نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است

اهمیت موضوع:
, نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...
, نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روزحق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای هوک می گوید “کارزار فشار علیه ایران موثر است”

فرستاده ویژه دولت آمریکا می گوید که سیاست نهایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مقابل ایران آوردن این کشور به پای میز مذاکره است.

برایان هوک که روز چهارشنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره صحبت می کرد گفت: “هیچ کس نباید درباره آرزوی ما برای صلح یا آمادگی ما برای عادی سازی روابط، در صورت رسیدن به یک توافق جامع، شک داشته باشد.”

آقای هوک گفت: “ما امکان یک آینده خیلی روشن تر برای مردم ایران را طرح کرده ایم” و افزود که “کارزار فشار موثر است.”

او گفت: “اساس سیاست ما ماهیت اقتصادی و دیپلماتیک دارد. با این حال اخیرا ایران با خشونت به آن واکنش نشان داده. ایران باید جواب دیپلماسی را با دیپلماسی بدهد، نه با تروریسم، خونریزی و اخاذی.”

این اظهارات در خلال طرح نگرانی هایی در کنگره در مورد افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاورمیانه مطرح می شود.

پنتاگون به تازگی، بعد از حملاتی به دو نفتکش در دریای عمان، اعزام هزار نیروی دیگر به خاورمیانه را تصویب کرد. آمریکا ایران را مسئول حمله به نفتکش ها می داند، اتهامی که ایران رد کرده.

دولت ترامپ و جمهوری اسلامی می گویند که به دنبال جنگ نیستند اما بعضی اعضای کنگره به خصوص دمکرات ها ابراز نگرانی می کنند که افزایش نیروها در منطقه می تواند شانس درگیری تصادفی را افزایش دهد.

تد دویچ، رئیس دمکرات کمیته روابط خارجی، گفت: “به جای واداشتن ایران به بازگشت بر سر میز مذاکره، سیاست دولت خطر سوءمحاسبه را افزایش می دهد، که آمریکا و ایران را به مناقشه ای نظامی نزدیک تر می کند.”

بحث مجوز جنگ

آقای هوک در جلسه روز چهارشنبه از دادن پاسخی صریح به سوالات رئیس کمیته روابط خارجی در این مورد که آیا دولت ترامپ “مجوز سال ۲۰۰۱ استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست ها” را به عنوان ابزاری برای اقدام نظامی علیه ایران مشروع می داند یا نه طفره رفت.

او گفت: “من کارشناس قانون اختیارات جنگ نیستم. می توانم به شما بگویم که هرکاری ما انجام دهیم قانونی خواهد بود.”

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران مسئول مرگ آمریکایی ها در حملات ۱۱ سپتامبر بود گفت: “نه”.

او تاکید کرد که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران جنبه دفاعی خواهد داشت: “حرفی از اقدام تهاجمی نیست.”

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا ایران را در حمله به نتکش ها مقصر می داند، اتهامی که ایران قویا رد کرده

ادامه رایزنی ها در منطقه

به گفته وزارت خارجه آمریکا آقای هوک که مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکاست روز ۱۹ ژوئن راهی خاورمیانه خواهد شد. او در این سفر ملاقات های دوجانبه ای با مقام های عربستان سعود، امارات متحده عربی، کویت، عمان و بحرین خواهد داشت.

موضوع این مباحثات در منطقه “پرخاشگری منطقه ای ایران” از جمله حملات اخیر به دو نفتکش در دریای عمان عنوان شد. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است “او همچنین اطلاعات بیشتر امنیتی درباره تهدیدهای فعالی که ایران در حال حاضر متوجه منطقه می کند بحث خواهد کرد.”

حکومت ایران همواره استدلال کرده است که آمریکا با دخالت در منطقه باعث تنش و ناامنی می شود.

آقای هوک پس از آن در روز ۲۷ ژوئن با نمایندگان آلمان، بریتانیا و فرانسه به رایزنی خواهد نشست.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش می دهد مشاور ارشد امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در امور دیپلماتیک روز چهارشنبه برای گفت و گو با مقام های ایرانی به تهران سفر کرده است. هدف این سفر کاهش تنش در منطقه عنوان شد.

این دیپلمات به نام امانوئل بون قبلا هم در ایران کار کرده و کارشناس خاورمیانه است.

یک مقام فرانسوی به رویترز گفت: “مشاور دیپلماتیک روز ۱۹ ژوئن به ایران سفر کرد… تا دیدارهایی در سطح عالی با هدف کمک به کاهش تنش در منطقه داشته باشد.”

از سوی دیگر وزیر دفاع ایران اتهام نقش داشتن ایران در حمله به نفتکش ها را رد کرده است.

نظرات