Loading...

ظریف: هیچ امکانی برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت امکان مذاکره ایران با ایالات متحده برای کاهش تنش‌ها را رد کرد.

آقای ظریف که جهت دیدار با مقامات ژاپن به توکیو سفر کرده است در این مورد به خبرنگاران گفت: «نه، هیچ امکانی برای مذاکره وجود ندارد.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری ژاپنی کیودو می‌نویسد که اظهارات وزیر خارجه ایران پاسخی به یک خبرنگار بود که پرسید آیا او از مذاکره دوجانبه با واشینگتن برای کاهش تنش‌ها استقبال می‌کند یا نه؟

آقای ظریف در آن لحظه توضیح بیشتری نداد، اما رادیو و تلویزیون ملی ژاپن از قول او عنوان کرده که فشارهای ایالات متحده بر ایران به «خودکشی» می‌ماند.

وی همچنین اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را که تاکید داشته ایران به زودی خواستار مذاکره خواهد شد، رد کرد و گفت: «من نمی‌دانم که چرا رئیس جمهور [آمریکا]، ترامپ، این قدر مطمئن است، اما کاملاً اشتباه می‌کند.»

این دیپلمات ارشد ایران که روز پنج‌شنبه با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، دیدار داشت، پیش از این واشینگتن را متهم کرده بود که به طور غیر قابل قبولی به تنش‌ها دامن می‌زند در حالی که تهران «نهایت خویشتن‌داری» را از خود نشان داده است.

وی همچنین تاکید کرده که ایران حق پاسخ به اقدام ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای و وضع تحریم‌ها علیه ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

واشینگتن سال گذشته از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت. اما بحران روابط میان این دو کشور در روزهای اخیر به‌شدت افزایش یافته تا جایی که ایالات متحده ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را زودتر از موعد و بمب‌افکن‌های بی۵۲ خود را روانه منطقه کرده است.

واشینگتن می‌گوید که متوجه تهدیدات جدیدی علیه منافع خود از جانب ایران و نیروهای وابسته به آن شده است، امری که تهران آن را رد می‌کند.

این میان ژاپن ابراز امیدواری کرده که بتواند میانجی‌گری کند.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه، آسوشیتدپرس، کیودو؛ س.ن / پ.پ

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply