Loading...

قیمت دنبه هم نجومی شد!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

وضعیت بازار گوشت قرمز همچنان آشفته است و این آشفتگی بر قیمت دنبه هم مؤثر بوده است. در وبسایت‌های تنظیم بازار که گوشت قرمز و مرغ یخ زده و تخم مرغ با نرخ مصوب دولتی عرضه می‌شود هر کیلو دنبه ۳۶۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

قیمت گوشت قرمز طی هفته‌های گذشته با افزایشی چشمگیر روبرو شده و قیمت هر کیلو گوشت گوساله به ۱۱۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو گوشت گوسفند نیز به بیش از ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

این افزایش قیمت موجب شد دولت توزیع گوشت قرمز یخ زدۀ وارداتی با نرخ مصوب دولتی را در دستور کار قرار دهد. روند توزیع گوشت‌های یخ زده با حواشی زیادی همراه بود. از یک سو طی روزهای نخست در فروشگاه‌های دولتیِ محل عرضه، از سپیده‌دم صف‌های طولانی تشکیل و در بسیاری موارد هم توزیع در برخی مراکز به هرج و مرج می‌کشید.

حالا دولت تصمیم گرفته از طریق وبسایت و به صورت اینترنتی گوشت قرمز یخ زده را به متقاضیان بفروشد اما این راهکار نیز با مشکلاتی روبرو بوده است. چند ساعت پس از اعلام آغاز فروش اینترنتی، عرضه گوشت متوقف شد و همزمان یک منبع آگاه وزارت جهاد کشاورزی خبر از احتمال توقف این طرح داد.

اکنون یکی از سایت‌های فروش گوشت اینترنتی اعلام کرده است که موجودی گوشت سایت‌های تنظیم بازاری دو ساعته تمام شد و فروش دوباره گوشت به صورت اینترنتی از روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن‌ماه آغاز خواهد شد.

همچنین برای شرایط ثبت سفارش خرید آمده است که «ثبت کد ملی و کد پستی در زمان ثبت سفارش الزامی است» و «سهمیه هر کد پستی ماهانه بین ۲ تا ۴ کیلوگرم است. هزینه حمل محصول به درب منزل در تهران نیز ۵ هزار تومان عنوان شده است.»

این در حالیست که به نظر می‌رسد قرار بود با فروش اینترنتی گوشت از حضور مردم در صف‌های طولانی برای خرید گوشت‌های دولتی جلوگیری شود. اکنون تمام شدن دو ساعته موجودی این وبسایت‌ها از یک سو آبروریزی دیگری برای دولت به بار آورده و از سوی دیگر نشان می‌دهد دلیل اصلی گرانی گوشت، بحران در تأمین است و بازار گوشت ایران یک گام به قحطی نزدیک شده است.

با همه اینها نکته دیگری که در وبسایت ثبت سفارش خرید گوشت با نرخ دولتی جلب توجه می‌کند قیمت دنبه است: هر کیلو دنبه ۳۶ هزار تومان!

قیمت گوشت‌های تنظیم بازاری شامل ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای گوساله منجمد و ۳۷ تا ۳۹ هزار تومان برای گوشت شقه و نیم‌شقه گوسفند وارداتی است و گوشت ران گرم وارداتی نیز ۴۹ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در قصابی‌ها و فروشگاه‌های سطح شهر نیز قیمت دنبه با افزایش روبرو شده و به کیلویی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان رسیده است. این در حالیست که اختلاف نرخ دولتی دنبه با قیمت اصطلاحاً آزاد آن چندان زیاد نیست.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply