نیروهای حفتر در لیبی «کشتی حامل سلاح ترکیه» را هدف قرار دادند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

نیروهای خلیفه حفتر که در حال مبارزه با دولت مورد حمایت سازمان ملل در لیبی هستند، مدعی شدند یک کشتی حامل سلاح ترکیه در بندر طرابلس را مورد هدف قرار داده‌اند.

نيروهای تحت فرمان خليفه حفتر، از ژنرال‌های دوران معمر قذافی که تحت عنوان «ارتش ملی ليبی» می‌جنگند، از ماه آوريل عمليات تهاجمی برای تصرف شهر طرابلس را آغاز کردند. طرابلس مرکز «دولت وفاق وطنی» است که جامعه بين المللی آن را به عنوان حکومت ليبی به رسميت می‌شناسد.

روسیه، امارات، اردن و مصر حامی حفتر هستند و ترکیه اخیرا با دولت لیبی توافق کرد که برای حمایت آن به این کشور نیروی نظامی و تسلیحات بفرستد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه نیروهای حفتر بندر طرابلس را مورد هدف قرار داده‌اند. قرار بود این بندر برای رسیدن غذا و دیگر نیازهای پایتخت مورد حمله قرار نگیرد، اما نیروهای حفتر بدون اشاره به جزئیات مدعی شده‌اند آنها یک کشتی حامل تسلیحات ترکیه را مورد هدف قرار داده‌اند.

نیروهای حفتر ۲۴ بهمن‌ماه نیز به فرودگاه طرابلس، پایتخت لیبی حمله کرده بودند.

رویترز می‌گوید بعد از این حمله، دولت لیبی همه کشتی‌ها، از جمله نفتکش‌ها را از بندر تخلیه کرده است.

چند دیپلمات به رویترز گفته‌اند که از ماه ژانویه ترکیه چند کشتی حامل سلاح و ادوات جنگی سنگین راهی بنادر طرابلس و مصراته لیبی کرده است.

حمله به بندر طرابلس و فرودگاه آن در حالی است که نمایندگان خلیفه حفتر و دولت لیبی قرار است به زودی در ژنو دیدار و برای دومین بار درباره صلح مذاکره کنند.

در این میان شرکت ملی نفت لیبی گفته است هم‌اکنون تولید نفت این کشور به حدود ۱۶۵ هزار بشکه در روز رسیده، در حالی که قبل از حملات نیروهای حفتر ۱.۲ میلیون بشکه بود.

دولت لیبی نیز هشدار داده است که با توجه به محاصره و حملات نیروهای حفتر، درآمدهای نفتی کشور به شدت کاهش یافته و وضعیت «بحرانی و فاجعه‌باری» پیش آمده است. دولت لیبی می‌گوید بودجه سال جاری این کشور با کسری شدید مواجه خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، الجزیره و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن
Loading...
نظرات