Loading...

طی سال گذشته؛ صدور ۱۶۴ حکم جایگزین حبس در یزد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

خبرگزاری هرانا – معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد گفت که در سال گذشته ۱۶۴ حکم جایگزین حبس در خصوص خدمات عمومی رایگان صادر شد که از این تعداد ۸۴ رأی اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، محمد حسین رحیمی زاده معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد، بیان داشت: “احکام جایگزین حبس و خدمات عمومی رایگان یک ظرفیت قانونی بسیار خوب است که قانونگذار برای برخی از جرائم و افراد بدون سابقه که بر اساس یک حادثه مرتکب جرم شده‌اند در نظر گرفته است”.

وی با اشاره به اعلام نیاز حدود ۵۰۰ نفر از سوی نهاد‌های پذیرنده خدمت، افزود: “این مسئله فرصت استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین و احکام انجام خدمات عمومی رایگان را فراهم کرده است”.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد اظهار داشت: “تنها یک اداره کل جهت استفاده از خدمات عمومی رایگان محکومین به مجازات جایگزین به تعداد حدود ۲۰۰ نفر اعلام نیاز کرده است و الان زمان آن رسیده که از این ظرفیت اصلاحی به نحو احسن استفاده گردد”.

این مقام قضائی، خاطر نشان کرد: “در سال گذشته ۱۶۴ رأی محاکم در خصوص خدمات عمومی رایگان صادر شد که از این تعداد ۸۴ رأی اجرا شده است”.

رحیمی زاده خاطرنشان کرد: “تمام ابعاد و جوانب اجرای این قانون مد نظر قرار گرفته و ۱۲ وزارتخانه، ۷ سازمان و ۱۲ مؤسسه عمومی به عنوان دستگاه‌های پذیرنده معرفی شده و جنبه‌های نظارتی و اجرایی آن نیز دیده شده است”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply