شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد

اهمیت موضوع:
, شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, شرکت نفتی اکسان‌موبیل آمریکا کارمندان خارجی خود را از عراق خارج کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز

بنابر گزارش‌ها، اکسان‌موبیل یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان کارکنان خارجی خود در جنوب عراق را به دوبی منتقل کرده است. هرچند گفته شده این یک اقدام پیش‌گیرانه امنیتی بوده و میدان نفتی غرب قرنه همچنان با حداکثر ظرفیت به کار خود ادامه خواهد داد.

خبرگزاری رویترز، روز شنبه (۱۸ مه) ضمن اعلام این خبر به نقل از مقام‌های شرکت نفت جنوب عراق نوشت اکسان‌موبیل ۶۰ نفر از کارکنان خارجی خود در میدان غربی قرنه را تخلیه و طی دو روز گذشته با هواپیما به دوبی منتقل کرده است.

خبرگزاری رویترز در خبر خود به نقل از احسان عبدالجبار، مدیر شرکت نفت جنوب عراق که شریک اصلی اکسان موبیل در میدان نفتی غرب قرنه است نوشته: “تخلیه (کارکنان خارجی) اکسان‌موبیل یک اقدام احتیاطی و موقتی است. هیچ نشانه‌ای از یک تهدید امنیتی وجود ندارد و وضعیت بسیار امن و باثبات است و این میدان نفتی با حداکثر ظرفیت یعنی تولید ۴۴ هزار بشکه نفت در روز به کار خود ادامه خواهد داد.”

آقای عبدالجبار همچنین گفته: “کارکنان خارجی اکسان‌موبیل بیشتر نقش مشاوره‌ای دارند و قرار است از دوبی با مهندسان عراقی در این میدان نفتی در تماس باشند.”

این اقدام تنها چند روز پس از آن صورت گفت که وزارت خارجه آمریکا خبر داد تمامی کارکنان غیرضروری سفارت خود در بغداد را فراخوانده است.

آمریکا که ناو هواپیمابر لینکلن و چهار فروند بمب‌افکن بی۵۲ هم به خلیج فارس اعزام کرده می‌گوید از تحرکات نظامی ایران در منطقه نگران شده و برای همین هم کارکنان خود را از عراق که گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران در آنجا حضور محکمی دارند خارج کرده است.

این در حالی است که ایران خواستار توضیح آمریکا درباره صحت و سقم اطلاعات نظامی مورد اشاره شده و همزمان می‌گوید گروهی از مقام‌های دولت آمریکا از جمله کسانی چون جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید که به مواضع تهاجمی‌اش علیه ایران شهرت دارد، در تلاشند که دونالد ترامپ را به رویارویی نظامی با ایران وادار کنند.

رویترز همچنین تاکید کرده که روابط عمومی اکسان‌موبیل از تایید خبر تخلیه کارکنان خارجی خود امتناع کرده است.

جولی گینگ، سخنگوی اکسان به رویترز گفته: “بنا بر پروتکل شرکت، ما از اظهارنظر درباره جزئیات عملیاتی کارمندان‌مان در میادین و تاسیسات خودداری می‌کنیم.”

اخبار مرتبط

نظرات