نظر زیباکلام درباره شعار “رضاشاه روحت شاد”

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

سئوال: با توجه به کتابی که درباره رضاشاه نوشته اید، دلیل اینکه عده ای از جوانانی که او را ندیده اند در اعتراضات شعار “رضاشاه روحت شاد” سردادند چه بود؟

پاسخ صادق زیباکلام: این به دلیل بغض و کینه ای است که این‌ها از ما دارند و گرنه شما فکر می‌کنید آن کسانی که می‌گویند رضاشاه روحت شاد رفته اند راجع به او مطالعه کرده و کتاب خوانده اند. نه اگر این طور بود به جز کتاب من که مجوز انتشار در داخل نگرفت، همه کتاب‌هایی که در این 40 سال درباره رضاشاه منتشر شده است او را به خیانت و فساد متهم کرده‌اند و بنابراین باید عکس این اتفاق می‌افتاد.

وی افزود: چون شما در تلویزیون، رادیو، کتاب، مدرسه، دانشگاه ، حوزه علمیه و همه جا گفتید رضاشاه بد بوده است اما چون می‌بینند شما با او بد هستید این شعار را سر می‌دهند. آن‌ها چون می‌بینند شما با سید حسن نصرالله خوب هستید، شعار نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران سر می‌دهند. در حقیقت، مشکل آن ها من و شما هستیم. چون از ما بغض و کینه دارند، ما به سمت هر کسی که برویم این باعث می‌شود که آن بغض و کینه به سمت او هم کشیده شود و متقابلا ما هم به هر کسی بگوییم بد است آن ها می‌گویند پس او حتما آدم خوبی بوده است.


در انتخابات مجلس رأی نمی‌دهم

این اظهارنظر صادق زیباکلام در شرایطی طرح شده است که این کارشناس مسائل سیاسی همیشه تاکید داشت «با صندوق رأی همه مشکلات حل می‌شود». حالا این سوال پیش می‌آید که دلیل تغییر موضع او چیست؟

این کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با اعتمادآنلاین در پاسخ این سوال می‌گوید: وقتی اینترنت بعد از یک هفته وصل شد، مواجهه با اخبار تلخ آنچنان برایم باورنکردنی بود که هر چقدر با خودم کلنجار رفتم این بار هم در انتخابات شرکت کنم و برای نامزد‌های اصلاح‌طلب به فعالیت بپردازم دیدم نمی‌توانم. در حقیقت به نوعی فلج فکری دچار شده‌ام.

به گفته ناظران، جمهوری اسلامی در سراشیب فروپاشی قرار گرفته و در آینده ای نه چندان دور به سرنوشت اتحاد جماهیر شوروی دچار خواهد شد. این یک رویداد حتمی است که ممکن است چند ماه به تعویق افتد و شاید یک سال یا دو سال. ولی روندی است که جلوی آن را نمی توانند بگیرند.

Loading...
نظرات