ساخت ربات هایی با قابلیت عبور از موانع

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ربات های مخصوص جستجو,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش
پژوهشگران” دانشگاه جانز هاپکینز” با الهام از شیوه حرکت کردن مارها، ربات هایی اختراع کرده اند که میتوانند از مانع ها عبور کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، مهندسان آمریکایی با الهام از حرکت کردن مار، نوعی ربات ابداع نموده اند که میتواند کمک بزرگی برای عملیات جست و جو و نجات باشد. آن ها نحوه حرکت کردن مارها را در زندگی حقیقی مورد بررسی قرار دادند و از اکتشافات خویش برای ساخت رباتی شبیه به مار استفاده کردند که میتواند گام های بزرگی بردارد.

سازندگان عقیده دارند که امکان دارد این ربات ها روزی بتوانند به وارسی نواحی غیر قابل دسترس مثل ساختمان های فروریخته بعد از زلزله کمک کنند.

ربات های مخصوص جستجو,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش

این ابداع غیرمنتظره در حوزه مهندسی رباتیک، رباتی مجهز به چندین چرخ است که از پله ها بالا می رود.” چن لی”( Chen Li)، استادیار مهندسی پزشکی” دانشگاه جانز هاپکینز”( JHU) و از نویسندگان این پژوهش خاطرنشان کرد:ما مارها را برای الهام گرفتن از حرکت آن ها مورد بررسی قرار دادیم چون این موجودات میتوانند از مانع ها پایدار و مقیاس پذیری که بر سر راه آن ها موجود است ، عبور کنند. خوش بختانه، ربات های ما می توانند یاد بگیرند که چطور مثل مار از سطوح مختلف بگذرند.

ربات های مخصوص جستجو,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش

لی افزود :این پژوهش ها ضرورتا نشانگر موانع بزرگی نیستند که ربات های مخصوص جستجو و نجات در زندگی حقیقی و زمان بالا رفتن با آن ها روبرو می شوند.

مارها در نواحی گوناگونی من جمله بیابان و جنگل زندگی می کنند و ناگزیر به عبور از درختان، صخره ها و بوته زارها هستند. پژوهشگران اول نحوه بالا رفتن نوعی مار موسوم به” شه مار”( kingsnake) را روی پله ها مورد وارسی قرار دادند.

ربات های مخصوص جستجو,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش

لی خاطر نشان نمود:این مارها ناچار هستند تا از بین تخته سنگ ها و درختان فتاده روی زمین عبور کنند. آنها استاد حرکت به شمار میروند و می توانند نکات فراوانی را در این باره به ما یاد بدهند.

پژوهشگران تصمیم دارند این ربات های مارمانند را بهبود ببخشند و آن ها را برای عبور از مانع های بزرگ ساختاربندی نشده بکار ببرند.

این پژوهش، در مجله” Royal Society Open Science” به چاپ رسید.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Loading...
نظرات