سازمان ملل مسئولان حمله به برخی مراکز غیر نظامی سوریه را شناسایی کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
f5lIqbBE سازمان ملل مسئولان حمله به برخی مراکز غیر نظامی سوریه را شناسایی کرد
Share

سازمان ملل اعلام کرد بر اساس نتایج هیأت تحقیق و تفحص بسیار محتمل است که دولت سوریه و متحدانش مسئول حمله به چهار مرکز غیر نظامی شامل یک مدرسه، یک مرکز درمانی، یک بیمارستان و یک مرکز مراقبت از کودکان در شمال غربی آن کشور در سال ۲۰۱۹ بودند. علاوه بر این احتمال داده شده است که حمله به یک مرکز درمانی دوم نیز کار نیروهای اسد و متحدانش بوده است. بازرسان سازمان ملل یک حادثه ششم را هم بررسی کرده‌اند: حمله به اردوگاه فلسطینیان در حلب. بر آن اساس بازرسان به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال دارد شورشیان مسلح مخالف اسد از جمله تحریره الشام این حمله را انجام داده باشند.

f5lIqbBE سازمان ملل مسئولان حمله به برخی مراکز غیر نظامی سوریه را شناسایی کرد

یک مدرسه که احتمالا هدف بمباران‌های نیروهای اسد و متحدانش قرار گرفت (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس خلاصه‌ای از گزارش محرمانه ۱۸۵ صفحه‌ای هیأت تحقیق سازمان ملل شامگاه دوشنبه ۶ آوریل/ ۱۸ فروردین منتشر شد.

بعد از آنکه سوریه و ترکیه در سپتامبر ۲۰۱۸ استان ادلب را منطقه کاهش تنش اعلام کردند، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل برای بررسی حوادث در شمال غربی سوریه دستور تشکیل هیأت تحقیق و تفحص را صادر کرد.

گوترش در نامه‌ای به همراه این گزارش گفت که دولت سوریه به درخواست‌های مکرر بازرسان سازمان ملل برای بازدید از این کشور پاسخ نداده است. گوترش گفت:

«من در این رابطه تأکید می‌کنم که هیأت تحقیق یک نهاد قضایی یا دادگستری نیست. این هیأت قضاوت و محکوم نمی‌کند و سئوالاتی هم درباره اینکه مسئولیت حقوقی و مسئولیت قانونی [حمله به مراکز نظامی با چه کسی است] مطرح نمی‌کند.»

نهادهای حقوق بشری دولت سوریه و متحدانش را متهم کرده بودند که به مراکز غیر نظامی در شمال غرب سوریه حمله کرده‌اند. دبیر کل سازمان ملل سپس هیأت تحقیق و تفحصی را برای بررسی این اتهامات تعیین کرد. روسیه در آن زمان این اتهامات را دروغ‌های بی‌پایه و اساس خوانده بود. دولت سوریه هم اعلام کرده بود که گروه‌های تروریستی از این مراکز غیر نظامی برای استقرار نیروهایشان استفاده می‌کردند و به یک معنا این مراکز کابرد نظامی داشته است.

هیأت تحقیق و تفحص سازمان ملل در گزارش خود توصیه کرده که از این پس دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل می‌بایست اطلاعات لازم برای حل مسالمت‌آمیز مناقشات را به طور مستقیم در اختیار شورشیان مسلح و دولت سوریه قرار دهد. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل اما در نامه خود که همراه با چکیده‌ای از گزارش هیأت تحقیق منتشر شده یادآوری می‌کند که ارائه چنین اطلاعاتی به طرف‌های درگیری کار ساده‌ای نیست. برای این منظور گوترش در نظر دارد یک مشاور عالی‌مقام و با تجربه را مأمور میانجی‌گری  بین طرف‌های متخاصم کند. هنوز معلوم نیست چه کسی این وظیفه را به عهده می‌گیرد. امکان دارد یک ژنرال بازنشسته ارتش نیجریه که در خدمت سازمان ملل قرار دارد به این سمت گمارده شود. در هر حال این موضوع در مجمع عمومی به بحث گذاشته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

حمله به ادلب: «۲۰۰ هزار تن آواره شدند»

Share
نظرات