هشدار درباره لاشه پرندگان مهاجر در شمال

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

اداره کل محیط زیست استان گلستان به مردم درباره لاشه پرندگان مهاجر هشدار داد.

به گزارش ایلنا، در اطلاعیه اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان آمده است: “با توجه به وقوع تلفات پرندگان مهاجر آبزی در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله رعایت موارد ذیل توصیه می‌گردد:
۱- شکارچیان استان نسبت به رعایت ممنوعیت شکار انواع پرندگان در استان اقدام نمایند.
۲- خرید، فروش و عرضه هرگونه لاشه پرندگان وحشی در استان ممنوع می‌باشد.
۳- ساکنین و گردشگران از هرگونه تردد غیرضروری تا اطلاع ثانوی در این مناطق خودداری نمایند.
اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان از عموم مردم استان درخواست می‌نماید در صورت مشاهده هرگونه تلفات پرندگان و پرندگان بیمار از هرگونه تماس و جابه‌جایی این لاشه‌ها و پرندگان بیمار جداً خودداری نموده و مراتب را در سریع‌ترین زمان به ادارات حفاظت محیط زیست در شهرستان‌ها و یا با شماره تلفن ۱۵۴۰ اعلام نمایند. “

بازهم مرگ مشکوک پرندگان در بندر ترکمن

مدیرکل محیط زیست گلستان از مرگ مشکوک تعدادی از پرندگان مهاجر در سواحل بندرترکمن خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا کنعانی گفت: «از روز گذشته و با مشاهده لاشه این پرندگان، برای شناسایی علت مرگ و امحا لاشه، گروهی از نیروهای دامپزشکی و یگان حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شدند.

کنعانی یادآور شد، علت مرگ این پرندگان هنوز روشن نیست و بعد از نمونه‌گیری دامپزشکی وظیفه اعلام علت مرگ ‌ومیر آن‌ها را بر عهده خواهد داشت.


میانکاله؛ اتفاق دیگری در حال رخ دادن است

برخی منابع شمار پرندگان تلف شده در تالاب میانکاله را ۱۰ هزار قطعه و برخی بیش از ۲۰ هزار قطعه می‌دانند. مسئولین از سم بوتولیسم به عنوان عامل احتمالی مرگ و میر نام می‌برند. کارشناسان به این مسئله به دیده تردید می‌نگرند.

مقامهای رسمی جمهوری اسلامی در مورد علت مرگ و میر پرندگان مهاجر میانکاله به مواردی چون “مسمومیت بوتولیسم” یا “وقوع آنفولانزای فوق حاد” اشاره کردهاند. سازمان دامپزشکی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، علت تلف شدن پرندگان در میانکاله را سم بوتولیسم می‌دانند.

اما این پاسخ بسیاری از کارشناسان را قانع نکرده است. اسماعیل کهرم، فعال محیط زیستی در گفت‌وگو با “رکنا”، از “نشانه‌های عمدی بودن” در مرگ و میر پرندگان سخن می‌گوید.

این فعال محیط زیستی در رد ادعای سازمان دامپزشکی مبنی بر تغذیه پرندگان از سم بوتولیسمی که “به صورت طبیعی در تالاب” تولید شده است، می‌گوید: سم بوتولیسم در دریاچه تشکیل نمی‌شود، بلکه در کنسروهایی که چند سال مانده‌اند تشکیل می‌شود.

مسئولان سازمان دامپزشکی با اعلام این موضوع که عامل مرگ و میر به احتمال زیاد سم بوتولیسم است از ارسال نمونه‌هایی به آزمایشگاهی در خارج از کشور خبر داده‌اند. این فعال محیط زیستی پیش‌بینی می‌کند: شما هیچگاه نتیجه این آزمایش را نمیشنوید چرا که بوتولیسم نیست.

او علت پنهانکاری در مورد علت مرگ و میر پرندگان را با اشاره به از بین رفتن “۱۷ هزار بال پرنده فلامینگو، آوست، پلیکان و …”، این‌گونه توضیح می‌دهد: چه کسی باید پاسخگوی این حجم از مرگ و میر پرندگان باشد؟ برای آنکه پای پلیس، آگاهی و دادگاه پیش کشیده نشود با بهانه سم بوتولیسم موضوع را حل و لاپوشانی کرده‌اند.

همایون خوشروان، مجری طرح بین‌المللی اثر نوسانات دریای خزر بر محیط زیست مناطق ساحلی نیز که سالهاست روی این طرح بین المللی کار می‌کند و چندین مقاله درباره این منطقه از خزر (تالاب میانکاله) دارد یکی از کارشناسانی است که به توضیحات مسئولان در مورد علت تلف شدن پرندگان به دیده تردید می‌نگرد.

خوشروان در گفت‌وگو با آفتاب نیوز در رابطه با شایعه‌ “سم ریختن” توسط شکارچیان معترض یا افراد ناباب، می‌پرسد: «در این صورت چرا فقط پرنده تلف شده‌ است؟ همین که نمی‌بینیم آبزی دچار مرگ و میر شده باشد به بررسی بیشتری نیاز دارد.»

این کارشناس با استناد به این موارد نتیجه می‌گیرد: پس این نشان می‌دهد که یک اتفاق دیگری در منطقه در حال رخ دادن است که دانستن آن بسیار اهمیت دارد.

فیلم زیر؛ معاون فنی اداره‌ کل محیط زیست مازندران: مرگ بیش از ۱۴ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله…پرندگان مرده در بازار شهر «فریدونکنار» به فروش رفته اند !! ….به ما گفتند حق ندارید علت مرگ پرندگان میانکاله را اعلام کنید. ما قطعا می‌دانیم ولی نمی‌توانیم بگوییم….فاجعه است فاجعه است….

وزارت خارجه آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: چهل و یک سال است که رژیم ایران به محیط زیست کشور بی توجهی کرده و به جای مسؤلان فاسد، فعالان بی گناه محیط زیست را زندانی می کند.

www.youtube.com/watch?v=pSEoHpldjS4

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOAD

Loading...
نظرات