سلیم شاهین، هنرپیشه افغان به جرم ‘باج‌گیری سایبری از یک زن’ به زندان محکوم شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افغانستانحق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای شاهین یکی از چهره‌های مشهور سینمایی افغانستان است

دادستانی کل افغانستان می‌گوید که سلیم شاهین هنرپیشه شناخته شده افغان به جرم “باج‌گیری سایبری” به دو سال زندان محکوم شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان به بی‌بی‎‌‌سی گفت که چند ماه قبل زنی شکایتی را از سلیم شاهین، هنرپیشه و فیلم‌ساز افغان در دادستانی کل درج کرد و مدعی شد که آقای شاهین از او باج‌‎گیری سایبری می‌کند.

آقای رسولی گفت که این زن ادعا کرده بود که آقای شاهین او را تهدید کرده در صورتی که به او پول نپردازد “ویدیویی از او” را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای شاهین کارگردانی چندین فیلم را در کارنامه دارد

سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفت که این کار آقای شاهین مطابق ماده ۸۶۹ قانون جزای افغانستان جرم پنداشته می‌شود.

در این ماده از قانون جزا آمده “شخصی که با استفاده از سیستم، برنامه یا اطلاعات کامپیوتری، در فضای سایبری، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی دیگری را به دست آورده و شخص را به نشر آن در فضای سایبری در مقابل اخذ منفعت تهدید نماید، به حبس قصیر یا جزای نقدی از سی هزار تا شصت هزار افغانی یا به هر دو جزا، محکوم می‌گردد.”

او گفت که بعد از شکایت این زن، دادستان‌ها دست به کار شدند و در نهایت سلیم شاهین را در زمان دریافت پول از این خانم، باالفعل بازداشت کردند.

آقای رسولی افزود که این پرونده بعدا توسط دادستانی افغانستان تکمیل و به دادگاه ارجاع شد، که دادگاه اولیه آقای شاهین را به سه سال زندان و بعد از اعتراض آقای شاهین به این حکم، دادگاه تجدید نظر(استیناف) نیز چند روز قبل برگزار شد و او را به دو سال زندان محکوم کرد.

سلیم شاهین در افغانستان از شهرت زیادی برخوردار است. او ساخت چندین فیلم “عامه پسند” را در کارنامه دارد و در کنار آن شرکت “شاهین فیلم” نیز متعلق به او است.

آقای شاهین قبلا گفته بود که بیش از ۳۰ سال است که در تهیه فیلم مشغول است و بیش از ۱۰۰ فیلم مستند و هنری ساخته است.

Loading...
نظرات