Loading...

سایپا با تاخیر در تحویل خودرو و افزایش قیمت به مشتریان ضربه می‌زند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

شرکت سایپا با تاخیر در تحویل خودرو و افزایش قیمت محصولات خود به مشتریان ضرر و زیان می‌رساند و بسیاری از مشتریان این شرکت از سیاست‌های سایپا معترض هستند.

شرکت سایپا و پارس خودرو قیمت محصولات خود را در هفته جاری اعلام کردند که نسبت به قبل افزیش چشمگیری داشت و برای مشتریانی که از قبل محصولات این شرکت را پیش‌خرید کرده بودند، خبر بسیار بدی محسوب می‌شد. برای مثال مشتریان خودروهای برلیانس و چانگان که این دو خودرو را در تابستان امسال با موعد تحویل پاییز پیش‌خرید کرده بودند، علاوه بر این‌که سودی به دست نیاوردند، به مقدار زیادی هم متضرر شدند. به همین دلیل بسیاری از مشتریان سایپا در مقابل نمایندگی‌های این شرکت تجمع کردند و نارضایتی خود را از سیاست‌های این خودروساز بزرگ نشان دادند. اگر پای درد و دل مشتریان سایپا بنشینید، اکثر آن‌ها از افزایش قیمت خودرو ثبت‌نام شده در هنگام تحویل شکایت دارند.

تحویل خودرو

چگونه تاخیر در تحویل خودرو به مشتریان ضرر می‌رساند

در روزهای نخست مردادماه سال جاری شرکت سایپا خودرو برلیانس را با پیش‌پرداخت 33 میلیون تومان به مشتریان عرضه کرد، اما خودرو برلیانس اچ 330 در همان ماه با قیمتی حدود 75 تا 80 میلیون تومان در بازار فروخته می‌شد؛‌ در واقع اگر مشتریان به مبلغ پیش‌پرداخت خود برای ثبت نام خودرو برلیانس حدود 45 میلیون تومان اضافه می‌کردند، در همان روز می‌توانستند این خودرو را از بازار خریداری کنند و صاحب یک خودرو باشند. در جدول زیر نمودار قیمتی خودرو برلیانس را مشاهده می‌کنید:

تحویل خودرو

پس از گذشت 5 ماه، مشتریان خودرو برلیانس برای تسویه‌حساب باید حدود 70 میلیون تومان به شرکت سایپا پرداخت کنند؛ یعنی مشتریان برای تحویل خودرو باید حدود 25 میلیون تومان بیشتر از قیمت بازار برلیانس در مردادماه بپردازند، اما شرایط برای مشتریان بدتر هم می‌شود. طبق دعوتنامه‌ای که سایپا برای مشتریان خود ارسال کرد، پس از پرداخت مبلغ تسویه‌حساب و آن هم با قیمت روز، خودرو آن‌ها پس از 60 روز تحویل داده می‌شود. حتی در این شرایط، مشتریانی که برای انصراف به نمایندگی‌های شرکت سایپا مراجعه می‌کنند، به آن‌ها می‌گویند که مبلغ پیش‌پرداخت شما با سود 12 درصد محاسبه می‌شود و احتمال دارد تا 3 ماه دیگر به حسابتان پرداخت شود. این موضوع را در دعوتنامه چانگان با موعد تحویل آبان‌ماه سال جاری مشاهده می‌کنید:

تحویل خودرو

درد دل یکی از مشتریان سایپا

در رابطه با مشکل تاخیر در تحویل خودرو و افزایش قیمت محصولات سایپا، یکی از مشتریان این خودروساز داخلی می‌گوید:

شرکت سایپا خودروهای ثبت‌نام شده را با قیمت بیشتری از بازار عرضه می‌کند. به نوعی سایپا پول پرداختی ما را گرو گرفته است. به خدا ما مشتریان فقط مصرف‌کننده هستیم. نه دلالیم، نه واسطه‌‌ایم، بلکه از قشر معمولی و تحصیل‌کرده کشور هستیم. من ماشین چانگان تحویل دی‌ماه ثبت‌نام کردم، اما حالا سایپا می‌گوید قیمت این خودرو 127 میلیون تومان است، در حالی که این خودرو همین الان در بازار 125 میلیون معامله می‌شود. از طرفی شرکت سایپا اعلام می‌کند ما قیمت بازار را 133 میلیون تومان در نظر می‌گیریم که این ادعا درست نیست. پول ودیعه ثبت‌نام را هم گرو گرفته‌اند و در صورت انصراف می‌گویند سه ماه بعد پول را به شما برمی‌گردانیم.

با توجه به گفته‌های مشتریان سایپا و شرایط بازار می‌توان نتیجه گرفت که سایپا هم مشتریان را متضرر کرده و خودرو را با قیمت بالاتر از بازار به آن‌ها تحویل می‌دهد و هم شرایط به گونه‌ای است که مشتریان نمی‌توانند انصراف دهند. از سویی چون قراردادها امکان صلح ندارند، آن‌ها نمی‌توانند خودرو را به شخص دیگری واگذار کنند و سایپا هم توانایی پراخت پول پیش‌پرداخت شده مشتریان را ندارد. به طور کلی مشتریان ناامید و متضرر هستند و کسی نیز پاسخگو نیست.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply