نبود؛ چیدمان نمایشگاه نیز براساس تاریخ شکل گیری آثار است و از این طریق میتوان شاهد تغییر و تحولات فکری و تکنیکی اش نیز بود.

آثار اولیه کنت در اوایل ۱۹۵۰ میلادی، مذهبی هستند و فیگوراتیو که با مضامینی از کتاب مقدس و دیگر منابع مذهبی بوجود آمده اند.

آثاردهه ۱۹۶۰ میلادی، مربوط به زمانی است که او کاملا کارهای اولیه و فیگوراتیوش را رها کرده و روی کلمات و متن ها تمرکز کرد. دراین دوره او همچنان از متن های مذهبی استفاده میکرد اما آنها را با متن اشعار مردمی و شعارهای جنبشهای اعتراضی و شعرهای نوگرا ترکیب کرده واثر جدیدی به وجود میآورد. در بعضی آثار همه این مضامین یکجا جمع شده اند.

استفاده گسترده و هوشمندانه او از تکنیک بریده-چسبانده باعث شکلگیری لایه های مختلفی از معنا می شود. یکی دیگر از منابع الهام او شعارهای تبلیغاتی بسته بندیها و نمادها و نشانه های بیلبوردهای تبلیغاتی بود و ترکیب آنها با متون مذهبی که بسیار خلاقانه حس و حال تجاری تبلیغات در پس رونق اقتصادی سالهای بعدازجنگ جهانی دوم را میگرفت و لغتهای مصرفی روزانه را به معانی والا تغییر میداد.

حق نشر عکس korita kent at house of illustration
Image caption انتخاب چاپ دستی این امکان را به او می داد تا به اهدافش که شامل تولید تعداد گسترده و قابل دسترس بود، برسد. کوریتا با این روش نسخه های بیشماری داشت که توسط کلیسا، مراکز اجتماعی، نمایشگاه ها و گالری ها منتشر شدند

سال ۱۹۶۵ از یک آگهی تبلیغ گازوییل و در ۱۹۶۷ از نشانه ها و شعارهای تبلیغاتی پپسی کولا استفاده کرد.

او آنچه را بر در و دیوار شهر لس آنجلس میدید، ترجمه ای از مزامیر تلقی میکرد اما با خوانشی به سبک خودش.

کوریتا خود راهبه بود، با این وجود اثری از او در سال ۱۹۶۴میلادی درباره مریم مقدس و با عنوان آب دارترین گوجه از طرف کلیسا با عنوان توهین به مقدسات شناخته و نمایش آن ممنوع شد.

بیشتر بخوانید:

درسالهای آخر دهه ۶۰ میلادی کوریتا به طور گسترده ای از هنر برای اعتراض به تبعیض نژادی، زن ستیزی، فقر و جنگ استفاده کرد. کار کردن او در محدوده محافظه کارترین مسیحیان صدایی اعتراضی بود که روح جنبش های ضدجنگ ویتنام، حقوق مدنی و فمینیستی را جذب می کرد.

او از عکاسی برای ضبط بیلبوردها، بسته بندی ها و نشانه ها در محیط شهری پیرامونش استفاده میکرد تا بعد آنها را به تصاویر دوب عدی تبدیل کند و برای این منظور از کلاژ و روش بریده – چسبانده ها استفاده میکرد و با دستکاری کمی به نتیجه میرسید که نتیجه را شبیه استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری میکرد.

حق نشر عکس korita kent at house of illustration
Image caption قسمت پایانی نمایشگاه به آثار او پس از ترک کلیسا می پردازد. پس از ترک صومعه و زمانیکه دیگر راهبه نبود. دراین دوره او تلاش خود را بر آموزش معطوف کرد و همزمان آثاری تجاری و سفارشی برای موسسات و آژانسهای تبلیغاتی انجام میدهد. چراکه دیگر حمایت و پشتیبانی مالی کلیسا را نداشت. آثار او دراین دوره شخصی تر شده و دیدگاه او نسبت به زندگی معنوی و الهام بخش هایش را بازنمایی میکنند

قسمت پایانی نمایشگاه به آثار او پس از ترک کلیسا می پردازد. پس از ترک صومعه و زمانیکه دیگر راهبه نبود. دراین دوره او تلاش خود را بر آموزش معطوف کرد و همزمان آثاری تجاری و سفارشی برای موسسات و آژانسهای تبلیغاتی انجام میدهد. چراکه دیگر حمایت و پشتیبانی مالی کلیسا را نداشت. آثار او دراین دوره شخصی تر شده و دیدگاه او نسبت به زندگی معنوی و الهام بخش هایش را بازنمایی میکنند.

از نکات جالب این نمایشگاه، طراحی فضای کلی آن براساس آثار کوریتا کنت و دوره های مختلف کاری او است. در قسمت اول از رنگ آمیزی دستی برای دیوارها و رنگ طلایی برای نوشته ها و توضیحات زیر آثار استفاده شده تا حس و حال متون قدیمی و مذهبی را برای مخاطب به وجود آورد. در سالن دوم، کارهای دهه شصت میلادی منبع مستقیم الهام و طراحی ها است و بیننده با حجم زیادی از رنگ و فرم در اندازه های واقعی و بزرگ روبه رو میشود. سالن سوم که نمایشگر آثار تجاری کوریتاست و مثالها و نمونه هایی ازین دست فعالیت های او ارایه شده است.

انتخاب چاپ دستی این امکان را به او می داد تا به اهدافش که شامل تولید تعداد گسترده و قابل دسترس بود، برسد. کوریتا با این روش نسخه های بیشماری داشت که توسط کلیسا، مراکز اجتماعی، نمایشگاه ها و گالری ها منتشر شدند.

حق نشر عکس korita kent at house of illustration
Image caption از نکات جالب این نمایشگاه، طراحی فضای کلی آن براساس آثار کوریتا کنت و دوره های مختلف کاری او است. در قسمت اول از رنگ آمیزی دستی برای دیوارها و رنگ طلایی برای نوشته ها و توضیحات زیر آثار استفاده شده تا حس و حال متون قدیمی و مذهبی را برای مخاطب به وجود آورد.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply