ماهر دسومی، معلم و فعال مدنی عرب، از بازداشت تا آزادی موقت با قرار وثیقه

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ماهر دسومی، معلم و فعال مدنی عرب، از بازداشت تا آزادی موقت با قرار وثیقه
Share

در یک ساله گذشته، تعداد زیادی از فعالان مدنی عرب در استان خوزستان به دلایل مختلف از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شدند و گزارش­‌هایی نیز از اعدام برخی از این فعالان به اتهام­‌های مختلف منتشر شد. فشار بر فعالان عرب و سرکوب آنها توسط نهادهای امنیتی پس از حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز به تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ شدت گرفت و در جریان سیل ویرانگر بهار ۹۸ به اوج خود رسید.

تاکنون آمار مشخص و دقیقی از تعداد و اسامی فعالان بازداشت شده عرب منتشر نشده است، اما بازداشت­ فعالان عرب با شدت عمل و خشونت بسیاری همراه بوده و همین امر هراس از هر گونه اطلاع‌­رسانی در مورد آنها را در پی داشته است.

در جریان سیل اخیر در استان خوزستان، بسیاری از فعالان مدنی در فقدان امدادرسانی به موقع به مردم سیل‌­زده از سوی دولت و نهادهای مربوط، به صورت مستقل درصدد سازماندهی امدادهای مردمی و کمک­‌رسانی به سیل‌­زدگان برآمدند. اما بسیاری از آنها، علی‌­الخصوص فعالان عرب در اهواز، توسط نهادی امنیتی با اتهاماتی همچون «نشر اکاذیب»، «دخالت در کار نهادهای دولتی»، «شرکت در برگزاری اعتراضات خیابانی» و اتهاماتی دیگر از این دست بازداشت و زندانی شدند.

ماهر دسومی، یکی از همین فعالان مدنی عرب است که در جریان کمک‌­رسانی به سیل­‌زدگان در شهر اهواز و دلیل فعالیت­‌های مدنی‌­اش به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی عرب از جمله ناجی سواری، علی عبیداوی و احمد دغاقله بازداشت شد.

ماهر دسومی، نویسنده، پژوهشگر، از بنیان‌­گذاران موسسه فرهنگی «جمعیه الهلال الثقافیه» و معلم یک مدرسه غیرانتفاعی در شهر کوچک شیبان واقع در شمال اهواز است.

ماهر دسومی متولد سال ۱۳۶۹ است و یک دختر دو ساله دارد. او فارغ‌التحصیل مهندسى نقشه‌بردارى و از اهالی کوی پاستوریزه اهواز است.

ماهر دسومی، معلم و فعال مدنی عرب

دسومی جزو کسانی بود که در جریان سیل اهواز برای کمک به مردم سیل‌زده کمیته‌های مردمی را سازماندهی کرد. او در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۸، هنگامی که در کلاس درس مشغول تدریس بود، توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت شد.

یک منبع آگاه در گفت­‌وگو با زمانه نحوه بازداشت ماهر دسومی را این­‌گونه توضیح می‌­دهد:

«حدود ساعت ۱۲:۳۰ توسط یکی از معلمان همکارش به ما خبر رسید که یک ماشین با شیشه­‌های دودی به مدرسه آمد و ماهر را بازداشت کرد. او را از کلاس با بی­‌احترامی و کتک بیرون کشیده بودند. مدیر مدرسه به ما گفت که او را با احترام برده­‌اند اما بعد از چهار ماه که موفق شدیم بالاخره ماهر را ببینیم، به ما گفت که من را به زور و با کتک سوار ماشین کردند.»

به گفته این منبع آگاه، ماهر دسومی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و در پرونده او اتهام «معاند نظام» ذکر شده است. این منبع می‌­گوید اتهام اصلی ماهر دسومی و همکاران بازداشت شده‌­‌اش، فعالیت‌­هایشان در موسسه فرهنگی الهلال است اما در پرونده هیچ اشاره­‌ای به آن نشده است.

این منبع آگاه می‌­گوید:

«یک سال بعد از بسته شدن موسسه الهلال، تک تک اعضای آن را بازداشت کردند.»

