عفو بین الملل: جان آرش صادقی در خطر است

اهمیت موضوع:
, عفو بین الملل: جان آرش صادقی در خطر است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عفو بین الملل: جان آرش صادقی در خطر است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عفو بین الملل: جان آرش صادقی در خطر است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عفو بین الملل: جان آرش صادقی در خطر است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, عفو بین الملل: جان آرش صادقی در خطر است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

مقام رسمی چین می‌گوید در اعتراضات ضد دولتی هنگ‌کنگ «نشانه‌های اولیه‌ای از تروریسم» دیده می‌شود.

این اظهارات می‌تواند بیانگر گامی از سوی پکن برای دخالت احتمالی در رخدادهای این منطقه ویژه اداری یا فشار بیشتر بر رهبران آن برای اقدامات شدیدتر باشد.

این نخستین بار نیست که پکن در مورد اعتراضات گسترده در شبه‌جزیره هنگ‌کنگ، هشدار می‌دهد؛ اعتراضات علیه سیاست‌های نزدیکی بیش از حد دولت منطقه اداری هنگ‌کنگ به پکن که اکنون در هفته دهم همچنان ادامه دارد.

یانگ گوانگ، سخنگوی دفتر امور هنگ‌کنگ و ماکائو، ۲۲ مرداد ماه، «شدیدا» حملات «با بمب‌های بنزینی» به پلیس را محکوم کرده‌است.

روز گذشته در روند فزاینده خشونت‌ها در اعتراضات هنگ‌کنگ گزارش‌هایی از دست‌کم دو مورد پرتاب مواد آتش‌زا به‌سوی پلیس منتشر شد.

تصاویر و گزارش‌های منتشرشده حاکی‌ست پلیس نیز برای نخستین بار دست به پرتاب گاز اشک‌آور در ایستگاه قطار زده و از نزدیک به معترضان گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرده‌است.

به گزارش رسانه‌های دولتی چین یانگ گوانگ حملات به نیروهای پلیس را «جنایتی جدی و عاری از حس مسئولیت» توصیف کرده‌است.

در اظهارات آقای گوانگ اشاره‌ای به گزارش‌های مربوط به خشونت‌های پلیس علیه معترضان نشده‌است.

سخنگوی دفتر امور هنگ‌کنگ دولت چین بدون اشاره به اعتراضات ضد دولتی، خواستار «برخورد قاطع» با کسانی شده که او آن‌ها را «جنایت‌کار» توصیف کرده‌است.

نشریه دولتی «چاینا دیلی»، همانند دیگر رسانه‌های دولتی چین، بار دیگر اعتراضات هنگ‌کنگ را «غیرقانونی» توصیف کرده‌است.

موج تازه و گسترده اعتراضات در هنگ‌کنگ، عمدتا علیه نزدیکی بیش از حد اداره‌کنندگان این منطقه به دولت مرکزی چین صورت می‌گیرد.

اعتراضات اخیر، نخست علیه لایحه استرداد مظنونان به چین آغاز شد. اما عقب‌نشینی دولت از این لایحه به اعتراضات پایان نداده‌است.

در سال‌های پیش نیز شهروندان هنگ‌کنگی اعتراضاتی علیه سیاست‌های متمایل به پکن انجام داده بودند، با این حال از منظر بسیاری، اعتراضات اخیر، گستردگی آن‌، روند تنش‌ها، برخورد پلیس و درگیری‌ها، کم‌سابقه به‌شمار می‌رود.

نظرات