Loading...

مظنون حملات نیوزیلند به دادگاه برده شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Reuters
Image caption برنتون ترنت، ۲۸ ساله، صبح روز شنبه (۱۶ مارس) برای نخستین بار به دادگاه برده شد

برنتون ترنت، مرد ۲۸ ساله استرالیایی به عنوان مظنون اصلی حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ برای نخستین بار به دادگاه برده و در حضور قاضی تفهیم اتهام شده است. در جریان این حمله که ظهر روز جمعه روی داد ۴۹ نمازگزار کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

هویت یکی از قربانیان هم معلوم شده است. او داود نبی، پیرمرد ۷۱ ساله اهل افغانستان بوده که در دهه ۸۰ میلادی به نیوزیلند مهاجرت کرده بود.

بیشتر بخوانید

۴۹ کشته در حمله به دو مسجد نیوزیلند؛ نخست‌وزیر حمله را ‘تروریستی’ خواند

حمله دقیقا کمی بعد از نماز ظهر جمعه آغاز شد و آن طور که مهاجم اظهار کرده دو سالی به دنبال برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای بوده هر چند تنها ظرف چند ماه گذشته این دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ را به عنوان هدف خود انتخاب کرده است.

نخست‌وزیر نیوزیلند، جسیندا آردرن ساعتی قبل گفته بود که مهاجم پنج سلاح داشته و به طور قانونی مجوز حمل اسلحه داشته است. خانم آردرن وعده داد که قوانین مالکیت اسلحه در کشورش را اصلاح کند.

دو نفر دیگر هم به همراه برنتون ترنت بازداشت شده اند که هویت آنها هنوز معلوم نشده اما پلیس می‌گوید هیچ کدام از آنها سابقه کیفری و قضایی نداشته‌اند.

برنتون ترنت قرار است برای بار دوم روز پنجم آوریل (۲۰ روز دیگر) به دادگاه برده شود. او بدون حق سپردن ضمانت در بازداشت باقی خواهد ماند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عمر نبی در حالی که عکس پدرش داود نبی را بروی گوشی تلفن همراهش نشان می‌دهد در برابر خبرنگاران حاضر شده است

در همین حال، هویت یکی از قربانیان این حمله خونین علنی شده است؛ داود نبی. او پیرمردی ۷۱ ساله شهروند افغانستان است که در حدود ۴۰ سال پیش به نیوزیلند مهاجرت کرده بود.

اسامی سایرر قربانیان اعلام نشده اما هند، اندونزی و بنگلادش خبر داده‌اند که چند نفر از قربانیان شهروندان این کشورها بوده‌اند.

در جریان این دو حمله ۴۸ نفر هم مجروح شدند که دو پسر بچه ۲ ساله و ۱۳ ساله هم در میان آنها هستند. گرئگ رابرتسون، رئیس جراحان این واقعه گفته حال ۱۱ نفر از مجروحان وخیم است و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نخست‌وزیر نیوزیلند گفته بنا دارد قوانین مالکیت اسلحه در کشورش را اصلاح کند

مهاجم مجوز حمل اسلحه داشت

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که به دنبال کشتار ۴۹ نمازگزار مسلمان در دو مسجد شهر کرایست‌چرچ، به مساجد کشور توصیه شده که بسته بمانند.

او همچنین گفت مهاجم پنج اسلحه داشته و به طور قانونی مجوز مالکیت و حمل اسلحه داشته است. خانم آردرن گفته بنا دارد قوانین مالکیت اسلحه در نیوزیلند را اصلاح کند.

خانم آردرن همزمان گفته پلیس توصیه‌های لازم برای تامین امنیت را به مساجد ارائه کرده و حضور ماموران در اطراف مساجد ادامه خواهد داشت.

بنا به اعلام نخست‌وزیر نیوزیلند سطح هشدار امنیتی در این کشور بالا باقی می‌ماند و اقدامات امنیتی در مرزها و فرودگاه‌ها تشدید می‌شود.

خانم آردرن گفت مقام‌های دولتی رابطه لازم را با نمایندگان جامعه مسلمانان نیوزیلند برقرار کرده‌اند تا به آنان اطمینان خاطر بدهند و حمایت‌های لازم را در اختیارشان بگذارند.

او گفته اقدامات امنیتی در حوزه خشونت‌های گروه‌های راست افراطی تقویت شده است. او تاکید کرد باید از گسترش بحث‌های نژادپرستانه و ضدمهاجران پرهیز کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پرچم‌ها در نیوزیلند به حال نیمه افراشته درآمده

واکنش‌های بین‌المللی

نخست‌وزیر نیوزیلند رسما این حمله را “تروریستی” خوانده و در توییتر نوشته: “آنچه در کرایست‌چرچ روی داده خشونتی بی‌سابقه است و جایی در نیوزیلند ندارد. بسیاری از قربانیان از جامعه مهاجران هستند – نیوزیلند خانه آنهاست. آنها از مایند.”

همزمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم با مقام‌ها و مردم نیوزیلند ابراز همدری کرده و گفته: “آمریکا با همه توان در کنار نیوزیلند خواهد ایستاد.”

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران هم در توییتر ضمن محکوم کردن این حملات با مردم نیوزیلند ابراز همدردی کرده است.

آقای ظریف در این توییت نوشته: “ایرانیان از خبر مربوط به حملات امروز در کرایست‌چرچ عمیقا متاثر و شوکه شدند. با این حال ما شگفت‌زده نشدیم. از ورود به آمریکا منع شده‌ایم و اگر بخواهیم از دین خود پیروی کنیم در مدارس فرانسه هم جایی نداریم. ما ایرانی‌ها به خوبی عواقب تعصب و تنفر از اسلام را می‌فهمیم.”

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم گفته از این واقعه عمیقا متاسف است و “صمیمانه‌ترین مراتب تسلیت خود را” تقدیم مردم و مقام‌های نیوزیلند کرده است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه همسو با بسیاری از دیگر رهبران جهان ضمن محکوم کردن این حمله به نیوزیلند تسلیت گفته‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس گفته مساجد نیوزیلند به دلیل تدابیر امنیتی تا اطلاع ثانوی بسته بمانند

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply