رسانه‌های استرالیا: سه شهروند استرالیایی در ایران در بازداشت هستند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

رسانه‌های استرالیایی می‌گویند دو شهروند زن و یک شهروند مرد این کشور طی ماه‌های اخیر در ایران بازداشت شده‌اند.

شبکه «ای‌بی‌سی»، «نیوز»، روزنامه‌های «سیدنی مورنینگ هرالد» و «‌اِیج»، در گزارش‌هایی گفته‌اند دو زن استرالیایی در پی سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

سیدنی مورنینگ هرالد و ‌اِیج می‌گویند یکی از زنان بازداشت‌شده از دانشجویان دانشگاه کمبریج بریتانیا و دیگری یک بلاگر است. تایم بریتانیا می‌گوید بلاگر و «یوتیوبر» بازداشت‌شده همراه دوست‌پسرش در حال گردشگری در آسیا بودند.

آن‌طور که این گزارش‌ها حاکی‌ست، هر دو زن از تابعیت بریتانیایی نیز برخوردار هستند. به گفته رسانه‌های استرالیایی آن‌ها «چند ماه است» که در بازداشت به‌سر می‌برند.

شبکه ای‌بی‌سی می‌گوید یکی از استرالیایی-بریتانیایی‌های بازداشت‌شده «نزدیک به یک سال است که زندانی‌ست».

ای‌بی‌سی نیز تائید کرده دو تن دیگر، زوجی هستند که چند ماه پیش بازداشت شده بودند.

روزنامه بریتانیایی گاردین نیز خبر بازداشت دو شهروند دوتابعیتی استرالیایی بریتانیایی را منتشر کرده‌است.‌ این روزنامه نیز از بازداشت مرد همراه یکی از زنان سخن گفته‌است.

«نیوز» می‌گوید اتهام‌های بلاگر بازداشت‌شده مشخص نیست، اما زن دیگر با حکم ۱۰ سال زندان روبه‌رو شده‌است. جزئیات زیادی از وضعیت شهروند مرد استرالیا منتشر نشده‌است. مشخص نیست بازداشت یکی از زنان و زوج دیگر مستقیما به هم مرتبط باشد.

تایم گزارش داده که هر دو زن در زندان اوین به‌سر می‌برند و افزوده بازداشت‌ها همراه با افزایش تنش‌ها بین تهران و لندن انجام شده‌است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به گزارش‌های تازه نشان نداده‌اند. احکام و اتهام‌های اعلام‌شده در رسانه‌های استرالیایی از سوی هیچ منبع رسمی تائید یا رد نشده‌است.

پیشتر گزارش‌هایی از بازداشت میمنت حسینی چاوشی، جمعیت‌شناس و پژوهشگر استرالیایی‌-ایرانی منتشر شده بود. وکیل خانم چاوشی در هفتم بهمن ماه سال پیش به خبرگزاری ایرنا گفته بود او «آزاد شده است».

سیدنی مورنینگ هرالد به نقل از یک منبع نزدیک به خانم چاوشی می‌گوید او متهم به «نفوذ» به موسسات یا نهادهای ایران شده‌ و هرچند با قرار وثیقه آزاد شده، اما قادر به ترک ایران نیست.

بازداشت میمنت حسینی چاوشی در جریان بازداشت‌هایی انجام شد که ظاهرا مربوط به فعالیت‌ها در حوزه کنترل جمعیت می‌شدند. خبرگزاری فارس، رسانه‌ای نزدیک به سپاه پاسداران، آذرماه سال پیش از بازداشت شماری از افراد در «حوزه کنترل جمعیت» از سوی یکی از «نهادهای امنیتی» خبر داده و آنها را «نفوذی» معرفی کرده بود.

روزنامه گاردین می‌گوید دولت استرالیا در حال مذاکره با تهران برای آزادی شهروندان بازداشت شده‌است. یک سخنگوی وزارت امور خارجی و بازرگانی استرالیا به رسانه‌ها گفته آن‌ها به خانواده بازداشت‌شده‌ها خدمات کنسولی ارائه کرده‌اند اما به‌دلایل قانونی این وزارت‌خانه نمی‌تواند جزئیات بیشتری ارائه کند.

ای‌بی‌سی، تایم، نیوز، سیدنی مورنینگ هرالد، اِیج، گاردین، ایرنا/ت
Loading...
نظرات