هلند مسئولیت نسبی کشتار سربرنیتسا را پذیرفت

اهمیت موضوع:
, هلند مسئولیت نسبی کشتار سربرنیتسا را پذیرفت, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, هلند مسئولیت نسبی کشتار سربرنیتسا را پذیرفت, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, هلند مسئولیت نسبی کشتار سربرنیتسا را پذیرفت, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, هلند مسئولیت نسبی کشتار سربرنیتسا را پذیرفت, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز, هلند مسئولیت نسبی کشتار سربرنیتسا را پذیرفت, آخرین اخبار ایران و جهان و فید های خبری روز
Loading...

هلند روز جمعه ۲۸ تیر مسئولیت نسبی قتل ۳۵۰ مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ را پذیرفت. این افراد که از یک پایگاه سازمان ملل متحد اخراج شده بودند توسط صرب‌های بوسنی به قتل رسیدند.

به گزارش رویترز، دیوان عالی سوئد حکمی را که قبلا در مورد حکومت هلند صادر شده بود تایید و میزان مسئولیت این کشور در کشتار سربرنیتسا را ۱۰ درصد اعلام کرد.

پیرو این امر وزارت دفاع هلند در بیانیه‌ای گفت: «دولت حکم دیوان عالی را می‌پذیرد و در نتیجه کشور هلند مسئولیت خساراتی را که دیوان عالی تعیین کرده می‌پذیرد.»

حکم دیوان عالی هلند راه را برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان و بازماندگان کشتار سربرنیتسا هموار می‌کند. در این حادثه حدود ۸ هزار مرد و پسر مسلمان بوسنی به قتل رسیدند تا بزرگترین کشتار پس از جنگ جهانی دوم در خاک اروپا رقم بخورد. دیوان بین المللی دادگستری این حادثه را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته است.

تعیین ۱۰ درصد مسئولیت برای هلند در این حادثه به این معنا خواهد بود که مدعیان به احتمال زیاد فقط حدود چند هزار یورو غرامت دریافت خواهند کرد.

با این وجود صدور این حکم می‌تواند برای کشورهایی که با اعزام نیرو در ماموریت‌های پاسداری از صلح مشارکت می‌کنند یک مبنای حقوقی جدید تعیین کند.

در جنگ بوسنی در سال ۱۹۹۵ چند صد نیروی حافظ صلح هلندی مامور حفاظت از منطقه‌ای بودند که سازمان ملل متحد آن را «محدوده امن» اعلام کرده بود. هزاران مسلمان بوسنیایی به این منطقه پناه برده و ۳۵۰ نفر از آنها وارد پایگاه نیروهای هلندی شده بودند.

دیوان عالی هلند در حکم خود گفت نیروهای این کشور می‌توانستند به این ۳۵۰ نفر اجازه دهند که در پایگاه باقی بمانند، اما با تحویل دادن این افراد به صرب‌های بوسنی آگاهانه و به طور غیرقانونی آنها را در معرض آزار و مرگ قرار دادند.

در بخشی از این حکم گفته می شود: «آنها شانس این افراد برای در امان بودن از صرب‌های بوسنی را از بین بردند.»

کادا هوتیچ، مادر یکی از قربانیان سربرنیتسا که در جلسه دادگاه بود، به خبرگزاری رویترز گفت حکومت هلند مسئول آغاز کشتار سربرنیتسا است. او افزود:«مهم نیست که یک درصد، ده درصد و یا صد در صد باشد. آنها مسئولند.»

یک وکیل قربانیان گفت پس از بررسی دقیق حکم خواهد دید که آیا می‌توان این پرونده را در دادگاه حقوق بشر اروپا پیگیری کرد یا نه.

دیوان عالی هلند ضمن تایید مسئولیت نسبی این کشور اتهام دوم يعنی غیرقانونی بودن همکاری نیروهای هلندی در متفرق کردن پناهجویانی را که در اطراف پایگاه آنها تجمع کرده بودند رد کرد.

منیره سوباسیچ، یکی دیگر از شاکیان این پرونده گفت: «مسئولیت آنها را هیچ‌گاه نمی‌توان پاک کرد. ما پرونده را در این مرحله رها نمی‌کنيم. به دادگاه حقوق بشر اروپا خواهیم رفت تا ببینیم ما مسلمانان حق برخورداری از عدالت را داریم یا نه.»

دیوان عالی هلند در حکم خود رقم غرامت را تعیین نکرد ولی در یک مورد مشابه دولت هلند به چندین بازمانده این حادثه ده‌ها هزار یورو پرداخت کرده است.

کادا هوتیچ گفت برای مادران سربرنیتسا مسئله اصلی میزان غرامت نیست «ما عدالت می‌خواهیم.»

منبع: خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
نظرات