Loading...

نفت من کجاست؟ فساد در صنعت نفت و گاز ایران

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

نفت ایران به کجا رفته است؟ این پرسشی است که خسرو سمنانی کارشناس اقتصادی و مؤسس بنیاد «امید برای ایران» تلاش کرده در کتابی با عنوان «نفت من کجاست: فساد در صنعت نفت و گاز ایران» به آن پاسخ دهد.

نفت در ایران ۵ خرداد ۱۱۱ سال پیش در مسجدسلیمان کشف شد. در تمام این سال‌ها ابتدا نفت و پس از آن گاز، منبع اصلی درآمد ملی کشور بوده است. درآمدی که باید برای تولید اشتغال، توسعه اقتصادی و اجتماعی هزینه شود. در چهار دهه اخیر بخش عمده این درآمد، چنانکه در این پژوهش به آن به صورت مبسوط اشاره می‌شود، به مصارف دیگری اختصاص داده می‌شود، از جمله برنامه هسته‌ای، حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه، و یا مستقیم به جیب اختلاسگران ریخته می‌شد.

در این پژوهشن همچنین اشاره می‌شود که با یک میلیارد دلار درآمد نفتی چه می‌توان کرد. با این مبلغ می‌توان بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار فرصت شغلی در کشوری ایجاد کرد که بیش از ۲۵ درصد جوانان زیر ۲۹ سال آن بیکارند. بخش قابل توجهی از این پژوهش به فساد سازماندهی شده در جمهوری اسلامی و درآمدهای نفتی تزریق شده به مافیاهای مختلف اختصاص دارد. در جریان سفر خسرو سمنانی به لندن، احمد رأفت با او به گفتگو نشست.

لینک مستقیم به ویدئو

0 Comments

Add Yours →

Leave a Reply