عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند

اهمیت موضوع:
, عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: حلقاتی در ریاست‌جمهوری برای ما مانع ایجاد می‌کنند, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس IEC
Image caption مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید حلقاتی در اطراف محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری این کشور در کارهای استخدام این کمیسیون مانع ایجاد می‌کند.

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات امروز (پنجشنبه، ۳۰ جوزا/خرداد) در جریان یک نشست خبری گفت، شماری از داوطلبانی که در روند استخدام در پست‌های مختلف این اداره کامیاب شده‌اند “به هر دلیلی” پیشنهاد استخدام‌شان در ارگ معطل شده و کسی دلیلی در مورد آن ارائه نمی‌کند. او همچنین پیشنهاد برخی از کمیسیون انتخابات به ریاست جمهوری فرستاده نمی‌شود.

او می‌گوید:”من اتهام وارد نمی‌کنم که رئیس‌جمهور در امور کاری ما مداخله می‌کند، اما این را به یقین می‌گویم در دور رئیس جمهوری حلقاتی وجود دارد که بعضی کارهای ما را که غیر قانونی هم باشد به سرعت انجام می‌دهند و برای بعضی کارهای ما که اگر قانونی هم باشد مانع ایجاد می‌کنند که از هر دو گونه‌اش اسناد داریم.”

آقای عبدالله اضافه کرد که برخی از کارمندان که برکنار شده بودند و تا دوسال دیگر حق نداشتند در کمسیون کار کنند، دوباره از ریاست جمهوری حکم سرپرستی را برای برخی پست‌ها آورده‌اند.

او اضافه کرد:” مایه نگرانی و یک تخلف قانونی است که چطور مردمی که از کمیسیون اخراج شده بودند، دوباره پروسه ]استخدام [ را طی کرده و موانع قانونی را دور زده‌اند”.

اما شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری این ادعای کمیسیون مستقل انتخابات را رد کرد.

آقای مرتضوی به بی‌بی‌سی گفت که استخدام‌ها از سوی کمیسیون‌های مستقل انتخابات و اصلاحات اداری صورت می‌گیرد و ارگ در آن دخالت نمی‌کند.

حق نشر عکس NANGARHAR MEDIA OFFICE FACEBOOK
Image caption روند ثبت نام تقویتی برای ریاست جمهوری افغانستان حدود دو هفته پیش آغاز شد.

در قانون جدید انتخابات افغانستان گفته شده که استخدام باید به اساس طرزالعمل ویژه و مشترک کمیسیون‌های مستقل انتخابات و اصلاحات اداری صورت بگیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید این طرزالعمل ساخته شده اما استخدام به اساس آن صورت نمی‌گیرد.

این در حالی‌ است که دولت برای برگزاری انتخاباتر یاست جمهوری آمادگی می‌گیرد که قرار است در ۶ میزان/مهر سال جاری برگزار شود.

روند “ثبت نام تقویتی” رای‌دهندگان در این انتخابات نیز حدود دو هفته پیش در ۱۷ جوزا/خرداد آغاز شد.

ثبت نام تقویتی برای کسانی است که تازه به افغانستان برگشته‌اند، سن هجده سال را در روز انتخابات تکمیل کنند، نام‌شان در فهرست رای‌دهندگان قبلی درست درج نشده، از یک حوزه انتخاباتی به حوزه دیگر نقل مکان کرده‌اند یا به حکم قانون از حقوق مدنی محروم نشده‌اند.

روند ثبت نام تقویتی در ۳۳ ولایت افغانستان تا هشتم سرطان/تیر ادامه خواهد داشت.

نظرات