Loading...

نشست طالبان و نمایندگان احزاب افغانستان در مسکو امروز برگزار می‌شود

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افغانستانحق نشر عکس نظر محمد مطمئن
Image caption آقای کرزی نیز برای شرکت در این نشست به مسکو رفته است

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و هیاتی به شمول چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان وارد مسکو شدند.

قرار است امروز سه شنبه ۱۷ دلو/بهمن، نشست دو روزه‌ای میان آنها و نمایندگان طالبان برگزار شود.

برگزارکننده این نشست شورای افغان‌های مقیم روسیه است.

گروه طالبان نیز تایید کرده که در این نشست یک هیات ده نفری به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی به نمایندگی از آنها شرکت کرده و قرار است دیدگاه این گروه را در مورد آینده افغانستان شریک سازند.

دولت افغانستان دراین نشست غایب است و از برگزاری آن و حضور چهره‌های سیاسی افغانستان در آن انتقاد کرده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان روز گذشته در یک بیانیه خطاب به مردم، از سیاسیون این کشور خواست اجازه ندهند طالبان از اختلافات میان آنها و حکومت استفاده کنند و بار دیگر امارت اسلامی‌شان را به افغانستان تحمیل سازند.

اما هیات اشتراک‌کننده در این نشست در اعلامیه‌ای گفته این نشست در حقیقت اولین گام برای آغاز پروسه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در روند صلح است.

دراین اعلامیه آمده که هدف از اشتراک آنها دراین نشست “حفظ و دفاع از دستاوردهای نظام و نهادهای دفاعی و امنیتی” است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نوامبر گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند، شرکت کردند

اشتراک کنندگان نشست مسکو

دراین نشست انتظار می‌رود که حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و برخی چهره‌های سیاسی دیگر نیز شرکت کنند.

فهرستی از شرکت کنندگان از آدرس دفتر آقای کرزی نیز برای شرکت در این نشست در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که شامل نزدیک به چهل نفر است؛ عمدتا افرادی که در یک دهه گذشته در پست‌های بلند کار کرده‌اند. در این فهرست نام سه زن نیز دیده می‌شود.

آقای کرزی و هیات همراهش در این نشست در حالی اشتراک می‌کنند که او در زمان ریاست جمهوری خود تاکید براین داشت که تلاش‌های پراکنده داخلی و خارجی برای گفت‌وگو با شورشیان ممکن است روند صلح را از مسیر اصلی آن منحرف کند و سبب ضعیف شدن حکومت و مشکلات تازه شود.

حق نشر عکس نظر محمد مطمئن
Image caption شماری از افراد نزدیک به طالبان نیز در این نشست شرکت کرده‌اند

طالبان با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان، تاکنون حاضر به گفت‌وگو با نمایندگان دولت نشده اما گفته پیش ازاین نیز با مردم و احزاب افغانستان گفت‌وگو کرده است.

در نوامبر سال گذشته نیز نشستی با حضور نمایندگان طالبان در مسکو برگزار شد. در این نشست نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند اما به گونه مستقیم با طالبان گفت‌وگو نکردند. دولت آن زمان گفته بود که نمایندگان شورای عالی صلح به گونه مستقل از سوی نهاد خود در این نشست اشتراک دارند و نمایندگی از دولت نمی‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلمی خلیلزاد به تازگی پس از پایان چهارمین نشست نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا اعلام کرده با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند

پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح افغانستان

گفت‌وگوهای صلح افغانستان به تازگی به خصوص پس از چهارمین نشست مستقیم طالبان و آمریکا جدی‌تر و داغ‌تر شده است.

به تازگی پس از این دور از نشست‌ها که شش روز ادامه یافت، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان اعلام کرد که با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل “برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است.”

با وجود تاکید آمریکا بر عملی بودن این توافقات مشروط به مذاکرات بین‌الافغانی، مقام‌های افغان از این دستاوردها راضی نیستند و فکر می‌کنند به حاشیه رانده شدند.

آقای غنی از حامیان بین‌المللی حکومتش خواسته تا در مساله صلح افغانستان عجله نکنند و بگذارند در این زمینه خواست افغان‌ها در نظر گرفته شود.

او، در تازه‌ترین اظهارات خود در رابطه با مذاکرات صلح گفته که او و نیروهای امنیتی این کشور تا زمانی که یک قطره خون در بدن داشته باشند، “صلح گذرا” را نمی‌پذیرند.

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply