قطعی شد: ۴ تا ۱۰ سال زندان برای ۸ فعال محیط‌ زیست به اتهام«همکاری با دولت متخاصم آمریکا»!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

احکام بدوی ۴ تا ۱۰ سال زندان برای ۸ فعال محیط‌ زیست در ایران که اکنون بیش از دو سال است در زندان بسر می‌برند، توسط سخنگوی قوه‌قضاییه تایید شد. نیلوفر بیانی و مراد طاهباز به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال زندان و «رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا» محکوم شدند.

از چپ به راست: طاهر قدیریان،نیلوفر بیانی،امیرحسین خالقی،هومن جوکار،
سام رجبی،سپیده کاشانی،مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه

در حالی‌ که ۸ فعال محیط‌ زیست بیش از دو سال است که تحت عنوان «بازداشت موقت» زندانی هستند، امروز سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضاییه احکام بدوی آنان که شامل ۴ تا ۱۰ سال زندان است را تایید کرد.

پس از گذشت بیش از دوسال از بازداشت موقت هشت فعال محیط زیست در ایران، این فعالان زندانی در مجموع به ۵۸سال حبس محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی در نشست با خبرنگاران احکام صادر شده برای مراد طاهباز و نیلوفر بیانی فعال محیط‌ زیست را «۱۰ سال زندان» و «رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا» به جرم «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» اعلام کرد.

به گفته‌ی وی، هومن جوکار و طاهر قدیریان نیز به همین اتهام، هر کدام به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

اسماعیلی همچنین گفت که سام رجبی، سپیده کاشانی و امیرحسین خالقی حمیدی به «۶ سال حبس»، «به جرم جاسوسی» و عبدالرضا کوهپایه «به جرم اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیتی به ۴ سال حبس محکوم شده‌اند.»

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه با اعلام احکام قطعی پرونده فعالان محیط زیست گفت که مراد طاهباز و نیلوفر بیانی از جمله متهمان این پرونده به اتهام «همکاری با آمریکا» به ١٠ سال حبس و رد وجوه دریافتی محکوم شده‌اند.

صدور این احکام حاکیست فرجام‌خواهی ۸ فعال محیط‌ زیست نسبت به صدور احکام بدوی دادگاه انقلاب اسلامی، با عدم موافقت روبرو شده و این احکام سنگین مورد تایید قرار گرفته است.

شش فعال محیط زیست به ۶ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند

پیش از تأیید احکام ۸ فعال محیط‌ زیست، برخی رسانه‌ها روز پنجشنبه‌ ۲۴ بهمن‌ماه از بازداشت شادمان بنی بشر فعال محیط‌ زیست توسط نیروهای امنییتی در سنندج خبر دادند.

علت بازداشت شادمان بنی‌بشر هنوز مشخص نیست ولی گفته می‌شود، وی مورد ضرب و جرح مأموران قرار گرفته و آنان مجوز قضایی برای بازداشت وی نداشته‌اند.

Loading...
نظرات