ظریف: اقدام سفیر انگلیس را با شدیدترین لحن جواب دادیم

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ظریفحق نشر عکس Irna

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، امروز در جلسه علنی مجلس درباره حضور سفیر بریتانیا در مراسم یادبود کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در تهران و بازداشت او پس از آن، گفت که “مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات تهران را با شدیدترین لحن جواب دادیم”.

وزیر خارجه ایران مدعی شد که ایران “حق مردم در اعتراض و تظاهرات مسالمت‌آمیز” را به رسمیت می‌شناسد “ولی نباید کشورهای خارجی در این کار مداخله کنند”.

به گفته آقای ظریف درباره حضور سفیر بریتانیا در مراسم یادبود کشته‌شدگان هواپیمای ساقط شده اوکراینی توسط سپاه “برخورد قاطعی صورت گرفت تا ما بتوانیم از این روش مانع بشویم که اینها احساس کنند می‌توانند این کارها را انجام دهند”.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم امروز گفت “اقدام سفیر انگلیس خلاف شئون دیپلماتیک و غیرمتعارف بوده” و “وزارت خارجه ایران ایشان را احضار کرد و به ایشان و دولت انگلیس به شدت اعتراض کرد”.

آقای موسوی همچنین “توییت‌های به شدت تند” آقایان ظریف و عراقچی را نیز جزو فعالیت‌های وزارت خارجه در این خصوص عنوان کرده و اقدام سفیر بریتانیا را “خلاف شئون دیپلماتیک و مشکوک” اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره سفر سفیر بریتانیا به لندن و ترک تهران گفت که “نمی‌دانیم موقت است یا به ایران بازمی‌گردد”.

به گفته آقای موسوی “دیپلمات‌های خارجی تا زمانی که در ایران هستند، مهمان ما هستند و دارای مصونیت هستند تا جایی که مقررات را رعایت کنند ولی آنها باید متوجه باشند اقدام خلاف قواعد دیپلماتیک انجام ندهند”.

در شامگاه شنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران پس از حضور در تجمع یادبود کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران که به تجمعی اعتراضی تبدیل شد، توسط نیروی انتظامی بازداشت شد.

وزیر خارجه بریتانیا همان شب در بیانیه‌ای بازداشت سه ساعته سفیر خود در تهران را اقدامی “بی دلیل و ناموجه” دانست و آن را “نقض فاحش” قوانین بین المللی خواند.

آقای مک‌ایر در فردای بازداشتش در توییتر خود نوشت که “تاکید می‌کنم که من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم” و حضورش در مقابل دانشگاه امیرکبیر را طبیعی دانست چون تعدادی از قربانیان بریتانیایی بودند.

بریتانیا در اعتراض به اقدام ایران، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن را به وزارت خارجه احضار کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ۲۵ دی و ۴ روز پس از بازداشت تهران را تکر کرد. وزارت خارجه بریتانیا گفت که خروج وی از ایران طبق برنامه قبلی بوده و او به تهران باز خواهد گشت

وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده نوشت “حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی مداخله آشکار در امور داخلی کشور و خلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک است که شائبه مشارکت آن کشور در سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری آمریکا را تقویت می‌کند”.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران نیز خواستار اخراج سفیر بریتانیا در تهران شد و در حاشیه همایشی در تهران به خبرنگاران گفت: “ما از دولت محترم انتظار داریم در اولین فرصت نسبت به اخراج چنین آدم قانون‌شکنی اقدام کند.”

نمایندگان مجلس هم از تهیه طرحی دوفوریتی برای کاهش سطح روابط ایران با بریتانیا از سطح سفارت به سطح کنسولی خبر دادند.

در ۲۵ دی‌ وزارت خارجه بریتانیا خبر داد که سفیر این کشور تهران را ترک کرده و سفر او به بریتانیا “مدت زمانی پیش از این” برنامه‌ریزی شده بود و افزود او در نظر دارد به تهران بازگردد. سخنگوی این وزارت‌خانه گفته است که “سفر سفیران بریتانیا به لندن برای شرکت در جلسات مختلف کاملا عادی است.”

Loading...
نظرات