اعضای ارشد موسسه الهلال که بازداشت شده بودند

موسسه فرهنگی-هنری الهلال فعالیت‌های خود را در سال ۱۳۹۳ آغاز کرد و تا سال ۱۳۹۶ به کارش ادامه داد. از سال ۱۳۹۶ با فشار نیروهای امنیتی این موسسه ممنوع‌الفعالیت و بسته شد.

ماهر دسومی، ناجی سواری، علی عبیداوی و احمد دغاقله، از اعضای ارشد موسسه الهلال بودند که همگی در جریان سیل بهار ۹۸ بازداشت شدند.

موسسه الهلال یک موسسه مستقل بود که در زمینه مسائل فرهنگی، پژوهشی و تهیه و تولید محصولات فرهنگی همانند کتاب آموزش عربی، سی‌دی‌­های آهنگ برای کودکان به زبان عربی، تهیه کتاب ادبیات زنان عرب در اهواز و دیگر محصولات فرهنگی فعالیت می­‌کرد.

لوگوی موسسه فرهنگی-هنری الهلال

ماهر دسومی و دیگر فعالان بازداشت شده، مدتی طولانی بعد از بازداشت بدون امکان ملاقات با خانواده و وکلایشان به سر بردند. به گفته این منبع آگاه آنها نهم هر ماه به دادگاه انقلاب اهواز واقع در خیابان پهلوان در منطقه کیان‌­پارس برده می‌­شدند.

این منبع می­‌گوید در پرونده ماهر دسومی به اسم قاضی رسیدگی کننده پرونده اشاره­‌ای نشده است، اما بعدا شخصی به نام «کامبیز هاشمی» به عنوان قاضی ماهر دسومی به آنها معرفی می‌شود.

این منبع آگاه اظهار می‌­دارد که آنها بعدا متوجه شدند «کامبیز هاشمی» اسم واقعی قاضی پرونده آقای دسومی نیست.

این منبع آگاه در گفت‌­وگو با زمانه در مورد محل نگه‌داری و مدت بازداشت ماهر دسومی می­‌گوید:

«به گفته خود ماهر، او به مدت سه یا چهار ماه در زندان مرکزی شیبان اهواز در اتاقی که هیچ چیز نداشته -از جمله دست­شویی- حبس بوده. سپس در زندان شیبان به جای اینکه او را به بند زندانیان سیاسی منتقل کنند، به بند مجرمان فرستاده‌اند.»

این منبع آگاه می‌­گوید که تا چندین ماه ماهر دسومی را بلاتکلیف نگه داشته بودند و به خانواده و وکیل او هیچ اطلاعی در مورد وضعیتش داده نمی­‌شد و امکان ملاقات حضوری نداشتند. همچنین به آنها اجازه داده نمی­‌شد که به پرونده ماهر دسومی دسترسی داشته باشند و آن را مورد بررسی قرار دهند

او همچنین به اذیت و آزار و شکنجه ماهر دسومی در طول مدت زندان اشاره می­‌کند و می‌­گوید در مدت بازداشت او را شکنجه­‌ کرده‌اند:

«ماهر به ما گفت بعد از بازداشت یک روز تمام او را کتک ‌زده‌اند و به او گفته‌اند که بنویس! هر چه هست بنویس. او به آنها گفته که چیزی ندارد که بنویسد. همین کار را با دیگر دوستان بازداشت شده­‌اش هم کرده‌اند. آنها را هم شکنجه کرده‌اند و به تک­‌تک آنها گفته‌اند که هر چه هست بنویسند.»

اکنون بعد از گذشت نزدیک به ۶ ماه بازداشت موقت، چهارشنبه دهم مهر ماه دادگاه با آزادی ماهر دسومی با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موافقت کرد و او روز شنبه ۱۳ مهر ماه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

پیش­ از این هم علی عبیدوای در تاریخ اول مهر با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی و ناجی سواری در تاریخ ۱۰ مهر ماه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

احمد دغاقله، دیگر معلم و فعال مدنی بازداشت شده اما همچنان بلاتکلیف در زندان به سر می‌برد و از وضعیت او اطلاع دقیقی در دست نیست.


  • در همین زمینه

پنج ماه بلاتکلیفی دو معلم عرب اهوازی در زندان شیبان

Share
نظرات