نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد

اهمیت موضوع:
, نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, نتانیاهو ‘بلندی‌های ترامپ’ در جولان را رونمایی کرد, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس AFP
Image caption آقای نتانیاهو در مراسم رونمایی از نام شهر “بلندی های ترامپ” در بلندی های اشغال جولان

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، یک شهرک جدید یهودی نشین در بلندی های اشغالی جولان را به احترام رئیس جمهور آمریکا، شهرک ترامپ نام گذاری کرده است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه (۱۶ ژوئن) در مراسم نامگذاری این شهرک گفت که آن را به احترام تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این منطقه، “بلندی‎ های ترامپ” نام گذاری می کند.

کار عمرانی در این شهرک هنوز شروع نشده، اما در این مراسم از تابلویی با نام دونالد ترامپ و پرچم های آمریکا و اسرائیل رونمایی شد.

منتقدان این را یک حرکت نمایشی در زمینه روابط عمومی، که مبنای حقوقی محکمی ندارد، توصیف کرده اند.

اسرائیل جولان را در جنگ سال ۱۹۶۷ از سوریه گرفت. دولت آمریکا در ماه مارس اولین کشور جهان شد که این منطقه را به عنوان خاک اسرائیل به رسمیت شناخت. اسرائیل بلندی های جولان را رسما در سال ۱۹۸۱ به خاک خود منضم کرد—تصمیمی که جامعه بین المللی آن را رد کرده است.

آقای نتانیاهو با ستایش از آقای ترامپ به عنوان “دوست اسرائیل” گفت: “این روزی تاریخی است.”

دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل که در این مراسم شرکت کرده بود، در تمجید از رئیس جمهور آمریکا گفت که تصمیم آقای ترامپ نشانه شهامت او بوده است.

نخست وزیر اسرائیل در ماه آوریل امسال وعده داده بود شهرک تازه ای را به افتخار رئیس جمهور آمریکا، ترامپ نام گذاری کند. به فاصله کوتاهی بعد از آن آقای ترامپ با رویگردانی از چند دهه سیاست رسمی آمریکا، بلندی های جولان را بخشی از خاک اسرائیل قلمداد کرد.

این ناحیه به وسعت هزار کیلومتر مربع در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب غربی دمشق، پایتخت سوریه، قرار دارد. انتظار می‌رود شهرک تازه در شمال بلندی های جولان اشغالی ساخته شود.

کابینه اسرائیل روز یکشنبه ابتکار عمل آقای نتانیاهو برای ایجاد یک آبادی تازه در بلندی های جولان، که در قالب یک قطعنامه مطرح شده بود، را تصویب کرد.

اما این قطعنامه رسما ایجاد یک شهرک را اعلام نمی کند و هنوز بودجه ای برای ساخت آن اختصاص داده نشده است.

مخالفان سیاسی این طرح همچنین اشاره کرده اند که پیش از انتخابات ماه سپتامبر اسرائیل، از نظر حقوقی نمی توان سکونتگاه های تازه ای را ایجاد کرد.

زوی هازر، دبیر سابق کابینه اسرائیل، به سایت خبری “تایمز اسرائیل” گفته است: “هرکسی که به مشروح جزییات این تصمیم ‘تاریخی’ توجه کند درک خواهد کرد که چیزی بیش از یک سیاست ساختگی و غیرالزام آور نیست.”

او افزود: “امیدوارم آقای ترامپ متوجه نشده باشد که از نام او برای یک بازی روابط عمومی بهره برداری می شود.”

نظرات